PDA

Επιστροφή στο Forum : PMR



koukouroukou
25-01-06, 01:19
Γεια σας παιδια!
Να πω οτι πριν δημιουργησω αυτο το θεμα εψαξα αλλα δεν βρηκα αντιστοιχο τοπικ με τις απαντησεις που ψαχνω!
Θελω να αγορασω pmr αλλα οχι απο εδω γιατι με τα ιδια λεφτα και λιγοτερα παιρνω πολυ καλυτερα πραγματα απο εξω-κυριως Αμερικη.
Οποτε εχω βρει καποια αρκετα καλα της Motorola αλλα εκεινο που δεν ξερω ειναι το οχι αν θα λειτουργησουν εδω, αλλα αν θα μπορω να συνενοηθω με τους υπολοιπους που εκμπεμπουν στους 446mhz!!!
Οποτε αυτα εδω θα μπορουν να εντοπισουν τους αλλους ωστε να μπορω να επικοινωνησω: link (http://www.amazon.com/gp/product/B00069QY78/sr=1-1/qid=1138144658/ref=sr_1_1/002-6965796-1432869?%5Fencoding=UTF8)

Λεει ειναι στα 0.5 Watt οσο ειναι και τα δικα μας, αλλα αν τα παρω θα μπορεσω να κανω δουλεια??
:? :roll:

Giannis511
25-01-06, 10:39
Εγώ που έχω δύο PMR της TELCO και τα είχα πάρει για χαβαλέ είναι μία χαρά, μιλάω με 0.5 W από βριλήσσια που μένω στο ύψωμα σχεδόν με όλο το λεκανοπέδιο. Tα PMR διεθνώς έχουν 8 κανάλια ή 4 σπανιότερα και λειτουργούν με κεντρική συχνότητα (κανάλι 1) τους 446 MHz. :D :D

PiCBuRn3r
25-01-06, 10:41
Νομίζω τα PMR έχουν στάνταρ συχνότητες ανεηαρτήτως χώρας..

Killo_Watt
25-01-06, 12:17
Γεια σας παιδια!
Να πω οτι πριν δημιουργησω αυτο το θεμα εψαξα αλλα δεν βρηκα αντιστοιχο τοπικ με τις απαντησεις που ψαχνω!
Θελω να αγορασω pmr αλλα οχι απο εδω γιατι με τα ιδια λεφτα και λιγοτερα παιρνω πολυ καλυτερα πραγματα απο εξω-κυριως Αμερικη.
Οποτε εχω βρει καποια αρκετα καλα της Motorola αλλα εκεινο που δεν ξερω ειναι το οχι αν θα λειτουργησουν εδω, αλλα αν θα μπορω να συνενοηθω με τους υπολοιπους που εκμπεμπουν στους 446mhz!!!
Οποτε αυτα εδω θα μπορουν να εντοπισουν τους αλλους ωστε να μπορω να επικοινωνησω: link (http://www.amazon.com/gp/product/B00069QY78/sr=1-1/qid=1138144658/ref=sr_1_1/002-6965796-1432869?%5Fencoding=UTF8)

Λεει ειναι στα 0.5 Watt οσο ειναι και τα δικα μας, αλλα αν τα παρω θα μπορεσω να κανω δουλεια??
:? :roll:

OXI

leosedf
25-01-06, 12:56
Νομίζω τα PMR έχουν στάνταρ συχνότητες ανεηαρτήτως χώρας..

Ετσι είναι, τα PMR είναι το ίδιο παντού. Αρκεί να είναι στους 446. Μπορείς να πάρεις άφοβα

djwzak
25-01-06, 13:09
koukouroukou έγραψε:
Γεια σας παιδια!
Να πω οτι πριν δημιουργησω αυτο το θεμα εψαξα αλλα δεν βρηκα αντιστοιχο τοπικ με τις απαντησεις που ψαχνω!
Θελω να αγορασω pmr αλλα οχι απο εδω γιατι με τα ιδια λεφτα και λιγοτερα παιρνω πολυ καλυτερα πραγματα απο εξω-κυριως Αμερικη.
Οποτε εχω βρει καποια αρκετα καλα της Motorola αλλα εκεινο που δεν ξερω ειναι το οχι αν θα λειτουργησουν εδω, αλλα αν θα μπορω να συνενοηθω με τους υπολοιπους που εκμπεμπουν στους 446mhz!!!
Οποτε αυτα εδω θα μπορουν να εντοπισουν τους αλλους ωστε να μπορω να επικοινωνησω: link

Λεει ειναι στα 0.5 Watt οσο ειναι και τα δικα μας, αλλα αν τα παρω θα μπορεσω να κανω δουλεια??


Αυτα που λες να αγορασεις αγαπητε φιλε μου ειναι GMRS/FRS radios και ΔΕΝ ειναι PMR. Λειτουργουν σε διαφορετικες συχνοτητες απο τα PMR και δεν θα πιασεις ποτε τιποτα απο PMR radio.
Επισης σου συνιστω εαν θες να διαθεσεις λιγα παραπανω χρηματα να πας σε Cobra ή Midland οι οποιες αυτην την στιγμη φτιαχνουν τα πιο δυνατα GMRS/FRS, στα 3W και 5W.
Αυτα βεβαια ειναι τυπικα ΠΑΡΑΝΟΜΑ για την Ευρωπη αλλα οπτικα δεν φαινονται καθολου αφου μοιαζουν με τα PMR ή με αλλα GMRS/FRS του 0.5W. Ειδικα της Cobra ειναι απιθανα αφου διαθετουν και IP 54 (που σημαινει οτι ειναι πρακτικα αδιαβροχα) συνεπως ειναι ιδανικα για εκδρομες σε χιονισμενα βουνα, σε βροχη, θαλασσια σπορ και γενικα δεν φοβασαι αν πεσουν λιγο κατω στο νερο ή αν πεσουν στην αμμο ή στο χιονι κ.λπ.
Εχω πολλες εμπειριες με PMR/GMRS/FRS και σου συνιστω γενικα αν δεν ειναι εστω και λιγο ανθεκτικο σε κραδασμους, νερο, σκονη το radio που θα επιλεξεις τοτε καλυτερα ΜΗΝ το αγορασεις διοτι θα το κλαις πολυ συντομα. Πληρωσε το μια φορα και θα το χαιρεσε για παντα, εγγυημενα.
Εγω εχω αγορασει καμια 15αρια τετοια για μενα και φιλους και ειμαστε ολοι πολυ ευχαριστημενοι. Επισης εχω παρει και της Midland αλλα το κακο τους ειναι οτι δεν ειναι αδιαβροχα και θελουν λιγο προσοχη σε εξωτερικες δραστηριοτητες αλλα ειναι πολυ καλη κατασκευη.

Στην διαθεση σου για οποιαδηποτε αλλη ερωτηση.

Ashtaroth
25-01-06, 13:36
Το συγκεκριμένο μοντέλο που λές, δεν θα επικοινωνεί με τα αλλα που έχουμε εδώ γιατί πολύ απλά δεν ειναι PMR 446.
Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι FRS (Family Radio Service)/GMRS (General Mobile Radio Service) και λειτουργεί σε διαφορετικές συχνότητες απο τα PMR 446 που χρησιμοποιούμε εδω

συγκεκριμένα:

FRS= 462 ΜΗΖ και 467ΜΗΖ
GMRS= 462ΜΗΖ http://skyserver.net/bw/FRS.htm


PMR 446= 446ΜΗΖ http://www.ofcom.org.uk/static/archive/ra/publication/ra_info/ra357.htm


Δεν ξέρω αν στην αμερική χρησιμοποιούν PMR 446 πάντως όποιο μοντέλο βρεις για να επικοινωνει με τα εδώ PMR πρέπει να είναι PMR 446 στα 446ΜΗΖ.
γιαυτό κάθε μοντέλο που βρεις να ψάχνεις της συχνότητες

πάντως σε όλα τα PMR 446 τα στανταρντ είναι τα ίδια, δηλαδη κανάλια και ισχύς(500mW)

Ashtaroth
25-01-06, 13:39
μάλιστα

μέχρι να γράψω την απάντηση και να βρώ τα λινκ με πρόλαβαν άλλοι :)

koukouroukou
25-01-06, 15:02
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!
Εγω νομιζα οτι αφου θα δουλευαν στο 0.5 W και περιλαμβανει GMRS/FRS θα μπορουσε να δουλεψει κι εδω! Οκ, τωρα καταλαβα τον διαχωρισμο με τις υπολοιπες συχνοτητες!
Απο εκει και περα, επειδη εχει τυχει να δουλεψω Cobra δεν μπορω να πω οτι εμεινα και τοσο ευχαριστημενος οσον αφορα την ενταση του ηχου.Επειδη αυτο που θα παρω δεν θα το χρησιμοποιω συχνα δεν πιστευω να υπαρχει λογος να επενδυσω σε κατι τρομερα καλο.Κυριως το θελω οταν θα ειμαι στο αυτοκινητο για συνεννοηση με αλλα.
Κοιταζα ενα της Motorola, το Τ5412. Εχετε καμια αποψη για το συγκεκριμενο?

djwzak
25-01-06, 16:14
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!
Εγω νομιζα οτι αφου θα δουλευαν στο 0.5 W και περιλαμβανει GMRS/FRS θα μπορουσε να δουλεψει κι εδω! Οκ, τωρα καταλαβα τον διαχωρισμο με τις υπολοιπες συχνοτητες!
Απο εκει και περα, επειδη εχει τυχει να δουλεψω Cobra δεν μπορω να πω οτι εμεινα και τοσο ευχαριστημενος οσον αφορα την ενταση του ηχου.Επειδη αυτο που θα παρω δεν θα το χρησιμοποιω συχνα δεν πιστευω να υπαρχει λογος να επενδυσω σε κατι τρομερα καλο.Κυριως το θελω οταν θα ειμαι στο αυτοκινητο για συνεννοηση με αλλα.
Κοιταζα ενα της Motorola, το Τ5412. Εχετε καμια αποψη για το συγκεκριμενο?

Παρακαλω και να 'σε καλα φιλε μου,

α) Να σου πω, για τα Cobra των 3W που χρησιμοποιω εγω, PR-4000WX, PR-4250WX και PR-4700WX, ο ηχος ειναι αρκετα καλος σε ποιοτητα και αριστος σχεδον σε ενταση. Εχουν αποδειχτει σε παρα πολλες συνθηκες αξιοπιστα και δυνατα σε ηχο και στο handsfree επισης τελεια.

β) Η Motorola γενικα ειναι ηγετης στις τηλεπικοινωνιες μαζι με Icom και Kenwood, κανεις δεν το αμφισβητει αυτο πιστευω, αλλα το συγκεκριμενο που αναφερεις δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα. Αν κρινω μονο απο το οτι ειναι Motorola τοτε σιγουρα θα κανει αυτα που λεει. Απο εκει και περα ομως υπαρχουν προσωπικα θεματα που κοιταει κανεις και ισως τα βρεις σε ενα radio αλλης εταιρειας οχι και τοσο ηγετικης. Για παραδειγμα, όπως σου ειπα και πριν σε θεματα ισχυος εκπομπης σε ερασιτεχνικα radio αυτην την στιγμη ειναι τα Cobra και Midland. Καποια αλλη εταιρεια ισως ομως εχει καλυτερο λογο τιμης/αποδοσης.

Στα συγκεκριμενα που αναφερεις, τα T5412 εμενα για παραδειγμα θα με ενοχλουσε η μικρη οθονη η οποια δυσκολα θα γινεται ευαναγνωστη σε διαφορες κακες συνθηκες και το οτι δεν εχουν σχεδιαστει να στεκονται ορθια με μεγαλη σταθεροτητα. Εχουν μικρη βαση απο οτι βλεπω και μπορει με λιγο αερακι ή ενα μικρο κουνημα να εκτραπουν και να πεσουν.
Αντιθετως βλεπω οτι αγκαλιαζουν το χερι και "δενονται" με αυτο και εχουν σε καλη θεση το volume ωστε να μπορεις με το δαχτυλο που πατας το κουμπι εκπομπης να ρυθμιζεις συγχρονως την ενταση. Επισης βλεπω οτι εχουν προστατευτικο λαστιχο για το βυσμα του handsfree πραγμα που δειχνει οτι ειναι για εξωτερικη χρηση και sports.

Βαλε κατω αυτα που ζητας πιο πολυ απο ενα radio και θα καταληξεις σε 2-3 μοντελα το πολυ, θα το δεις.

Παραδειγματα:

1. Εμβελεια εκπομπης
2. Μεγεθος συσκευης
3. Ενταση ηχου
4. Ποιοτητα ηχου
5. Αντοχη - Στεγανοτητα - Προδιαγραφη IPxx
6. Εξτρα λειτουργιες (πυξιδα, ρολοι, χρονομετρο, GPS κ.λπ)
7. Καταναλωση ρευματος - Αυτονομια
8. Εξτρα αξεσουαρ στο πακετο (φορτιστης, μπαταριες, handsfree κ.λπ)
9. Εξωτερικη εμφανιση
10. Οπτικες ενδειξεις - Οθονη
11. Ποιοτητα πληκτρων - Αισθηση αφης
12. Υποστηριξη - Εγγυηση - Ανταλλακτικα
13. Τιμη

Ελπιζω να βοηθησα, στην διαθεση σου και παλι για οτι θες.

koukouroukou
25-01-06, 17:26
Τσεκαρα και ειδα οτι το μοντελο που με ενδιαφερει ειναι ο,τι πρεπει για τις αναγκες μου!

Σε ευχαριστω πολυ djwzak!!

koukouroukou
28-01-06, 01:47
Γεια χαρα και παλι!

Τελικα πηρα το κλασικο ΜΤ525 της Cobra! Ομως μου ειπαν καποιοι γνωστοι μου οτι μπορεις να αυξησεις την ισχυ του!
Αληθευει αυτο, και αν ναι, πως γινεται?

djwzak
29-01-06, 13:00
Γεια χαρα και παλι!

Τελικα πηρα το κλασικο ΜΤ525 της Cobra! Ομως μου ειπαν καποιοι γνωστοι μου οτι μπορεις να αυξησεις την ισχυ του!
Αληθευει αυτο, και αν ναι, πως γινεται?

Σωστα σου ειπαν φιλε koukouroukou οτι μπορεις να του αυξησεις την ισχυ, αλλα δεν σου ειπαν ισως τα βασανα που θα τραβηξεις.

Κατ'αρχην αν το κατσαβιδιασεις πρεπει να ξεχασεις καθε ειδους εγγυηση που τυχον εχει.
Δευτερον, μπορεις να επιλεξεις την απλη πατεντα, δηλαδη να του βαλεις εναν γραμμικο ενισχυτη UHF ή την δυσκολη πατεντα, δηλαδη
να του βαλεις στην θεση του τρανζιστορ εξοδου ενα αλλο μεγαλυτερο.

Με την πρωτη απλα στην θεση της κεραιας βαζεις ενα καλωδιο και το συνδεεις με τον ενισχυτη τον οποιο προφανως θα πρεπει να
κατασκευασεις. Για κατασκευες UHF χρειαζεσαι καλη δεξιοτητα στις κολλησεις, καλο κολλητηρι και υπομονη.
Στην δευτερη περιπτωση αλλαζεις καποια εξαρτηματα μεσα στο ασυρματο και χρειαζεσαι αριστη δεξιοτητα στις κολλησεις,
παρα πολυ καλο κολλητηρι και ατελειωτη υπομονη!

Εαν πιστευεις οτι τα εχεις αυτα τοτε τα λεμε αργοτερα, αλλιως σου συνιστω να μην μπεις καν στον κοπο.

Υ.Γ

Και για να σε προλαβω, κανενα κολλητηρι που μπαινει στην πριζα και δουλευει με 220V δεν συνισταται για κολλησεις σε RF κυκλωματα,
διοτι ειναι ευαισθητα σε ηλεκτροστατικες εκφορτισεις και αποτομες αυξησεις θερμοκρασιας. Τα μισα ισως προβληματα που
εχουμε οταν φτιαχνουμε ενα κυκλωμα RF ειναι επειδη το κολλητηρι μας ηταν των 5-10 ευρω και κλασικα αναρωτιομαστε πιο εξαρτημα
βαλαμε λαθος. Επισης και το καλαϊ πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας με λιγο ποσοστο σολντερινης (κατω απο 2%) ή καθολου.

Ευχαριστω.

Killo_Watt
29-01-06, 14:21
Αν έχεις ένα κύκλωμα linear με σχετικά «φτηνό» τρανζίστορ θα σου ήμουν ευγνώμον….

leosedf
29-01-06, 17:58
Η εκτός αν ψάξεις αν υπάρχει τίποτα λογισμικό που να ανεβάσει την ισχύ (υπάρχει για δημοφιλής εταιρίες οπως ICOM KENWOOD κλπ)

ansuz
28-02-06, 10:52
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με PMR. Με τον αδελφό μου χρειάζεται να μιλάμε συχνά. Λόγω του ότι δεν το βλέπει να βγάζει άδεια ρ/ε σκεύτηκα την λύση ενός PMR. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι η εμβέλεια. Εγώ βρίσκομαι αρκετά ψηλά στην Αγια Παρασκευή με μια εξωτερική κεραία και έχω πολύ καλή κάλυψη και ο αδερφός μου κινείται στην περιοχή Χαλάνδρι - Βριλλήσια. Πιστεύετε ότι με τα 500mW ενός PMR θα μπορέσουμε να κάνουμε δουλειά; Ευχαριστώ πολύ, προκαταβολικά... :)

vayeros
28-02-06, 11:07
Πιστευω με μια εξωτερικη κεραια (κανονικα απαγορευεται στα PMR) δε θα υπαρχει προβλημα!!Εγω μενω στα β. προαστια και ακουω πολυ καλα ατομα απο το Περιστερι με εξωτερικη κεραια

aeonios
28-02-06, 15:59
Προσοχή παίδες τα κυνηγάνε αυτά στην ζώνη των PMR σε καθημερινή βάση!Από προσωπική εμπειρία θα σας συμβούλευα να μην εκπέμπετε με εξωτερικές κεραίες ή με ραδιοερασιτεχνικά μηχανήματα εκεί!

ansuz
28-02-06, 18:18
Aeonios δεν πρόκειται να κάνουμε κάτι τέτοιο. Όσον αφορά τέτοια θέματα πρέπει να είμαστε τυπικοί!

Giannis511
28-02-06, 21:00
Αnsuz μη φοβάσε εγώ μιλάω από μονοκατοικία στο λόφο στα Βριλήσσια με Περιστέρι,Πετρούπολη και όλο την Αθήνα σχεδόν και ένα φίλο Πάτημα Χαλανδρίου σχεδόν καθημερινά κυρίως με το PMR με τα 500mW εδώ και 1,5 χρόνο περίπου και δεν έγινε τίποτα.Μην φοβάσαι το μόνο πρόβλημα είναι ότι για να έχεις κάλυψη πρέπει (τουλάχιστον εγώ) να βγαίνω ταράτσα και θα "αρπάξουμε καμία γρίπη των πτηνών"(πλάκα κάνω!!). :D

ansuz
01-03-06, 21:31
Όχι Γιαννή, εγώ δεν έχω πρόβλημα το θέμα είναι ο αδερφός μου που θα είναι σε αυτές τις περιοχές (Βριλλήσια-Χαλάνδρι) και θα βρίσκεται μέσα στο αυτοκίνητο. Μ'αυτόν να δούμε τι θα κάνουμε...

Ποιο εύκολο το βλέπω να αγοράζει ελλικόπτερο και να μιλάμε με PMR παρά να διαβάσει λίγο να βγάλει μια SW άδεια. Δεν τον πολυενδιαφέρει κίολας.
Θα δούμε....
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, παιδιά!

vayeros
01-03-06, 23:03
Αν ο αδερφος σου ειναι στο αυτοκινητο μπορει να βαλει μια mobile κεραια και να κανετε την σουλεια σας ανετα και χωρις κανενα προβλημα νομιζω