PDA

Επιστροφή στο Forum : Με ποιό πρόγραμμα φτιάχνετε πλακέτες;



gsmaster
12-01-06, 17:10
Πείτε μας λοιπόν, ποιό πρόγραμμα προτιμάτε για την σχεδίαση θεωρητικού και τυπωμένου?

Lykos1986
12-01-06, 19:11
Αν και τις τελευταίες φορές χρησιμοποίησα OrCad δεν νομίζω να το χρησιμοποιήσω ξανά!!!!!! Αυτό δεν είναι πρόγραμμα… αυτό είναι ταλαιπωρία!!!! Αν η σχεδιαστική ομάδα του προγράμματος απλά έβλεπε το Eagle θα πήγαιναν να αυτοκτονήσουν όλοι μαζί μετά! :shock:

Για το λόγο όμως ότι το Eagle είναι λίγο για… ερασιτέχνες, τώρα μαθαίνω το Protel το οποίο λίγο που το είδα κατάλαβα πως είναι μακράν καλύτερο από το OrCad.


Για την ιστορία όμως και μόνο ψήφισα Eagle!!!!!!!!!!!!!!!!!
:D :D :D

sgoum
13-01-06, 01:13
1.Proteus (Isis-Ares) σχηματικο - PCB
2.Multisim Ultiboard

Και για sim Microcap αρχικα δεν το ειχα συμπαθισει αλλα μετα απο ενα αρθρο στο Electronics World
με τεστ των προγραμματων αυτων το ξαναδοκιμασα και ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ με ελαχιστες αποκλισεις απο τις
πραγματικες τιμες.

kagiorgos
13-01-06, 13:58
εγώ σχεδιάζω τις πλακέτες σε eagle. Παλιά σχεδίαζα σε pcb αλλά μου έβγενε η ψυχή. Για αυτό ψήφισα eagle

tzitzikas
24-01-06, 18:49
Eagle.πολυ ευχρηστο και ευκολο στο να το μαθεις.

d.r soutras
24-01-06, 21:34
Multisim Ultiboard αργό και απαρχαιωμένο
ΠΡΟΤΕΛ το καλύτερο!εύχρηστο, γρήγορη σχεδίαση!

k_sotiris
25-01-06, 09:55
Με το eagle φυσικά. Με αυτό ασχολήθικα από παλιά και είναι πολύ βολικό :D :D

NUKE
21-07-06, 17:59
Εγω το Sprint Layout χρησιμοποιω αλλα νομιζω οτι δεν ειναι πολυ καλο.Το Eagle που μπορω να το κατεβασω?

eebabs2000
21-07-06, 18:56
Για ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.cadsoft.de/cgi-bin/download.pl?page=/home/cadsoft/html_public/download.htm.de&dir=eagle/program/4.1).
Δεν έχω κατεβάσει τίποτα και δε ξέρω κατά πόσο βοηθάει!

Nemmesis
21-07-06, 19:18
εγω εχω το Pia PCB Editor, παλιο αλλα πολυ ευκολο

dal_kos
21-07-06, 21:13
Εγω χρησιμοποιω το Pad2Pad.
Μια φορα δοκιμασα το Eagle αλλα δεν καταλαβαινα τπτ! :?
Λετε να 'μαι τοσο τουβλο? :roll:

Επιστήμων
21-07-06, 23:38
Εγώ χρησιμοποιώ διάτρητες πλακέτες !!! :D :D

ok1gr
22-07-06, 01:36
Μιά από τα ίδια :D :wink: :lol: :ok:

NUKE
22-07-06, 03:23
Και εγω χρησιμοποιω διατρητες αλλα οι αλλες εχουν αλλη χαρη..

Φιλε eebabs2000 το κατεβασα αλλα ουσιαστικα ειναι Freeware και το θελω full.Δεν πειραζει, θα το δοκιμασω.Ευχαριστω

ta03
22-07-06, 15:48
Eagle και εδω.Μισω τις διατρητες αλλα στην πραξη το 75% των κατασκευων μου ειναι σε αυτες(ποιος να καθεται να σχεδιαζει,τυπωνει κτλ...).

erasor
23-07-06, 19:09
Εγώ δουλευω με το Proteus , μπορεί κάποιο άλλο να ειναι καλυτερο και ευκολότερο αλλα τωρα το εχω μάθει και δεν υπάρχει χρόνος να δοκιμάσω. Την δουλειά μου πάντως την κάνω!

Danza
24-07-06, 12:11
Εγω πάλι με το ExpressPCB που ειναι πολύ απλό και επίσης με τις κλασικές διάτρητες

DT200
24-07-06, 18:25
Εγώ με το protel , αλλά την πρώτη μέρα που το έτρεξα δεν καταλάβενα τίποτα ,
ευτυχώς ώμος είχα δύο καθηγητές που κάνουν αυτή τη δουλειά (σχεδιάζουν PCB)
Και μετά από πολλές μέρες με ιδιαίτερα μαθήματα και 8 μήνες σχεδιασμού κάνω εύκολα πλακέτες δυο όψεων
(δεν έχω μάθει ακόμα να κάνω πρώτα το σχηματικό) :-k

chip
25-07-06, 11:55
Το Orcad είναι εξαιρετική επιλογή !!!
Αν και είνα λίγο διαφορετικό, σε φιλοσοφία, από τα μικρά προγράμματα όποιος το μάθει θα καταλάβει γιατί είναι standar στις βιομηχανίες.
Επίσης αν πάει να σχεδιάσει μία πλακετά με 4 layer ή περισσότερα θα καταλάβει γιατί τα αλλά είναι ανεπαρκή τις περισσότερες φορές ιδιαίτερα αν έχει απαιτήσεις για high-speed digital design (όπως οι σημερινοί υπολογιστές).
Το Protel που είναι καλό πρόγραμμα, δεν το ξέρω τόσο ώστε να μπορώ να το κρίνω, όμως σε συζητήσεις με άτομα που ήξεραν και το ORCAD και το PROTEL μου έχουν πεί οτι το τελικό αποτέλεσμα του ORCAD είναι καλύτερο (μιλάμε για πλακέτες για βιομηχανική παραγωγή προϊόντος).
Απλά πράγματα. Πάρτε μια μητρική πλακετα και παρατηρηστε τις λεπτομέριες. Πχ Το κόψιμο των εσωτερικών Layer (power planes), Φανταστείται να σχεδιάσετε εσωτερικές γραμμές στο 3 ή 4ο Layer σε πλακέτα 6 Layer. Επίσης να έχετε πλήρη έλεγχο του μήκους των γραμμών και των αποστάσεων από τις άλλες γραμμές, να μπορείτε να ελέγχετε ξεχωριστά blind και buried vias, να ελέγχετε εύκολα τη θα τυπωθεί (κείμενο) πάνω στην πλακέτα, να δημιουργέιται test point πάνω στις γραμμές (χωρίς αλλαγές στο πλάτος γραμμής) (δημιουργώντας κενά στη μάσκα προστασίας) και πάρα πολλά άλλα.
Αν νιώθατε οτι θα μπορούσατε να σχεδιάσετε το τυπωμένο αυτής της μητρική πλακέτας τότε το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει πραγματικά πολλές δυνατότητες
Φυσικά αν αυτό που χρειάζεται κανείς είνα να τραβά μερικές γραμμές για ένα ή δύο Layer τότε δεν έχει λογω να αγοράσει ένα πρόγραμμα χιλιάδων ευρώ αλλά ούτε καν πολλων εκατοντάδων.
Πιθανόν για την περίπτωση αυτή να του αρκέι και το Sprint Layout που για τα λεφτά του είναι καλό.
Προσωπικά πάντως θα πρτωτιμούσα να δουλεύω σε μία νόμιμη έκδοση του Sprint Layout παρά σε μία παράνομη έκδοση ενός επαγγελματικού προγράμματος που δεν θα μπορούσα να τ' αποκτίσω νόμιμα λόγω του υψηλού κόστους.

DT200
25-07-06, 16:32
Το protel τα κάνει όλα αυτά που αναφέρεις απλά θα πρέπει να το ρυθμίσεις κατάλληλα ώστε να έχει διαφανή επίπεδα ,
να τα βλέπεις ένα ένα ή όλα μαζί το ένα πάνω στο άλλο με κυρίαρχο αυτό που χρησιμοποιείς
όσο για τον έλεγχο τον γραμμών και άλλων παραμέτρων , αυτά πολύ εύκολα ρυθμίζονται από τους κανόνες που θα ορίσεις.
Άλλωστε αν ένα επαγγελματικό πρόγραμμα σχεδιάσεις PCB δεν κάνει τέτοια κόλπα τότε δεν είναι επαγγελματικό.

chip
25-07-06, 18:37
Ποτέ δεν είπα οτι δεν τα κάνει αυτα το PROTEL το οποίο αναμφισβήτητα είναι καθαρά επαγγελματικό πρόγραμμα απλά κάποιοι οι οποίοι έχουν δουλέψει και τα δύο μου έχουν πει οτι το ORCAD το βρίσκουν πιο εύκολο σε αυτές τις λειτουργίες.
Προσωπικά το PROTEL δεν μπορώ να το κρίνω.
Αν κάποιος γνωρίζει καλά (σε επαγγελματικό επίπεδο και όχι απλά σε πλακετίτσες των 1-2 επιπέδων) και τα δύο προγράμματα θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν έκανε post την γνώμη του.

heavyaris
14-08-06, 18:44
Το cm δεν κανει για αυτο το σκοπό;

pet
24-02-08, 11:03
KICAD EDA

johny16
24-02-08, 12:48
λοιπον επειδη σ αυτο το εξαημηνο ξεκιναμε να μαθαινουμε protel ψηφιζω protel απο τοτε ομως που τελιωσα το τεχνικο χρησιμοποιουσα το vectorcad αν το ξερει κανεις θελω να δω τωρα με το protel τι θα μπορω να κανω και αν θα ειναι το ιδιο ευκολο με το vectorcad! Για να δουμε λοιπον!

Tintin
24-02-08, 17:18
multisim-ultiboard

ALAMAN
24-02-08, 17:52
Eagle και ORCAD, δύο απο τα μεγαλύτερα προγράμματα σχεδίασης θεωρητικών και τυπωμένων κυκλωμάτων...
Χρησιμοποιούντε και απο μεγάλες εταιρίες.

Ξέρετε πού μπορούμε να βρούμε το eagle σε full έκδοση?

FH16
29-02-08, 15:28
To erotima einai poio sxediastiko kani eukola kai grigora thn douliasas?
H diki mou apantisi einai to Eagle, san hobistas pisteuo pos einai eukolo kai grigoro to megalo mhonektima einai oti den exei autoplace gia ta ilika kai diskolo autorouting ipo prohpo8esis.

antonis_x
30-03-08, 06:34
εγω ειχα ξεκινησει με το eagle αλλα τωρα μαθαινω το protel και μαλλον με αυτο θα συνεχισω,αν και συνηθως χρησιμοποιω διατρητες(για μενα ειναι τεραστια ευκολια οταν θελω να φτιαξω ενα κυκλωμα,οταν προκειται να φτιαξω παραπανω απο ενα ιδια τοτε δεν το συζηταω φτιαχνω pcb,παντως ειναι και λιγο θεμα συνηθειας).PCB κανω οταν καταληξω απολυτα σε κατι,δηλαδη δεν θα του κανω αλλαγες κλπ.παντως ψηφισα protel.

kx5
03-06-08, 17:29
orcad γιατί αυτό έμαθα στη σχολή και το έχω συνηθίσει. Επίσης υπάρχουν διαθέσιμες βιβλιοθήκες εξαρτημάτων στο διαδίκτυο.

manos_3
03-06-08, 17:46
Εγώ στη σχολή κάνω το protel. Εντάξει, είναι κάπως το πρόγραμμα αλλά με τον καιρό το σηνιθήζεις...

manios
26-06-08, 23:26
http://www.hitec.gr/tina.html

το καλύτερο πρόγραμμα για ηλεκτρονικούς

ο καλυτερος σχεδιογράφος στα ελληνικά

κατεβάστε demo για τον δοκιμάστε εγω το κατέβασα

και εινια καταπληκτικό