PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο Ραδιοερασιτεχνικό φόρουμ



aeonios
11-01-06, 16:19
Κατά αρχήν καλή χρονιά και ευτυχισμένο το 2006

Θα ήθελα να σας αναγγείλω τη δημιουργία του πρώτου Ελληνικού Ανεξάρτητου Ραδιοερασιτεχνικού φόρουμ από τον συνάδελφο SW6JIV Λευτέρη.

Η διεύθυνση που μπορείτε να το βρείτε είναι:

http://www.hamradio.gr/forum

Ο στόχος του φόρουμ είναι να γίνει σημείο επαφής των φίλων του χόμπυ οχι μόνο με τους αδειούχους ραδιοερασιτέχνες αλλά και ένα στέκι συνάντησης όλων των φίλων των τηλεπικοινωνιών για ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών.

Δεν εκφράζει την γραμμή κάποιας ομάδας ή συλλόγου και με αυτό το σκεπτικό ο καθένας θα δύναται να έχει ένα βήμα έκφρασης και απόκτησης γνώσης με το επίπεδο που θέλουμε να πιστεύουμε πως έχουμε ως ραδιοερασιτέχνες αλλά και επιπλεον φιλοδοξεί να φέρει κόντα όλους μας ανεξαρτήτως.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η υλοποίηση έγινε αποκλειστικά με την φροντίδα και το μεράκι του Λευτέρη.

Η πρόσβαση του φόρουμ περιλαμβάνει τρεις κατηγορίες χρηστών:

1) τους μη αδειούχους που έχουν δικαίωμα πρόσβασης για ανάγνωση σε όλο το forum και υποβολής απόψεων σε κάθε κατηγορία εκτός των θεματικών ενοτήτων που είναι για τους αδειούχους.

2)τους αδειούχους που μπορούν να έχουν πλήρη πρόσβαση σε κάθε θεματική ενότητα

3) τους συναδέλφους από εξωτερικό που επιθυμούν να έρθουν σε επαφή με τον Ελληνικό Ραδιοερασιτεχνισμό και σε αυτό το πλαίσιο η θεματολογία γίνεται στα αγγλικά.


Oσοι πιστοί προσέλθετε !

leosedf
17-01-06, 13:15
Αυτός ο διαχωρισμός των χρηστών ίσως είναι που δεν με τραβάει προς τα εκεί.
Χώρις να θέλω να θίξω κανέναν.
Η αντιμετώπιση που είχαμε απο πολλούς "αδειούχους" μου άλλαξε γνώμη για το αν θελω να βγάλω άδεια.
anyway οσοι πιστοί προσέλθετε

aeonios
17-01-06, 15:46
Αυτός ο διαχωρισμός των χρηστών ίσως είναι που δεν με τραβάει προς τα εκεί.
Χώρις να θέλω να θίξω κανέναν.
Η αντιμετώπιση που είχαμε απο πολλούς "αδειούχους" μου άλλαξε γνώμη για το αν θελω να βγάλω άδεια.
anyway οσοι πιστοί προσέλθετε

Σε καταλαβαίνω Κώστα απόλυτα

Και εγώ πριν βγάλω άδεια τα ίδια τράβαγα με κάποιους ..όμως μην αφήσεις αυτούς τους λίγους να χαίρονται με το να μην μπαίνουν άτομα στο χόμπυ!

Βγάλε άδεια για πάρτη σου και γίνε κάτι καλύτερο από αυτούς τους τελειωμένους!

Οσο για το φόρουμ ολοι μπορούν να διαβάσουν τα πάντα απλά, μερικά πράγματα καλύτερο είναι στη ζωή να τα λες επώνυμα και γιαυτό κάποιες κατηγορίες είναι read only για όσους δεν πιστοποιούν την ταυτότητά τους!Και στον αέρα έτσι είναι...... θα χαρώ να το ξανασκεφτείς λοιπόν για το χόμπυ/φόρουμ!

AKIS
17-01-06, 16:16
δυστηχος μια τετοια αντιμετωπιση ειχα εγω απο μια αντιστοιχη ιστοσελιδα

aeonios
17-01-06, 16:20
δυστηχος μια τετοια αντιμετωπιση ειχα εγω απο μια αντιστοιχη ιστοσελιδα

Aκη δεν ξέρω σε ποια σελίδα αναφέρεσαι.....είπαμε http://www.hamradio.gr !

lef
17-01-06, 16:30
Γειά χαρά και από μένα,

πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σας, σχετικά με την επιλεκτική πρόσβαση σε ορισμένα θέματα. Γι ατο λόγο αυτό (και για πολλούς άλλους που δεν είναι επί του παρόντος να αναλυθούν εδώ) έχει γίνει μια αναπροσαρμογή τόσο στις θεματικές ενότητες όσο και στα δικαιώματα πρόσβασης των χρηστών, ανά κατηγορία.

Στόχος δεν είναι η περιορισμένη πρόσβαση στους μη-έχοντες άδεια. Κάθε άλλο, το hamradio.gr δημιουργήθηκε για να έρθουν κοντά στον ένομο ραδιοερασιτεχνισμό όσοι περισσότεροι λάτρεις των ραδιοκυμάτων. Παρ' όλα αυτά, σύμφωνα με τα δεδομένα των online συζητήσεων που υπάρχουν ήδη σχετικά με το χώρο αυτό, κρίθηκε αναγκαία η διάταξη αυτή.

Περιμένουμε και άλλες παρατηρήσεις, καθώς έτσι θα μπορέσει να στηθεί μια online κοινότητα σωστά.

Φιλικά,
Λευτέρης
SW6JIV
hamradio.gr admin

AKIS
17-01-06, 16:38
δυστηχος μια τετοια αντιμετωπιση ειχα εγω απο μια αντιστοιχη ιστοσελιδα

Aκη δεν ξέρω σε ποια σελίδα αναφέρεσαι.....είπαμε http://www.hamradio.gr !

Αναφερομαι σε αλλη σελιδα με ιδιο περιεχομενο

aeonios
17-01-06, 17:44
Αναφερομαι σε αλλη σελιδα με ιδιο περιεχομενο

Ακη, το www.hamradio.gr δεν έχει σχέση με άλλες σελίδες με ίδιο περιεχόμενο!

Επίσης η ιδέα για το φόρουμ ξεκίνησε για να γίνουν συζητήσεις με όσους ενδιαφέρονται για το χόμπυ και να βοηθηθούν για να πάρουν άδεια όσοι δεν έχουν διακριτικό και όχι για να την λένε οι έχοντες άδεια στους μη έχοντες !!!!

Αν έχεις απορίες για κάποιο θέμα θα χαρούν τα παιδιά εκεί να σε στηρίξουν, πίστεψε με....


Ισχύει ότι ειπα παραπάνω και στον άλλο φίλο μας μην τα παρατάς για χάρη κανενός....

MAKHS
18-01-06, 10:44
Καλημερα.Μου κανει εντυπωση οτι αναφερεται καποιος φιλος για την νεα ιστοσελιδα και τι μπορει να προσφερει αλλα δεν βλεπω πουθενα να αναφερει το διακριτικο του.Γιατι?Ο αδειουχος ραδιοερασιτεχνης εχει διακριτικο,ονοματεπωνυμο.Νομιζω οτι ειναι αστοχο να περιοριζεται μια ιστοσελιδα μονο στους αδειουχους ραδιοερασιτεχνες απο την στιγμη που υπαρχουν φιλοι του Χομπυ με απειρες γνωσεις αλλα και εμπειριες που αναζητουν σημειο συναντησης στο διαδικτυο και αυτη η ιστοσελιδα ευτυχως καλυπτει αυτο το κενο.Με την ευκαιρια κοιταω να κατασκευασω μια κεραια διπολικη με τραπς για τα 160 μετρα(1800 khz και κατω).Σχεδιο και βοηθεια καλοδεχουμενη.Ευχαριστω.73!

aeonios
18-01-06, 13:07
Καλημερα.Μου κανει εντυπωση οτι αναφερεται καποιος φιλος για την νεα ιστοσελιδα και τι μπορει να προσφερει αλλα δεν βλεπω πουθενα να αναφερει το διακριτικο του.Γιατι?Ο αδειουχος ραδιοερασιτεχνης εχει διακριτικο,ονοματεπωνυμο.Νομιζω οτι ειναι αστοχο να περιοριζεται μια ιστοσελιδα μονο στους αδειουχους ραδιοερασιτεχνες απο την στιγμη που υπαρχουν φιλοι του Χομπυ με απειρες γνωσεις αλλα και εμπειριες που αναζητουν σημειο συναντησης στο διαδικτυο και αυτη η ιστοσελιδα ευτυχως καλυπτει αυτο το κενο.Με την ευκαιρια κοιταω να κατασκευασω μια κεραια διπολικη με τραπς για τα 160 μετρα(1800 khz και κατω).Σχεδιο και βοηθεια καλοδεχουμενη.Ευχαριστω.73!


Γεια σου Μάκη και σε ευχαριστώ για την υπενθυμιση , το είχα ξεχάσει τελείως φίλε μου! Το διακριτικό είναι SV1EEX και χαίρομαι που σε γνωρίζω... θα πάω να φτιάξω την υπογραφή μου να μπαίνει αυτόματα!!Εννοείται αυτό που λες για την επωνυμία!!Oσο για την κεραία και εγώ παλεύω μια EH για την top band βασικά λόγω χώρου..περιμένω νέα σου και πολλά 73!


Πολλά 73 de SV1EEX

AKIS
18-01-06, 17:31
Ισχύει ότι ειπα παραπάνω και στον άλλο φίλο μας μην τα παρατάς για χάρη κανενός....

Οχι βεβαια,αυτο ελειπε :lol:

Απλα δε πολυ εδωσα σημασια
Μου τη λεγανε να τα παρατησω αυτα επεδη δεν εχω βγαλει ακομα την αδεια!

gsmaster
08-02-06, 15:55
Τα μηνύματα για την κεραία στο avatar του aeonios μεταφέρθηκε εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2626)