PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς θα το προγραμματίσω Pic16f877 .inc .asm πολλά αρχεία



Killo_Watt
15-01-06, 14:24
Σκέφτομαι να φτιάξω αυτό το κύκλωμα αλλά δεν έχω καταλάβει με πιο αρχείο θα το προγραμματίσω πρέπει πρώτα να τα περάσω στο mblab αν ναι μπορεί κάποιος να φτιάξει το hex και να το ανεβάσει :shock:

gsmaster
15-01-06, 15:04
O κώδικας δεν γίνεται Assemble σε αρχείο .hex αλλά μόνο σε object file. Αυτό γίνεται γιατί χρησιμοποιεί κάποιες εντολές που δεν υποστηρίζονεται στα hex αρχεία.

Παρόλα αυτά σαν εξαγόμενο αρχείο δεν μου βγάζει αρχείο με κατάληξη .obj (όπως περίμενα) αλλά ένα αρχείο με κατάληξη .Ο το οποίο και επισυνάπτω. Δεν ξέρω με ποιον programmer μπορείς να το φορτώσεις αυτό.

Επίσης απο τα ASM αρχεία, δεν μπορώ να καταλάβω κάτι, αφού δεν έχει ούτε ένα σχόλιο!

Killo_Watt
15-01-06, 16:02
Εγώ τα άνοιξα όλα με το mblab και έφτιαξα αυτό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό… το δικό σου πώς το έφτιαξες τα αρχεία .obj μπορούν να προγραμματιστούν κατευθείαν δεν πρέπει να γίνουν hex???

gsmaster
15-01-06, 17:55
τα αρχεία .obj είναι σαν τα αρχεία .hex είναι αυτό που εξάγει ο assembler της microchip για να προγραμματιστεί ο pic.

Εγώ χρησιμοποίησα τον assembler MPASMWIN της Microchip. Θα το βρείς στο φάκελο του MPLAB. Αν δεν επιλέξεις να σου το βγάλει σαν object file, βγάζει σφάλματα (μπορείς να τα δεις στο αρχείο .ERR)

Τελικά το PICALL ανοίγει αρχεία .obj αλλά το συγκεκριμένο δεν το αναγνωρίζει.

Καλό θα ήταν να στείλεις ένα mail στον δημιουργό της κατασκευής, να μας δώσει τα φώτα του.

Knight Rider
21-03-06, 12:40
Φιλε Killo Watt μολις ειδα το post σου. Δεν ξερω αν ελυσες το προβλημα σου, εγω παντως σου εχω εδω φρεσκο-φρεσκο το .hex σου. Βurn it baby! :ok:

Knight Rider
21-03-06, 12:47
Μηπως ξεχασα το αρχειο? :-({|=