PDA

Επιστροφή στο Forum : υπολογισμος κεραιας j-pole για τα fm



FMTRIKALA
07-01-06, 15:04
θελω να φτιαξω μια κεραια j-pole για τα fm.υπαρχει κανενας τυπος υπολογισμου της κεραιας για να δουλευει σε ολη την μπαντα (brondband) και οχι σε μονο μια συχνοτητα.???????

VAGOURAS
11-01-06, 22:38
Γεια σου συνσδελφε,χρονια πολλα.Τι εγινε με το pll της σμαρτ σου στειλανε το σχεδιο?.Εγω δυστυχως δεν εχω ουτε σκανερ για να σου στειλω αλλα ειλικρινα για ερασιτεχνικη κατασκευη ειναι πολυ καλο και με τιποτα δεν θα το κατασκευαζα μονος μου απο την αρχη, ειναι προτιμοτερο να το παρεις ετοιμο γιατι ειναι πολυ ομορφο αν και σχετικα ακριβο.

FMTRIKALA
12-01-06, 01:14
φιλε vagoura καλησπερα και χρονια σου πολλα .δεν προκυτε να το αγορασω....την πλακετα την εχω σχεδιασει ιδει και δουλευει τελικα με το pll της smart kit αψογα.

electron
12-01-06, 07:29
Όπως έχουμεπει και παλιότερα το j pole δεν ειναι η καλυτερη επιλογή για τα fm.Ενα απλό δίπολο εισαι σαφώς καλυτερο από άποψη απόδοσης και λοβου εκπομπής.Ωστόσο αν θες να βρεις τους τυπους υπολογισμου του αρκει να το ψάξεις στο google και θα σου βγάλει πολλά σχετικά αποτελέσματα.

aeonios
12-01-06, 07:49
Συμφωνώ με τον φίλο electron απόλυτα, αν όμως επιμένεις μπορείς να δουλέψεις με βάση τα στοιχεία της σελίδας εδώ:

http://users.marktwain.net/aschmitz/antennas/jpolecalc.html


Απλά μετέφερε ότι βλέπεις στο μετρικό σύστημα...

radiodj105
29-10-06, 00:26
Αν και έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος από το τελευταίο ποστ... σκέφτομαι να ασχοληθώ με την κατασκευή αυτής της κεραίας. 'Εχω απλά 2 ερωτήσεις!

1. Τι αντίσταση έχει; 50 ή 75 Ohm;
2. Από που την τροφοδοτώ; Το λινκ που υπάρχει στο προηγούμενο ποστ, είναι απίστευτα χρήσιμο... όμως δεν λέει από που τροδοτείται.

ReFas
29-10-06, 18:56
Γεια σου Βασιλη..
Η κλασικη Jpole δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα διπολο λ/2 τροφοδοτουμενο στο ακρο του.
Το πως θα το τροφοδοτησεις, υπαρχουν πολλοι τροποι, ενας ειναι με ενα κομματι παραλληλης γραμης μηκους λ/4 βραχυκυκλωμενης στο ενα ακρο.
Εχω μια εικονιτσα, το καλωδιο συνδεεται στο κυκλακι, δεν εχει σημασια που θα παει η γειωση και που το κεντρικο.
Ρυθμιζεις ομως το υψος απο το βραχυκυκλωμα που κανεις ληψη το καλωδιο για να πετυχεις μικροτερα στασιμα, ενα αριθμητικο παραδειγμα για τους 100Mhz ειναι περιπου 7 ποντους.
Λιγο καλυτερη ειναι η Slim Jim δεξια στην εικονιτσα , γνωστη και αυτη...
Ολες παρομοιες με το απλο διπολο, αμελητεες οι διαφορες.

antonis_p
29-10-06, 19:59
J POLE ANTENNA DESIGN CALCULATOR by K4ABT

http://www.hamuniverse.com/jpole.html

radiodj105
30-10-06, 21:57
Επειδή έχω μεγαλώσει και μερικές φορές ψιλο-βαριέμαι να κάνω κατασκευές...
Ξέρει κανείς αν αναλαμβάνει κανείς να μου την κατασκευάσει;

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν είμαι τζαμπατζής!