PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια, δεν προλαβαίνω (Οπτικοί αισθητήρες)



pan81
16-01-06, 19:57
Καλησπέρα σε όλους τους ηλεκτρονικούς. Σήμερα βρήκα το site και μπορώ να πω ότι είναι πάρα πολύ καλό. Λοιπόν, είμαι τελειόφοιτος και το μόνο που μου μένει για πτυχίο είναι η πρακτική και η πτυχιακή. Τη πρακτίκή τη τελειώνω σε ένα τρίμηνο, ως εδώ καλά. Το πρόβλημα είναι με τη πτυχιακή. Έχω θέμα τους ''ΟΠΤΙΚΟΥΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ'' και ενώ νόμιζα ότι είχα διορία μέχρι τα τέλη Μαίου, ξαφνικά ο καθηγητής φεύγει Αγγλία και πρέπει να έχω τελειώσει μέχρι τέλη Μαρτίου. Δεν έχω βρει πληροφορίες για τα φαινόμενα που δημιουργούνται σ'αυτούς. Καμιά ιδέα για το που θα βρω πληροφορίες? :lol: Ευχαριστώ προκαταβολικά

travelgirl
17-01-06, 14:28
Από ότι κατάλαβα, δεν έχεις πάρει κατασκευή, αλλά θεωρητική ανάπτυξη. Σε αυτή την περίπτωση θα σε βοηθήσει το Internet, βιβλία από την βιβλιοθήκη της σχολής σου, αλλά και από βιβλιοπωλεία π.χ. Παπασωτηρίου. Θα διαλέξεις σημεία τα οποία θα συμπεριλάβεις (όχι αυτούσια), απαραιτήτως θα αναφέρεις τις πηγές σου.. Γνώμη μου είναι να ζητήσεις και άλλες διευκρινίσεις - κατευθυντήριες γραμμές από τον καθηγητή. Τι εννοώ? Οπτικοί αισθητήρες το θέμα - δηλαδή θα αναφερθείς σε όλα? leds, photodiodes, fibers, optics?? Τι θα αναφέρεις, αρχές λειτουργίας και τι άλλο? Εφαρμογές?