PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση transistor για ενίσχυση ρεύματος εξόδου του 555



plaketokofths
15-01-06, 15:11
Θα ήθελα να με βοηθήσετε στον τρόπο με τον οποίο μπορούμε να συνδέσουμε ένα transistor bc639, στην έξοδο ενός 555 σε διάταξη ασταθούς πολυδονητή με σκοπό την ενίσχυση του ρεύματος εξόδου του 555 για έλεγχο της ταχύτητας αλλά και της φοράς περιστροφής σε ένα κινηταράκι.

xampos
15-01-06, 17:40
την εξοδο του555 ποδαρακι 3 θα τη βαλεισ στη βαση του τρανζιστορ μεσω μιασ αντιστασης αναλογα μετη ταση τροφοδοσιασ βαλε τριμερακι 22ΚΩ τον εκπομπο γειωσε τον το + του κινιτηρα βαλτο στη τροφοδοσια και στο συλεκτη βαλε το -του κινιτηρα α!το τρανζιστορ αυτο ειναι καταληλο εννοω το ρευμα συλλεκτη σηκωνει το κινιτηρα ή θα το καψεις

plaketokofths
15-01-06, 22:51
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Δηλαδή μου λες να φτιάξω το παρακάτω? Γενικά για ένα npn transistor ποια θεωρώ είσοδο, ποιά έξοδο?
http://i9.photobucket.com/albums/a96/plaketokofths/.jpg

gsmaster
16-01-06, 01:09
Βάλε και μια αντίσταση 2 ως 5kΩ σε σειρά με την βάση. Επίσης βάλε και μια δίοδο 1Ν4148 ανάστροφα στο μοτέρ και πρόσεξε το τρανζίστορ να αντέχει το ρεύμα που τραβάει το μοτέρ.

plaketokofths
16-01-06, 08:51
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Επίσης βάλε και μια δίοδο 1Ν4148 ανάστροφα στο μοτέρ
Με αυτό που λες μήπως μετά δεν θα έχω και αντίθετη φορά περιστροφής?
Επίσης μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως κάνω ενίσχυση σε μια έξοδο μέσω ενός npn? (γιατί παρότι έχω διαβάσει το σχετικό tutorial του site για τα transistors δεν κατέληξα κάπου, ανάφερει τι μπορείς να επιτύχεις με τις διάφορες διατάξεις). Γενικά όπως στην προκείμενη περίπτωση, έχω μια ασθενή έξοδο και θέλω να την ενισχύσω με τρανζίστορ ποια είναι η συνδεσμολογία του και γιατί? Σύμφωνα με τα παραπάνω posts καταλαβαίνω ότι στα npn πάντα η βάση είναι είσοδος, ο συλλέκτης έξοδος και στον εκπομπό συνδέουμε την τάση.

ΥΓ. Γίνομαι λίγο κουραστικός αλλά θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μου εξηγούσε. Ευχαριστώ.

gsmaster
16-01-06, 20:40
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Επίσης βάλε και μια δίοδο 1Ν4148 ανάστροφα στο μοτέρ
Με αυτό που λες μήπως μετά δεν θα έχω και αντίθετη φορά περιστροφής?



Ούτως η άλλως το κύκλωμα παραπάνω δεν έχει την δινατότητα ανάποδης περιστροφής. (εκτός αν δεν βλέπω κάτι εγώ.)

Γενικά για οδήγηση κινητήρων με τρανζίστορ χρησιμοποιείται μια διάταξη με 4 τρανζίστορ, για να μπορεί να έχει αμφίδρομη περιστροφή.

plaketokofths
17-01-06, 15:48
Ούτως η άλλως το κύκλωμα παραπάνω δεν έχει την δινατότητα ανάποδης περιστροφής. (εκτός αν δεν βλέπω κάτι εγώ.)
Όχι, έκανα εγώ λάθος, το συγκεκριμένο κύκλωμα δεν έχει δυνατότητα ανάποδης περιστροφής.
Γενικά μπορεί κάποιος να μου πει πως συνδέουμε ένα npn αν θέλουμε να κάνουμε ενίσχυση ρεύματος?
Γιατί εδώ το συνδέσαμε έτσι?

Γενικά δεν ξέρω πως να συνδέσω ένα transistor παρότι έχω διαβάσει τα σχετικά θεωρητικά βοηθήματα, τα οποία απλά αναφέρουν κάποιες διατάξεις συνδεσμολογίας. Στην πράξη δεν μπορώ να καταλάβω. πχ. Έχουμε μια έξοδο ενός ολοκληρωμένου με πολύ μικρή έξοδο σε ρεύμα και θέλουμε να οδηγήσουμε ένα led που θέλει μεγαλύτερη ένταση ρεύματος. Φαντάζομαι θα χρησιμοποιήσουμε ενα transistor, πως θα το συνδεσμολογήσουμε? Ισχύει κάποιος κανόνας?