PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με διοδους



AKIS
26-01-06, 15:08
επισκευαζω εναν ενισχυτη ηχου που εχω και ειδα οτι μου εχει <<καψει>> κατι διοδους,το προβλημα ειναι οτι οι διοδοι δεν ειναι οι κλασσικοι διοδοι πυριτιου αλλα ειαι καπως διαφανει με μια πορτοκαλι γραμμη πως θα καταλαβω τι τυπος χρειαζεται ωστε να το αντικαταστησω μπας και δουλεψει

ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΦΩΤΟ

electronic
26-01-06, 16:47
Αυτό το διοδάκι το ποιο πιθανό είναι να είναι κάποια zener. Για να καταλάβεις τι ακριβώς είναι κάνε το εξείς. Δες αν η τάση στην δίοδο είναι ορθά ή ανάστροφα. Δηλαδή αν η τάση είναι ορθά τότε μπορεί να είναι κάποιο διοδάκι 1Ν4148. Αν είναι ανάστροφα τότε σίγουρά είναι zener. Δώσε μας πληροφορίες για τον ενισχυτή σου για να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

Γιώργος.

electron
27-01-06, 05:18
Επίσης οι zener αν τις δεις με την βοήθεια μεγενθυντικου φακου αναγράφουν επάνω τους την ανάστροφη τάση που μπορουν να δεχθουν.

leosedf
27-01-06, 11:00
Και στη χειρότερη μπορεί να είναι 1Ν4148
Αν έχεις παλμογράφο και ενα τροφοδοτικό μπορείς να δείς τί εξάρτημα είναι

ok1gr
27-01-06, 13:58
Μου έχει τύχει σε τροφοδοτικό! Δεν ΝΟΜΙΖΩ να είναι ζένερ και σίγουρα δεν είναι 4148. Είναι στο πάχος μιας ζενερ ίσως και λίγο πιο <<παχουλή>>.

Το καλύτερο πιστεύω είναι να βρείς το κύκλωμα γιατί αν η δίοδος αυτή έχει πάρει φώτια (όπως στην δική μου περίπτωση) ακόμα και να καταλάβεις τι είναι δίσκολο θα βρείς την τιμλη της! (5V1 ktl...)

AKIS
27-01-06, 16:03
θα τη ξεκολλησω σε θα παω σε ενα καλο καταστημα ηλεκτρονικων να δω τι θα γινει.
Εναν ηλεκτρονικο που ρωτησα μου ειπε οτ ειναι διοδος τυπου ΑΟ

leosedf
27-01-06, 17:10
Συνήθως οσες διόδοι που εχω πετύχει και δεν έχουν πάνω τίποτα είναι 1Ν4148