PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακόπτης Transistor/Mosfet



Gant
09-01-06, 17:20
Γεια χαρά,

θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα αποφόρτισης μπαταριών NiCD-NiMH.

Η μπαταρία πρέπει να αποφορτίζεται μέσω μίας αντίστασης και (το πιο σημαντικό) η αποφορτιση να διακόπτεται όταν η τάση της μπαταρίας πέσει κάτω από 1,1 V.

Πιο εξάρτημα μπορεί να παίξει το ρόλο του διακόπτη; Να άγει με άλλα λόγια μόνο όσο η τάση είναι πάνω από 1.1 V.

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας !

gsmaster
09-01-06, 19:15
Θα πρέπει να της κάνεις αργή εκφόρτιση, με έναν τελεστικό σαν συγκριτή θα οδηγείς ένα τρανζίστορ ισχύος ή Mosfet σε σειρά με μια αντίσταση φορτίου που θα εκφορτίζει την μπαταρία. Το κύκλωμα με τον τελεστικό θα πρέπει να τροφοδοτείται από ξεχωριστή πηγή.

Gant
18-01-06, 14:05
... Το κύκλωμα με τον τελεστικό θα πρέπει να τροφοδοτείται από ξεχωριστή πηγή.

... υπάρχει κάποιο κύκλωμα που να άγει/διακόπτει χωρίς εξωτερική τροφοδοσία αλλά μόνο από την τάση της μπαταρίας;

Θα έβαζα απλά μία δίοδο σε σειρά, αλλά αυτές έχουν πτώση τάσης 0,7 V και όχι 1,1 V που χρειάζομαι.

Καμιά ιδέα;;; :?:

valis
19-01-06, 01:23
Μία Schottky (0.35V) και μία απλή σε σειρά έχουν περίπου την τάση που θέλεις

sotiris
26-11-08, 18:03
Ηλεκτρονικός διακόπτης.
Μελέτη και κατασκευή κυκλώματος ελέγχου και κυκλώματος ισχύος με τα εξής χαρακτηριστικά. Ισχύς 500W φορτίο με επαγωγική συμπεριφορά. Το κύκλωμα ελέγχου θα είναι είτε κάποιο ειδικό ολοκληρωμένο είτε διακριτό κύκλωμα. Η έναρξη της αγωγιμότητας προφανώς θα γίνεται στις 0 ή 180 (zero-crossing).


θελω να φτιαξω το παραπανω και δε βρισκω τιποτα στο ιντερνετ!αν ξερει καποιος ασ πει κατι!δεν ξερω καν πωςσ ειναι το κυκλωμα

ale george
11-08-14, 22:48
ανασηρω αυτο το παλιο θεμα γιατι εχω το ιδιο ερωτημα :γινεται ηλεκτρονικος διακοπτης μοσφετ με μια πηγη;( ταση,σημα)

chip
11-08-14, 23:35
υπάρχει ένα κλασικό ολοκληρωμένο (έχει σταματήσει να παραγεται βέβαια) από την δεκαετία του 80 της Telefunken που κάνει τον έλεγχο φόρτισης εκφόρτισης το U2400 (αργότερα βγήκε και το U2402)

επίσης στα μέσα της δεκαετίας του 90 βγήκε ένα καινοτόμο ολοκληρωμένο που με πατενταρισμένη τεχνική έκανε φόρτιση σε πολύ μικρό χρόνο (ακόμα και σε 15 λεπτά) και διαφημίστηκε οτι το χρησιμοποιήσε και η ΝΑΣΑ στις διαστημικές της αποστολές... ήταν το ICS1700 και αργότερα βγήκε το ICS1702 (δεν ξέρω τι διαφορές είχαν μεταξύ τους)