PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια σε πομπο



ALAMAN
13-01-06, 16:45
Πηρα εναν πομπο της smart (1009) τον συναρμολογησα και δουλεψε
με επιτυχια. :o Υστερα τον εκανα πανω στην διατρητη και δεν δουλεψε καθολου. :shock:
Μηπως το πυκνωτικο μικροφωνο εχει πολικοτητα :?: γιατι εγω το εβαλα οπως να ναι,
αλλα και παλι στον πομπο της smart οπως να ναι το εβαλα. Παντος εγω υποψιαζομαι οτι φταιει
το πηνιο γιατι δεν εβαλα μεσαια ληψη, αλλα και παλι επρεπε να εκαμνε καποια μικρα
παρασιτα στο ραδιοφωνο. :-k

gsmaster
13-01-06, 18:36
Μεταφέρεται στην ενότητα "Συστήματα Εκπομπής RF » Ταλαντωτές"

Πρόσεχε λίγο ρε συ ALAMAN που φτιάχνεις νέα θέματα.....

panos_sid
16-01-06, 14:07
ρε παιδια κανενα ευκολο κυκλωμα για μικροπομο, εκτος απο αυτα που εχουν τα hlektrοnika

ok1gr
22-06-06, 02:47
Είναι πολύ απλό!!!
Η πλακέτα (pcb) έχει το πηνείο ταλάντωσης τυπωμένο πάνω...
Αν τον φτιάξεις σε διάτρητη πρέπει να φτιάξεις και το πηνείο...

kostas30
22-06-06, 10:12
σωστος εχει το πηνιο στο pcb :ok:

fkdpbpar
01-03-07, 15:46
Έχω πάρει και εγώ τον πομπό 1 βαττ της σμαρτ κιτ, μπορώ στη θέση του πυκνωτικού μικροφώνου να ενώσω τα καλώδια των ηχείων του cd player?

fkdpbpar
01-03-07, 16:38
Και κάτι άλλο μετά τον συντονισμό του πομπού ακούτε καθαρά( δηλ καταλαβαίνει κάποιος τι λέτε?) τη φωνή σας μέσα από το ραδιοφωνο?

radioamateur
01-03-07, 17:13
Αν μιλάμε ελληνικά σίγουρα καταλαβαίνει... \:D/

fkdpbpar
01-03-07, 17:19
Σωστός, εγώ πάντος ότι και αν λέω ακούγεται μια βουή, δεν καταλαβαίνει ο άλλος τι λέω, λες να φταίει που δεν έχω χρησιμοποιήσει ομοαξονικό καλώδιο, αλλά απλό για να συνδέσω το μικρόφωνο?

radioamateur
01-03-07, 17:25
Πρέπει να υπαρχει ένα τριμμερ ρύθμισης προενίσχυσης....

fkdpbpar
01-03-07, 17:33
Ποιό το μικρόφωνο?

fkdpbpar
01-03-07, 17:37
Ποιανού του μικροφώνου. ήθελα να πω

radioamateur
01-03-07, 17:50
Αν η κατασκευή είναι ok αν ακουμπήσεις στο ενα απο τα δύο σημεία που συνδέεται το μικρόφωνο το σήμα πρέπει να σπάει ως προενισχυμένο όπως και σε οποιοδήποτε πρενισχυτή.Γύρισε το τρίμμερ του μικροφώνου όχι το μεταβλήτό αλλαγή συχνότητος.Αν δεν σπάει το σήμα ή δεν ακούς σφύριγμα μικροφωνισμού αν ανοίξεις το ραδιοφωνικό δέκτη μάλλον κάποιο λάθος στο μοντάρισμα υπάρχει...

fkdpbpar
02-03-07, 09:45
Μικροφωνισμός υπάρχει όταν δεν έχω ρυθμίσει το τρίμμερ του μικροφώνου καλά, το θέμα είναι ότι όταν το ρυθμίζω έτσι ώστε να μην υπάρχει δεν ακούω τη φωνή μου αλλά μια βουή κάθε φορά που μιλάω. Να προσθέσω κάτι έτσι ώστε να γίνω πιο σαφής, ότι και όταν υπάρχει μικροφωνισμός πάλι όταν μιλάω ακούγεται αυτή η βουή.

radioamateur
02-03-07, 15:41
Φόρεσε ακουστικά κλειστού τύπου για τσεκάρισμα μέσω ραδιοφώνου.Ρύθμισε το ποσοστό διαμόρφωσης μέσου του τρίμμερ στο επιθυμητό επίπεδο και αυτό είναι όλο.Αν παρατηρείς παραμόρφωση ενδεχομένως να υπάρχει πρόβλημα στο ίδιο το μικρόφωνο ως εξάρτημα, στην προενίσχυση,δοκίμασε επίσης κάποιο άλλο μικρόφωνο όπως δυναμικό που είναι λιγότερο ευαίσθητο.Μπορεί να ειναι ελαττωματικό και το τρίμμερ...το πιθανότερο.Αν τυχόν το αντικαταστήσεις ζήτησε κάποιο με σχεδόν διπλάσια τιμή κατά προσέγγιση...

fkdpbpar
02-03-07, 16:14
Ευχαριστώ και κάτι άλλο, αυτοί οι πομποί επηρεάζουν την τηλεόραση? Κάθε φορά που μιλάω εμφανίζονται παρεμβολές στην τηλεόραση όχι μόνο τη δικιά μου αλλά και των γειτόνων. Είναι λογικό?

aeonios
02-03-07, 16:23
Φίλε καλό είναι να μην βγαίνεις στον αέρα και να εκπέμπεις με εξοπλισμό που δεν έχεις εξασφαλίσει τουλάχιστον το ότι δεν παρενοχλεί γιατί θα ειναι κρίμα να σε επισκευτεί το "γαλατάδικο" και να τρέχεις στα αυτόφωρα μετά από καταγγελία κάποιου καλοθελητή γείτονα . Πέρα του ότι είναι παράνομο είναι και επικίνδυνο όσο ευχάριστος και να είναι ο πειραματισμός !

Μπορεί να συμβαίνει αυτό που περιγράφεις αν η κεραία σου δεν προσαρμόζει σωστά στον πομπό σου.....τσέκαρε με μια γέφυρα στασίμων για στάσιμα....και διάβασε σε παρακαλώ προηγούμενα post για το τι κάνουμε όταν θέλουμε να δοκιμάσουμε τέτοια "παιχνιδάκια".

Σε παρακαλώ επίσης να διαβάσεις προσεκτικά τον κανόνα 15 του παρόντος φόρουμ.....για να μην αναγκαστεί κάποιος να κλειδώσει το θέμα.

fkdpbpar
02-03-07, 16:27
Το κατάλαβα ότι υπάρχει πρόβλημα γι' αυτό το λόγο το έθεσα το θέμα, αλλιώς δεν θα έδινα σημασία, δηλαδή υπάρχει πρόβλημα με την κεραία?

eebabs2000
02-03-07, 16:29
Επειδή και' γω το είχα το μονόβαττο της smart kit, είχα παρατηρήσει ότι όταν είχα ένα απλό διπολάκι στη ταράτσα και μάλιστα σε απόσταση μικρότερη από 6 m από τη κεραία της TV δεν έκανε ΚΑΜΙΑ παρεμβολή! όταν του χάλασα τη κεραία και έβαλα ένα απλό σύρμα, η τηλεοόραση κυμάτιζε την ώρα που μίλαγα ή κινούσα τον πομπό. Μ' ένα καλό κάθετο δίπολο ή ground plane δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

fkdpbpar
02-03-07, 16:32
Η κεραία που έχω είναι απλή διπολική, το κάθετο δίπολο είναι διαφορετικό?

radioamateur
02-03-07, 16:39
Τα kit αυτά έχουν μεν εκπαιδευτικό χαρακτήρα αλλά δημιουργούν και προβλήματα δε όταν κατασκευάζονται χύμα.Πριν ασχοληθείς με ο,τιδήποτε διάβασε τους κανόνες του ΕΣΡ (http://www.esr.gr/) προς αποφυγή προβλημάτων.

fkdpbpar
02-03-07, 16:41
Εντάξει όλα αυτά ρε παιδιά υπάρχει τρόπος να αντιμετωπίσω το πρόβλημα?

fkdpbpar
02-03-07, 16:42
Δεν ανοίγει η σελίδα radioamateur

radioamateur
02-03-07, 16:43
Το βγάζεις από την μπρίζα :ok:
Φίλε μου η σελίδα ανοίγει τώρα :roll:

fkdpbpar
02-03-07, 17:02
Αυτή δεν είναι λύση, είναι σαν να μου λες πέτα το!! Αν όλοι οι πομποί επηρέαζαν την τηλεόραση τότε δεν θα υπήρχε, απλά θα την είχαμε για στολισμό.( Συλληπητήρια μπομπ σφουγγαράκι)

radioamateur
02-03-07, 18:07
Με ~900 εβρώ μπορείς να αγοράσεις από Ιταλία αξιοπρεπές pll τελευταίας τεχνολογίας μάρκας SIEL,RVR,PRAIS,TELECOMUNICAZIONI GHISELLINI,DBELETTRONICA,ITELCO κτλ προδιαγραφών μόνο που απαιτείται άδεια από το
ΕΣΡ (http://www.esr.gr/) σε κάθε περίπτωση.
Διάβασες τους κανόνες του ΕΣΡ (http://www.esr.gr/);
και επιμένω βγάλε το απο την μπρίζα :ok: υπέβαλλες σαφή ερώτηση σου απάντησα. :lol:

RFΧpert
02-03-07, 18:16
Φίλε καλό είναι να μην βγαίνεις στον αέρα και να εκπέμπεις με εξοπλισμό που δεν έχεις εξασφαλίσει τουλάχιστον το ότι δεν παρενοχλεί γιατί θα ειναι κρίμα να σε επισκευτεί το "γαλατάδικο" και να τρέχεις στα αυτόφωρα μετά από καταγγελία κάποιου καλοθελητή γείτονα . Πέρα του ότι είναι παράνομο είναι και επικίνδυνο όσο ευχάριστος και να είναι ο πειραματισμός !

Μπορεί να συμβαίνει αυτό που περιγράφεις αν η κεραία σου δεν προσαρμόζει σωστά στον πομπό σου.....τσέκαρε με μια γέφυρα στασίμων για στάσιμα....και διάβασε σε παρακαλώ προηγούμενα post για το τι κάνουμε όταν θέλουμε να δοκιμάσουμε τέτοια "παιχνιδάκια".

Σε παρακαλώ επίσης να διαβάσεις προσεκτικά τον κανόνα 15 του παρόντος φόρουμ.....για να μην αναγκαστεί κάποιος να κλειδώσει το θέμα.

Σωστος... :!: και διακριτικος οφειλω να πω... :lol:

RFΧpert
02-03-07, 18:45
Αυτή δεν είναι λύση, είναι σαν να μου λες πέτα το!! Αν όλοι οι πομποί επηρέαζαν την τηλεόραση τότε δεν θα υπήρχε, απλά θα την είχαμε για στολισμό...

Το πομπουδακι αυτο εχει καθαρα εκπαιδευτικο χαρακτηρα και ως εκ τουτου μην πιστευεις οτι ειναι ετσι ολοι οι πομποι...
Αλλωστε κατα βαση μαλλον αυτο το πραγματακι ειναι γεννητρια αρμονικων περισσοτερο παρα πομπος ραδιοφωνιας...
Τωρα βεβαια μπαινει θεμα αν και κατα ποσο θα επρεπε να συνδεεται εξωτερικη κεραια πανω του, αλλα εν πασει περιπτωση αφου γινεται, πρεπει εσυ να φροντισεις να ΜΗΝ δημιουργεις καμμια η δυνατον παρεμβολη σε τηλεορασεις ιδιαιτερως, αλλα και οχι μονο σε αυτες... Δεν χρειαζεται απαραιτητα να αγορασεις κατι ετοιμο (απο Ιταλια, κλπ) για να εχεις εναν ποιοτικο πομπο που τηρει τις ελαχιστες προδιαγραφες λειτουργειας τετοιων συστηματων, αν και σαφως παροτι πολυ πιο ακριβου κοστους, αυτο θα ηταν και πιο ευκολο (δεν χρειαζεται να φτιαξεις εσυ βασικα τιποτα), και πιο σιγουρο για το τελικο αποτελεσμα του (αφου σαφως δεν εχεις τουλαχιστον επι του παροντος, τα απαιτουμενα οργανα ελεγχου & μετρησεων ωστε να "ξερεις" τι εκπεμπεται και γιατι)...
Παντως θα μπορουσες ισως να διαβασεις πρωτα λιγο τι πρεπει να περιλαμβανει σχεδιαστικα ενας πομπος ωστε να θεωρειται τουλαχιστον αξιοπιστος. Μετα να αναζητησεις ενα σχεδιο που να συμπεριλαμβανει και τα απαραιτητα φιλτρα απορριψεως αρμονικων στην εξοδο του, αλλα και να μπορεις να το φτιαξεις σωστα (να εχει ολα τα στοιχεια και τις πληροφοριες που θα χρειαστεις, ωστε να μην κανεις λαθη κατασκευης, οπως για παραδειγμα να εχει ακομα και το σχεδιο της πλακεττας που θα τυπωσεις...).
Παντως για αρχη εγω προσωπικα πιστευω οτι πας παρα πολυ καλα, και τουλαχιστον οι αποριες σου εχουν βαση. Ακομα και οι ερωτησεις και η ανησυχια σου να μαθεις γιατι παρεμβαλλεις πχ. μια τηλεοραση, ειναι σημαντικες... ωστε να σε οδηγησουν σε σωστες βασεις κατασκευης ενος τετοιου συστηματος... Τιποτα σχεδιασμενο απο ανθρωπο δεν ειναι συνθετο υπερβολικα, ωστε να
μην ειναι τελικα αρκετα απλο στην καταννοηση του απο τον ανθρωπο :!: Τωρα αν πρεπει η οχι να το "πεταξεις" αυτο το πραγματακι δεν θα σου απαντησω, τουλαχιστον εγω, τιποτα. Εκτιμησε τι θελεις να κανεις, τι εχεις, και τι μπορεις να κανεις με αυτο, συμπεριλαμβανοντας και το τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισεις εξ'αιτιας του. Αν μπορεις να το φτιαξεις σωστα τουλαχιστον στα βασικα (απορριπτοντας πιθανες ισχυρες παρεμβολλες σε αλλους), τοτε ολοι θα ειναι σιγουρα καλυτερα...

ΥΓ για να μην αρχισει κανενας να λεει διαφορα για οτι γραφω, καθοτι αυτο μοιαζει σαν σπορ του φορουμ, λεω οτι γραφω ειναι οι αποψεις μου και δεν θα ασχοληθω σε ποσους αρεσουν και σε ποσους οχι... Παρεξηγησεις τελος, μονο με τον καθρεπτη σας...

crown
02-03-07, 20:38
πολλα λεs φιλε μου.
πεs λιγα και καλλα--αντε αντε

radioamateur
02-03-07, 20:54
RFXpert αυτό το kit δεν έχει πηνίο εξόδου & μεταβλητούς εξόδους αλλά μόνο ταλάντωσης.Γνωρίζεις αν μπορεί κάποιος να το προσαρμόσει στα 50 ohm και πως έστω και θεωρητικά;
Πάντα είχα αυτή την απορία :thinking:...

aeonios
02-03-07, 21:44
Η κεραία που έχω είναι απλή διπολική, το κάθετο δίπολο είναι διαφορετικό?

Ο τρόπος έκφρασης σου φίλε μου δεν είναι και τόσο σαφής για να πω την αλήθεια. Το δίπολο μπορεί να το έχουμε είτε σε κατακόρυφη μορφή είτε σε οριζόντια. Συνηθίζεται στην ραδιοφωνία να έχουμε κατακόρυφη πόλωση !

Το πρόβλημα σου είναι πως ο "πομπός" (ο μανιτού να τον κάνει πομπό) έχει μια αντίσταση εξόδου η οποία διαφέρει από την αντίσταση της κεραίας+της καθόδου σου.

Φίλε Θεοφάνη σε παρακαλώ πάντα φιλικά να αφιερώσεις κάποιο χρόνο για να μελετήσεις τουλάχιστον τα βασικά της θεωρίας σε όλα τα προηγούμενα post στο κομάτι με τις κεραίες και τους πομπούς. Ενα βιβλίο ή το google επίσης βοηθάνε πάντα για την αρχή.

Πιστεύω πως όλες οι απορίες σου θα απαντηθούν. Είναι πολύ άσχημο να επαναλαμβάνονται απορίες που έχουν πιθανόν χιλιοαπαντηθεί γιατί δείχνει ότι πιθανόν και να βαριέται να διαβάσει λίγα πραγματάκια . Μπορείς να χρησιμοποιείς και το εργαλείο αναζήτησης.

Ολα φυσικά δεν μπορούν να έχουν την απαντησή τους στα προηγούμενα. Αν όχι εδώ ..... είμαστε. Το τελευταίο που θα ήθελε κάποιος από όλους μας στο φόρουμ είναι η διασκέδαση σου να σου δημιουργήσει προβλήματα(σου μιλάει ...παθών).

Ειναι σαν να πάρεις ένα καινούργιο σπορ αμάξι που έχεις δει κάποιον κάποτε να το οδηγάει, να μην ξέρεις από οδήγηση και να πας σφαίρα στην παραλιακή για test drive..... είτε έχει ένα ίππο είτε τρακόσιους μπορεί να τρακάρεις.

fkdpbpar
02-03-07, 23:02
Ok παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, καλύτερα να χρησιμοποιήσω αυτό τον πομπό μόνο για το χωριό μου, που ο παππούς μου είναι ο μόνος κάτοικος :lol: . Πάντως τώρα πέρα από την πλάκα πιστεύω ότι όσο περισσότερο ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά τόσο περισσότερο πορώνομαι, αφού να φανταστείτε ότι περιμένω πως και πως να πάω στη σχολή να μάθω περισσότερα. Ποιος εγώ!!!! Ευχαριστώ και πάλι.

itta-vitta
03-03-07, 00:09
Φίλε fkdpbpar, αν διάβαζες προηγούμενα θέματα και συζητήσεις, θα μάθαινες κάποια πράγματα και θα έκανες μια καλή και οικονομική επιλογή για την κατασκευή πομπού, αντί να ξοδεύεις τα χρήματά σου σε "σκουπίδια".

orestis1987
04-03-07, 13:16
Φίλε Θεοφάνη σε παρακαλώ πάντα φιλικά να αφιερώσεις κάποιο χρόνο για να μελετήσεις τουλάχιστον τα βασικά της θεωρίας σε όλα τα προηγούμενα post στο κομάτι με τις κεραίες και τους πομπούς. Ενα βιβλίο ή το google επίσης βοηθάνε πάντα για την αρχή.


Μήπως μπορείς να δώσεις μερικά παραδείγματα βιβλίων σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή, είτε ελληνικά είτε ξενόγλωσσα, για αρχάριους;

Πιστεύω οτι μία βιβλιογραφία κατηγοριοποιημένη ανά θέμα λείπει αδίκως από τον τομέα της θεωρίας.

fkdpbpar
04-03-07, 13:20
Μπράβο ρε Ορέστη αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ.

orestis1987
04-03-07, 15:20
Μπράβο ρε Ορέστη αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ.

Ναι

Υπάρχουν άνθρωποι που είτε θέλουν να ασχοληθούν ερασιτεχνικά είτε βρίσκονται σε ένα ΑΕΙ όπως εγώ (ηλεκτρολόγος μηχανικός) που θέλουν μία πρακτική προσέγγιση των διαφόρων θεμάτων για διαφορετικούς λόγους ( οι μεν γιατί δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο και οι δε γιατί κοιτούν την πιο επιστημονική πλευρά των πραγμάτων και "χάνουν" στο πρακτικό μέρος).
Έτσι λοιπόν όσο ενοχλητικοί και αν γίνονται αυτοί (λόγω υπερβάλοντος ζήλου) αξίζει να τους βοηθήσετε :roll: .

aeonios
04-03-07, 18:26
Κατ' ελάχιστον προτείνω να πάρετε τις σημειώσεις θεωρίας (ραδιοθεωρία/ραδιοηλεκτρολογία) από τον τοπικό σας ραδιοερασιτεχνικό σύλλογο αν θέλετε κάτι στα ελληνικά . Αν θέλετε στην Αθήνα υπάρχει το http://www.raag.org/publications_gr.html τελείως επιγραμματικά φυσικά. Yπάρχουν πολλά στο εμπόριο στα κεντρικά βιβλιοπωλεία. Για κεραίες προτείνω κάποιο ARRL Antenna Handbook(στα αγγλικά πάντα)

Για οnline : http://www.ceid.upatras.gr/faculty/alexiou/ahts/#σημειώσεις και φυσικά τα βιβλία των ΤΕΕ (τσάμπα!) http://www.pi-schools.gr/lessons/tee/electronic/biblia.php

Στα αγγλικά τελείως ενδεικτικά επίσης: http://www.dxzone.com/catalog/Antennas/Theory/ http://www.electronics-tutorials.com/antennas/antenna-basics.htm