PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομπος FM (εμβέλεια)



ALAMAN
13-01-06, 15:31
Ενας πομπος fm με συχνοτητα 108MHz και ισχυς 1Watt
σε ποσα μετρα πιανει :?:

AKIS
13-01-06, 15:51
αυτο εξαρτατε απο το ποσο καθαρη ειναι η συχνοτητα,απο την κεραια,απο το υψος της κεραιας, απο τη γραμμη μεταφορας.....

ALAMAN
13-01-06, 15:57
κοιτα, για γραμμη μεταφορας δεν ξερω αλλα η κεραια ειναι πολυκλονο καλοδιο και
υψος 60 cm

gRooV
13-01-06, 20:52
Από τους κανόνες (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/rules.php) του forum...


2. Προσπαθήστε να είστε όσο πιο συγκεκριμένοι γίνεται στον τίτλο του μηνύματός σας και να αποφεύγετε ασαφής τίτλους της μορφής "Ερώτηση" ή "Απορία".


9. Να γράφετε το μήνυμά σας στις αντίστοιχες κατηγορίες του forum. Χρησιμοποιήστε την αναζήτηση για να βρείτε τυχόν παρόμοιες συζητήσεις και αν υπάρχουν ρωτήστε εκεί. Έτσι έχετε περισσότερες πιθανότητες να πάρετε απάντηση, αφού το υπάρχον θέμα, παρακολουθείται από περισσότερα άτομα.

ok1gr
14-01-06, 01:27
Sorry που θα σε απογοητεύσω αλλά με δυσκολία θα καλύψει όλο το σπίτι σου αν είναι πάνω από 140 τετραγωνικά! :(

ALAMAN
14-01-06, 10:04
Μηπως ξερεις το τυπο που κανουμε για να το βρουμε :?:

electron
14-01-06, 16:53
Toν τύπο δεν τον θυμάμαι απ έξω,ωστόσο πρακτικά το πομπουδάκι αυτό με την υποτιθέμενη κεραία που του έχεις θα καλύψει μια απόσταση περίπου 50 μέτρων.

ansuz
15-01-06, 12:56
Ο τύπος που δίνει την εμβέλεια ενός πομπού είναι:

d=sqrt(Pt/Pr)

Όπου d είναι η απόσταση σε μέτρα. Pt είναι η ισχύς του πομπού και Pr είναι η "ισχύς" του δέκτη.
Για την ισχύ του δέκτη υπολόγισε ότι για ένα φορητό ραδιοφωνάκι με μπαταρία είναι μεταξύ Pr(min)=0.1mW και Pr(max)=0.01mW.

Επομένως η απόσταση του πομπού σου είναι περίπου μεταξύ 100 και 300 μέτρα. Αυτές όμως οι αποστάσεις είναι οι ιδανικότερες. Δηλαδή χωρίς ούτε ενα μικρό εμπόδιο, με σίγουρο το 1W εξόδου του πομπού αλλά και με καλή ευαισθησία του δέκτη. Άρα για σπίτι όπως προαναφέρθηκε είναι κάπου στα 60μ/+-10 (και πολύ είναι νομίζω).

Αν κάνω κάποιο λάθος δεκτή η διόρθωση! :)

amiga
15-01-06, 13:08
Ρε παιδιά! εγώ παλιά με 1W και ένα διπολάκι σε άσχετο μήκος κάλυπτα πάνω απο 1χμ (οπτικής επαφής)

electron
15-01-06, 15:34
Ναι αλλά το διπολάκι φαντάζομαι ότι θα το ειχες σε κάποιο μπαλκόνι ή ταράτσα και όχι οπως το έχει ο Αlaman.

amiga
15-01-06, 16:04
οοοοππππςςςς ! sorry!!! δεν πρόσεξα ότι η κεραία θα είναι καλώδιο!!! εγώ το είχα στην ταράτσα σε ιστό 6 μέτρα!

ΑLAMAN βάλε και μια αντίσταση 52Ω/2W στην έξοδο απο το RF-OUT πρώς την γή γιατί μόνο με το καλώδιο μπορεί να κάψεις το τρανζίστορ.

GAS FM
22-02-06, 00:48
παιδια καλημερα και απο μενα. θα ηθελα και εγω τη βοιθεια σας. αγορασα ενα μεταχηρησμενο λινερ του Δεληγιαννη το RFW50.αυτος μου ειπε οτι βγαζει 50βαττ. το προβλημα ειναι οτι δεν εχω καιρεα για να το δοκιμασω! και δεν ξερω αν λειτουργει! μου ειπε οτι μπορω να βαλω ενα απλο διπολο ληψης αφου πρωτα το κοψω καταλληλα.εχω και ενα πλλ 1βαττ (τοσο θελει στην εισοδο το λινερ) το οποιο ειναι στα 75Ω. τι μου προτινετε να κανω για την εισοδο και στην εξοδο του λινερ? μπορω να βαλω μια 52Ω 2βαττ αντισταση στην εισοδο για να προσαρμωσει τα 75Ω?

electron
22-02-06, 10:03
Mε μια κοινή αντίσταση σύρματος δεν θα πάρεις αξιόπιστες μετρήσεις στην έξοδο,αυτό που χρειάζεσαι είναι η αγορά ή η κατασκευή ενός τεχνητού φορτίου από αντιστάσεις άνθρακα.Φυσικά πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να κόψεις ένα διπολάκι κατάλληλα κομένο και με μια γέφυρα στασίμων να δείς τι ισχύς βγάζεις.Αυτή βέβαια εξαρτάται πάντα από την τάση τροφοδοσίας που θα δίνεις στο Linear την ισχύς εισόδου αλλά και το πόσο κάλα θα <προσαρμόσει> το δίπολο με το linear,που ειδικά αυτό στην πράξη θέλει πολύ υπομονή και επιμονή.
Σχετικά με την αντίσταση εισόδου έχω την εντύπωση ότι δεν είναι 75Ωμ αλλά 50 και αυτή επομένως δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

amiga
22-02-06, 10:23
50Ω είναι και η είσοδος και η έξοδος.
για να κάνεις τα 50 σε 75 πρέπει να φτιάξεις προσαρμογέα με μεταβλητούς πυκνωτές.


-----||--------*--------
|
|
---
---
|
|
-------
-----
-

Αν θέλεις να κάνεις το αντίθετο βάλε τον προσαρμογέα ανάποδα.

(δεν κάνει σωστή στοίχιση όταν πατάω υποβολή τον πυκνωτή που πάει προς την γη βάλτο εκεί που είναι το αστεράκι)

aeonios
22-02-06, 12:17
Αλαμαν αφού έχεις πολύ χαμηλή ισχύ επένδυσε σε :

1) Πέτα τα σύρματα πήγαινε πάρε ένα διπολάκι και κόψε το στη συχνότητα που θες.Βάλε το σε ύψος μακρυά από άλλες κεραίες.Ψάξε στο φόρουμ να δεις πως γίνεται (προσαρμογές, κτλ)
2) Πήγαινε σε ένα μαγαζί σχετικό με rf και αγόρασε όσα μέτρα χρειάζεσαι καλώδιο με χαρακτηριστικά καλύτερα ή ίσα του Η-100
3) Βάλε καλούς connectors επάργυρους αν βρεις.


Το πόσα μέτρα πιάνει είναι όπως είπαν και οι προλαλήσαντες πολύ σχετικό και εξαρτάται πέρα από τον εξοπλισμό σου και από τις συνθήκες του περιβάλλοντος...

Πέρα από την λύση με τους πυκνωτές που πολύ ωραία πρότεινε ο amiga μπορείς να κάνεις προσαρμογές με μήκη καλωδίων διαφορετικής τιμής χαρακτ. αντίστασης. Στείλε μου πμ αν θες βοήθεια για να μην βγούμε εκτός θέματος!

GAS FM
22-02-06, 22:38
Mε μια κοινή αντίσταση σύρματος δεν θα πάρεις αξιόπιστες μετρήσεις στην έξοδο,αυτό που χρειάζεσαι είναι η αγορά ή η κατασκευή ενός τεχνητού φορτίου από αντιστάσεις άνθρακα.Φυσικά πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να κόψεις ένα διπολάκι κατάλληλα κομένο και με μια γέφυρα στασίμων να δείς τι ισχύς βγάζεις.Αυτή βέβαια εξαρτάται πάντα από την τάση τροφοδοσίας που θα δίνεις στο Linear την ισχύς εισόδου αλλά και το πόσο κάλα θα <προσαρμόσει> το δίπολο με το linear,που ειδικά αυτό στην πράξη θέλει πολύ υπομονή και επιμονή.
Σχετικά με την αντίσταση εισόδου έχω την εντύπωση ότι δεν είναι 75Ωμ αλλά 50 και αυτή επομένως δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

μηπως μπορεις να πεις ποσο πρεπει να κοψω το διπολο οταν εκπεμπει στους 87,9? η ταση ειναι 13.8 βολτ. οχι η εισοδος ειναι συγουρα 75Ω γιατι το λινερακι που εφτιαξα ειναι με το BFQ136 που αυτο ειναι για τηλεοραση αλλα του αλλαξα πολωση και δουλεψε και στα FM!! παει πολυ καλά μπορω να πω. βγαζει μεχρι 4 βαττ!

amiga
22-02-06, 23:03
και τι σχέση έχει το ότι είναι για tv?

electron
23-02-06, 02:30
μηπως μπορεις να πεις ποσο πρεπει να κοψω το διπολο οταν εκπεμπει στους 87,9? η ταση ειναι 13.8 βολτ. οχι η εισοδος ειναι συγουρα 75Ω γιατι το λινερακι που εφτιαξα ειναι με το BFQ136 που αυτο ειναι για τηλεοραση αλλα του αλλαξα πολωση και δουλεψε και στα FM!! παει πολυ καλά μπορω να πω. βγαζει μεχρι 4 βαττ!
To δίπολο κατά προσέγγιση θα πρέπει να έχει το κάθε στοιχειο του από 85 με 80 πόντους.Το καλυτερο θα ήταν να κόψεις κάθε στοιχειο από 85 πόντους και ανάλογα βάση των ενδειξεων της γέφυρας να το φέρεις μέχρι τα 80 εκατοστά,αν αυτό χρειάζεται.
Πάντως σχετικά μετην αντίσταση εισόδου εξακολουθώ και γω να πιστευω ότι ειναι 50Ωμ ανεξάρτητα αν το τρανζίστορ όπως λες βρίσκει εφαρμογή και στην τηλεόραση.

amiga
23-02-06, 10:31
Για τους 87,9 και αν μηλάμε για απλό δίπολο με διάμετρο σαν των κεραιών VHF της TV κάνεις:

300/87.5 = 3.4
3.4 Χ 0.965 = 3.281
3.281 / 2 = 1.64 μέτρα απο άκρη σε άκρη

1.64/2=0.82 μέτρα

δηλαδή το κάθε σωλινάκι το κόβεις :0.82 - (απόσταση ανάμεσα απο τα 2 σωληνάκια !!!που πρέπει να είναι σχετικά μικρή!!!)

και όπως πολύ σωστά λέει και ο electron καλύτερα είναι να το κόψεις λίγο πιο μεγάλο και ανάλογα με τη γέφυρα να κόβεις λίγο-λίγο.

GAS FM
24-02-06, 01:34
οκ θα προσπαθησω. ευχαριστω παιδια.