PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονόμοι στερεής κατάστασης...



Lykos1986
15-01-06, 11:42
Διάβαζα προχθές σε ένα τεύχος του Ελεκτορ ότι χρησιμοποίησαν ηλεκτρονόμους (ρελέ) στερεής κατάστασης ώστε να μπορούν να οδηγηθούν απευθείας από έναν μC χωρίς να χρειάζεται η χρήση κάποιου τρανζίστορ. Ποιοι είναι αυτοί οι ηλεκτρονόμοι;;; Κανένα datasheet;;;

Killo_Watt
15-01-06, 14:26
Φίλε μου είναι ένα πράγμα που μοιάζει με οπτοζευκτη αλλά λειτουργεί σαν κανονικό relay τώρα δεν θυμάμαι κάποιο κωδικό για να σου πω

(ααα… για κοίτα λίγο το θέμα με το midi)

Lykos1986
15-01-06, 20:43
Αν έχεις κάποια άλλη πληροφορία για το συγκεκριμένο εξάρτημα τότε πες. Θέλω να κάνω μια κατασκευή οδήγησης φορτίων μέσο Η/Υ και θέλω οπωσδήποτε να τοποθετήσω ρελέ. Τώρα να καταφέρουμε να αφαιρέσουμε και τα τρανζίστορ με το παραπάνω εξάρτημα τότε τόσο το καλύτερο. Φυσικά όμως πρέπει να ξέρω τι φορτία μπορεί να οδηγήσουν κτλ. Μάλλον θα στείλω μήνυμα στο Ελεκτορ.

(Δεν σε έχω ξεχάσει, αλλά ο χρόνος με πιέζει!!! Θα έχεις νέα σύντομα…)

electron
15-01-06, 21:19
Το να σε γλυτώσει να χρησιμοποιήσεις ενα τρανζίστορ το συγκεκριμένο ρελε δεν σημαινει ότι θα ξοδέψεις και λιγότερα χρήματα πάντως.Μπορεις να τα ζητήσεις από ένα κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων ή ηλεκτρολογικου εξοπλισμου.Βγαίνουν σε διάφορες τάσεις εισόδου (dc) και για διάφορες τάσεις και ρευματα εξόδου.Το κόστος τους εξαρτάται από την ισχυς λειτουργίας αλλά και από την ιδιότητα τους.

evdokimosk
15-01-06, 23:05
Στο AC έχει εφαρμογή και είναι: ο επεξεργαστής συνδέεται σε έναν οπτοξεύκτη και αυτός σε ένα θυρίστορ