PDA

Επιστροφή στο Forum : χειρισμος Pc On/off απο απόσταση



KarlBarks
23-01-06, 21:13
καλησπερα παιδια .

σας χρειαζομαι για ακομα μια φορα .

ακουστε το προβλημα μου να δουμε αμα μπορουμε να βρουμε λυση

εχω ενα pc που δουλευει στην ταρατσα του σπιτιου μου για wi/fi ασυρματο δικτιο . κατα καιρους αυτο το μηχανημα κολαει (windows) και θελει restart . και για να γινει αυτο πρεπει να ανεβαινω στην ταρατσα του σπιτιου . που ειναι δυσπροσιτη .


θα ηθελα να συζητησουμε ενα κυκλωμα ασυρματου διακοπτη ετσι ωστε να μπορω να κανω ρεσταρτ απο αποσταση .

αυτο που περναει απο το μιαλο μου ειναι κατι που να χρησιμοποιει κινητο , και ετσι με καποια φωτοαντισταση η κατι αντιστοιχο να κανει το restart χρησιμοποιωντας την οθονη του κινητου οταν φωτιζει η κατι τετοιο. η ακομα καλητερα να μπορω να το κλεινω και να το ανοιγω .

ακομα αμα εχετε καποια αλλη λυση θα ηταν ευπροσδεκτη . και πραγματικα θα μου ελυνε τα χερια .

gsmaster
23-01-06, 23:08
Ερώτησεις:
- Πόση είναι η απόσταση απο το διαμέρισμα μέχρι την ταράτσα? (έστω και σε όρόφους)
- Υπάρχει κάποιο καλώδιο περασμένο ήδη? Αν υπάρχει καλώδιο δικτύου, μπορείς να κόψεις μία ή δυο γραμμές του και να στείλεις σήμα ρεσετ απο κάτω (θα χρησιμοποιήσεις 2 καλώδια όπως κάνουν και στο PoE(=Power over Ethernet))

Αυτό με το κινητό και την φωτοαντίσταση είναι μια λύση, μπακάλικη μεν, λειτουργική δε.

KarlBarks
23-01-06, 23:15
η αποσταση ειναι 5 οροφοι

και ναι οντος εχω ριξει καλοδιο ethernet αρκετα μετρα 40-50 !!!!!!!!!!!!!!

ξερω οτι το λαν δεν χρησιμοποιει ολα τα καλοδια αλλα 4 απο αυτα ποια ομως μενουν αχρησιμοποιητα ?

χρωματα ?



λες να κατεβασω το κουμπι στο δωματιο μου μεσα απο 2 καλοδια του λαν . καλο ακουγεται

δωσε μου σε παρακαλω οσες ποιο πολλες πληροφοριες μπορεις να το κανω !

gsmaster
23-01-06, 23:53
Λοιπόν θα δεις απο έναν οδηγό "Πώς να κάνετε Power over ethernet" ποιά είναι τα πιν που δεν χρησιμοποιούνται και μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
πχ αυτό -> http://www.cablemodeminfo.com/quicktip-cabling-power-ethernet.html-ssi

Μπορείς να κάνεις προέκταση όπως λές, αλλά επειδή η απόσταση είναι μεγάλη και το καλώδιο θα μαζέψει παράσιτα σου προτείνω το εξής:

- Απο την πλευρά του διαμερίσματος θα βάλεις ένα μπουτόν που θα βραχυκυκλώνει τα δυο καλώδια.
- Απο την πλευρά του PC θα βάλεις ένα ρελέ 12V το οποίο θα "πατάει" το κουμπί ρεσέτ.

Στο ρελέ μην ξεχάσεις να βάλεις αντιπαράλληλα μια δίοδο, και βάλε και μια ασφάλεια 0,5Α στην γραμμή που κατεβαίνει σε περίπτωση που βραχυκυκλώσει το καλώδιο να μην καεί το τροφοδοτικό.

KarlBarks
24-01-06, 20:53
την ασφάλεια που θα την βάλω για το ρελε και την δίοδο εχω μια ιδέα

αμα μπορείς να μου κανείς ενα σχέδιο θα ήμουν υπόχρεος . το rele 6v h 12v η ασφάλεια τι θα είναι και η δίοδος ?

gsmaster
24-01-06, 22:59
δες αυτό

KarlBarks
25-01-06, 18:04
σε ευχαριστω πολυ

απο το ρελε μονο το πηνιο θα συνδεσω ?

gsmaster
25-01-06, 18:56
Όχι φυσικά θα συνδέσεις το καλώδιο απο το ρεσετ του υπολογιστή στις επαφές του. Γιατί το βάλαμε άλλωστε. Δοκίμασε με πολύμετρο ποιοί ακροδέκτες είναι NO (Normal open) και σύνδεσέ το στην θέση του διακόπτη ρεσετ.

KarlBarks
26-01-06, 16:02
Αα τώρα κατάλαβα

Δεν μου λες μπορω να συνδέσω στα NC / NO το on off έτσι ωστε να εχω το διακοπτη on/off και οχι το ρεσετ ?

Τα 12V απο την μητρική ?

amiga
26-01-06, 17:33
Μπορείς! αλλά πρέπει να πάρεις τα 12V απο εξοτερικό τροφοδοτικό γιατί άν κάνεις off δεν θα έχεις τα 12V απο το τροφοδοτικό του pc. (αυτό δεν ισχύει φυσικά αν το βάλεις στο reset).

Για πιο λόγο έχεις το pc στην ταράτσα; και εγώ έχω ασύρματο δικτυο με εξωτερικές κεραίες αλλά το pc το έχω σπίτι μου!