PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΥΚΝΩΤΗ ΕΞΟΜΑΛΥΝΣΗΣ ΣΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ



tzitzikas
24-01-06, 13:04
θα ήθελα να ρωτησω πως υπολογίζουμε τον πυκνωτή εξομάλυνσης σε ένα τροφοδοτικό
σε συνάρτηση του μέγιστου ρεύματος που μπορεί να αποδώσει το τροφοδοτικό.
ξέρω οτι για 8-10 Α ρεύμα χρησιμοποιούμε χωρητικότητα περίπου 10.000 μF.
υπαρχει καποιος τύπος? επίσης η τάση παίζει καποιο ρόλο?

gsmaster
24-01-06, 13:30
Πρακτικά βάζεις 1000μF για κάθε Ampere για τροφοδοτικά που έχουν σταθεροποιητή μετά τον πυκνωτή, και 2000μF/Α αμα μετά δεν έχεις τίποτα.

Υπάρχει και τύπος αλλά πρέπει να ψάξω για να τον βρώ. Αν τον χρειάζεσαι, πές μου να ψάξω ;)

aeonios
24-01-06, 14:32
Γεια σας και από την χιονισμένη αθήνα....σωστός ο gsmaster στην πράξη αυτό κάνουμε αν όμως κάποιος θέλει να είναι ψείρας ο τύπος είναι εδώ http://my.integritynet.com.au/purdic/power1.html μαζί με παράδειγμα του υπολογισμού και λαμβάνει υπόψη του όχι μόνο το ρεύμα αλλά και την διακύμανση της τάσης καθώς και την περίοδο του ρεύματος!

gsmaster
24-01-06, 15:24
Φυσικά πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη στον τύπο την διακύμανση (ή κυμάτωση ή ripple) της τάσης, γι αυτό εξάλλου βάζουμε πυκνωτή για να μειώσουμε την κυμάτωση.

Garfield
18-01-11, 22:28
Λίγο παλιό το θέμα, αλλά ελπίζω κάποιος να απαντήσει. Επειδή είμαι στην προσπάθεια κατασκευής ενός τροφοδοτικού, θέλω να καταλάβω και την λογική του. Οπότε εαν έχω ένα μετασχηματιστή μου βγάζει 12V - 4,2A (αφού είναι 50VA) σαν πυκνωτή εξομάλυνσης θα χρειαστώ ένα ηλεκτρολυτικό περίπου 10.000μf (υπολόγισα 2000μf για κάθε ampere) στα 25V νομίζω θα είναι καλά. Εαν χρησιμοποιήσω έναν 15.000μf στα 63V θα υπάρχει πρόβλημα?? Ως προς την τάση καταλαβαίνω ότι δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά ώς προς την χωρητικότητα???

tasosmos
18-01-11, 23:02
Οχι, δεν υπαρχει ουσιαστικο προβλημα. Απλα θα τραβαει περισσοτερο ρευμα κατα την φορτιση και φυσικα θα ειναι πιο ακριβος λογω της μεγαλυτερης τασης κυριως.
Θα εχεις εννοειται κ λιγοτερη κυματωση στην εξοδο.