PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταβλητοί πυκνωτές αέρος



ansuz
31-01-06, 18:17
Μήπως ξέρει κάποιος πού μπορώ να βρώ μεταβλητούς πυκνωτές αέρα;
Δυστυχώς δεν υπάρχει και η οικονομική δυνατότητα,αυτή τη στιγμή, να πάρω ένα παλιό ραδιόφωνο.
Μήπως ο μόνος τρόπος είναι να παραγγείλω από το εξωτερικό από κάποια εταιρία όπως η Fair Radio;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά... :)

aeonios
31-01-06, 18:32
Κοίτα σύμπτωση σήμερα αγόρασα έναν από το ebay.co.uk μόλις 4 pounds περίπου 200pf όπως τον υπολογίζω

Εψαχνα έναν για μια κατασκευή κεραίας... Πιστεύω πως αν ψάξεις στο ebay σε αγγλία και ιταλία θα βρεις παίζουν αυτή τη στιγμή και άλλοι. Αν κολήσεις στην αναζήτηση πες να σε βοηθήσω

Μπορείς να φτιάξεις επίσης μόνος αν θες να πειραματιστείς :



http://www.eham.net/articles/5217

http://www.eham.net/data/articles/5217/cap2.jpg

http://www.eham.net/data/articles/5217/cap8b.jpg


http://www.eham.net/data/articles/5217/cap13.jpg

ansuz
31-01-06, 18:40
Σ'ευχαριστώ πολύ aeonios. Το αστείο είναι ότι την κατασκευή αυτή την έχω και σκεύτομαι αν βρω τα υλικά να κάτσω να φτιάξω μερικούς.
Αυτό ακριβώς σημαίνει homebrewing!!! :) :)

Από το e-bay θα πάρω και εγώ. Απλώς έλεγα μήπως υπάρχει και καποιο μαγαζί, στην Αθήνα, που να φέρνει τέτοιους πυκνωτές.
Αλλα απ' ότι βλέπω... Δυσκολα τα πράγματα για τους "RFιτζήδες"!!! :P

aeonios
31-01-06, 19:02
Σ'ευχαριστώ πολύ aeonios. Το αστείο είναι ότι την κατασκευή αυτή την έχω και σκεύτομαι αν βρω τα υλικά να κάτσω να φτιάξω μερικούς.
Αυτό ακριβώς σημαίνει homebrewing!!! :) :)

Από το e-bay θα πάρω και εγώ. Απλώς έλεγα μήπως υπάρχει και καποιο μαγαζί, στην Αθήνα, που να φέρνει τέτοιους πυκνωτές.
Αλλα απ' ότι βλέπω... Δυσκολα τα πράγματα για τους "RFιτζήδες"!!! :P

Φίλε μου πήγα παντού στα κλασσικά και μη καταστήματα και όλοι λένε πως είτε τους πέταξαν είτε δεν φέρνουν -κανείς δεν ασχολείται με rf στις μέρες μας όλοι ετοιματζήδικα τα βρίσκουν :(

ansuz
31-01-06, 19:15
Δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα...
Παρατηρώ στον ραδιοερασιτεχνισμό ότι αντί να υπάρχει πειραματισμός, ιδιοκατασκευές κ.α. οι περισσότεροι παίρνουν πράγματα έτοιμα και ήδη δοκιμασμένα από κάποιους άλλους. Φυσικά πολλοί είναι αυτοί οι οποίοι ακόμα κατασκευάζουν. Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι! :P

Όσον αφορά τα VHF/UHF πες... Αντε! είναι λίγο περίεργα όσο ανεβαίνουμε...
Αλλά σε HF... Υπάρχει άπειρος πειραματισμός! Το μόνο που σε σταματάει είναι η φαντασία σου!
Για παράδειγμα το QRP δεν είναι καθόλου ανεπτυγμένο στην ελλάδα.
Τι να πεις... Τέλως πάντων. Καλά να 'μαστε να φτιάχνουμε ό,τι μπορούμε! :)

aeonios
31-01-06, 19:23
Για παράδειγμα το QRP δεν είναι καθόλου ανεπτυγμένο στην ελλάδα.
Τι να πεις... Τέλως πάντων. Καλά να 'μαστε να φτιάχνουμε ό,τι μπορούμε! :)

Πες τα !!Τον μεταβλητό τον θέλω γιατί κατασκευάζω μια μαγνητική λούπα.....

QRP βγαίνω συνέχεια με το FT-817 k έχω επαφές με κάθε ήπειρο. ποιο είναι το διακριτικό σου Kώστα;

ansuz
31-01-06, 19:38
Νίκο, δυστυχώς δεν έχω ακόμα διακριτικο (άστα, πονεμένη ιστορία) :cry: . Αλλά ελπίζω τον Μάιο να έχω, επίτέλους!
Έχω ένα FT-8900R με μια απλή κεραιούλα Χ-50. Το καλό είναι ότι βρίσκομαι ψηλά στην Αγια Παρασκευή και έχω καλή κάλυψη.
Περιμένω πάντως να πάρω την άδεια να βγώ παγανία για CW που είναι και το κόλλημα !!! :D
Εκεί να δεις ιδιοκατασκευές!!!

Πάντως έχω τρελαθεί που έχω ένα μηχάνημα και δεν μπορώ να κάνω μια εκπομπούλα.... :head: :hammer: :head: :hammer:
Είμαστε και τυπικοί βλέπεις!!!
Αλλά πού θα πάει...

Αν θες στείλε κανένα pm για τις συχνότητες που βγαίνεις (αν βγαίνεις) σε V/U. Μήπως σε ακούσω.... :)

aeonios
31-01-06, 19:46
Νίκο, δυστυχώς δεν έχω ακόμα διακριτικο (άστα, πονεμένη ιστορία) :cry: . Αλλά ελπίζω τον Μάιο να έχω, επίτέλους!
Έχω ένα FT-8900R με μια απλή κεραιούλα Χ-50. Το καλό είναι ότι βρίσκομαι ψηλά στην Αγια Παρασκευή και έχω καλή κάλυψη.
Περιμένω πάντως να πάρω την άδεια να βγώ παγανία για CW που είναι και το κόλλημα !!! :D
Εκεί να δεις ιδιοκατασκευές!!!

Πάντως έχω τρελαθεί που έχω ένα μηχάνημα και δεν μπορώ να κάνω μια εκπομπούλα.... :head: :hammer: :head: :hammer:
Είμαστε και τυπικοί βλέπεις!!!
Αλλά πού θα πάει...

Αν θες στείλε κανένα pm για τις συχνότητες που βγαίνεις (αν βγαίνεις) σε V/U. Μήπως σε ακούσω.... :)

Aντε ρε φιλαράκι με το καλό και καλορίζικος!!!
Βγαίνω παντού αλλά συνήθως βραχέα.Σπάνια πλέον V/U/1.2GHZ
σου επισυνάπτω και ένα προγραμματάκι τζάμι για κατασκευές πυκνωτών αέρα που είναι πολύ χρήσιμο!
Και αμα θες βοήθεια με το cw πες το να βάλουμε όλοι ένα χεράκι!!

ok1gr
31-01-06, 20:03
Από τι υλικό τους φτιάχνουν και πού μπορούμε να το βρούμε?

ansuz
31-01-06, 20:09
Νίκο, σ'ευχαριστώ πάρα πολυ ρε συ! Θα σου στείλω και ένα σχεδιάκι, αν δεν έχεις πρόβλημα, με μια δυσκολία που έχω για να συνδέσω το χειριστήριο στην COM. Είναι ένα παλιό γερμανικό που έχει ο πατέρας μου από το πολεμικό ναυτικό (ραδιοτηλεγραφητής).
Όχι τίποτε άλλο, αλλά για να κάνω λίγη εξάσκηση στην αποστολή...

Πάντως στο μόνο που κωλύωμαι όσον αφορά τα θέματα γύρω από τον ραδιοερασιτεχνισμό είναι ότι δεν έχω κανεναν γνωστό για να μπορέσω να συζητήσω κάτι.
Έτσι ό,τι έχω μάθει και μαθαίνω είναι από μόνος μου.

Ευτυχώς υπάρχει και το hlektronika και το hamradio. :D

Και πάλι σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

aeonios
31-01-06, 20:10
Από τι υλικό τους φτιάχνουν και πού μπορούμε να το βρούμε?

Συνήθως από χαλκό ή αλουμίνιο σε φύλλα. Βρήκα υλικό παλιότερα στην ερμού (αθήνα) ψηλά σε ένα από τα υπόγεια που εμπορεύονται σωλήνες-μέταλλα.
Γενικώς προτιμούνται υλικά με χαμηλή ωμική αντίσταση...λίγο πιο κάτω έχει ένα μαγαζί με βίδες και τα σχετικά.

Ανσουζ περιμένω φίλε μου το σχεδιάκι!!Για μορς επίσης δες εδώ http://www.hamradio.gr/forum/viewtopic.php?t=88

Α και τώρα που το θυμήθηκα ANSUZ είναι το όνομα κάποιας ρούνας ...από εκεί το πήρες το nickname?

ok1gr
31-01-06, 20:12
Γενικά σε τί καταστήματα μπορούμε να βρούμε τέτοια υλικά?

ansuz
31-01-06, 20:16
ok1gr, δεν το έχω ψάξει ακόμα, αλλά μια ιδέα που μου έρχεται είναι να χρησιμοποιίσεις ένα ταψί και να κόβεις κομμάτια από εκεί.
Ένα "πρόβλημα" σε αυτό ειναι ότι θα έχεις μεγάλο πάχος στα φύλλα.

Μπορεί πάντως να κάνω και κάποιο λάθος. Αν είναι, αναμένονται οι διορθώσεις/παραλήψεις/σχόλια... :P

aeonios
31-01-06, 20:16
Σε μαγαζιά που εμπορεύονται αλουμίνιο/χαλκό.Αυτό που μας ενδιαφέρει για να μεγαλώσουμε την χωρητικότητα είναι το να έχουμε μεγάλη επιφάνεια στους οπλισμούς/πλάκες, να έχουμε κάποιον αριθμό πλακών και να έχουμε μικρή απόσταση μεταξύ των πλακών.Γιαυτό προσοχή στους αποστάτες μην είναι πολύ μεγάλο το διάκενο γιατι η τελική χωρητικότητα θα γινει πιο μικρή!

Πειραματιστείτε με το προγραμματάκι που έβαλα πιο πάνω για να δειτε πως παίζουμε

ok1gr
31-01-06, 20:19
ok thanks :)

ansuz
31-01-06, 20:23
Νίκο, περιττό να σου πω ότι εδώ και 5 χρόνια που έχω αυτό το nickname είσαι ο μοναδικός που ξέρει τι σημαίνει! :ok: :D :D

Με το πρόγραμμα του G4FON μαθαίνω morse. Έχω δοκιμάσει ακόμα δύο προγραμματάκια αλλά αυτό πιστεύω είναι το καλύτερο.

Επιστήμων
01-02-06, 15:36
Για τα φύλλα των πυκνωτών μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος και το αλουμίνιο απο τα
κουτάκια εβαπορέ.

Και τι δεν έχω κάνει με αυτά τα κουτάκια !!! :wink:

electronic
01-02-06, 17:58
Καλησπέρα ansuz.

Τα μαγαζιά ηλεκτρονικών πουλάνε αλουμινένια σασσί για κατασκευές αλλά και φύλλα τετράγωνα συνήθως με τιμές 2€ για διάσταση 30χ30. Μπορείς να ρωτήσεις και να αγοράσεις τέτοια φύλλα τα οποία αν τα κόψεις στα τρία θα έχεις φύλλα των 10cm αν κόψεις και αυτά στα τρία τότε έχεις φύλλα των 10χ10. Ανάλογα με την χωρητικότητα που θέλεις και την αντοχή σε τάση μπορείς θα κάνεις τον δικό σου πυκωτή. Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία.


Γιώργος.

athalex
01-02-06, 21:48
Φυλλα αλουμινιου σε παρα πολλες διαστασεις και παχυ εχει στο φαναρι μετα το Σαρακακη δεξια,επερνα απο κει πιο παλια οταν εφτιαχνα εξαρτηματα αλουμινιου για αυτοκινητα

Giannis511
01-02-06, 21:59
Οι μεταβλητοί πυκνωτές αέρος είναι οι γνωστοί αραιόφυλλοι?Τέτοιους έχει στα μαγαζιά στο μοναστηράκι (Βασίλης, POP22W κλπ.)??

ok1gr
02-02-06, 00:23
Για τα φύλλα των πυκνωτών μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος και το αλουμίνιο απο τα
κουτάκια εβαπορέ.

Και τι δεν έχω κάνει με αυτά τα κουτάκια !!! :wink:


Πώς τα κόβεις? :?:

aeonios
02-02-06, 02:31
Οι μεταβλητοί πυκνωτές αέρος είναι οι γνωστοί αραιόφυλλοι?Τέτοιους έχει στα μαγαζιά στο μοναστηράκι (Βασίλης, POP22W κλπ.)??

Αστο Γιάννη την περασμένη εβδομάδα πέρασα από εκεί δεν έχουν δει τέτοιους από την δεκαετία του 80!

Το μοναστηράκι όπως το ξέραμε από τότε (παλιοί στρατιωτικοί ασύρματοι, παλιά ραδιόφωνα για εξόρυξη Parts) έχει πεθάνει!

Οσο για το Βασίλη τον φάγανε και αυτόν!

ok1gr
02-02-06, 02:33
pop22 έχει είχα πάρει τηλ. αλλά βαριούνται που ζούν. Τους ρωτάω πόσα pf είναι και μου λέν ότι δεν ξέρουν, και να πάω να τους μετρήσω!!!! :(
Κατα τα άλλα στέλνουν και με αντικαταβολή!

aeonios
02-02-06, 02:57
pop22 έχει είχα πάρει τηλ. αλλά βαριούνται που ζούν. Τους ρωτάω πόσα pf είναι και μου λέν ότι δεν ξέρουν, και να πάω να τους μετρήσω!!!! :(
Κατα τα άλλα στέλνουν και με αντικαταβολή!

Mάλλον δεν κατάλαβαν τι μεταβλητούς ψάχνεις.:lol:

Εγώ πήγα στο μαγαζί στην Ερμού ψηλά (όχι στο γκάζι) και ηταν κατηγορηματικός ο πωλητής πριν μια εβδομάδα.Αν έχει φέρει να τους χαίρονται ......ναναι καλά το ebay!!!

Aν θέλετε να πάρετε και εσείς δείτε αυτά ενδεκτικά(έχει και άλλα):

http://cgi.ebay.co.uk/2-gange-Variable-Capacitor_W0QQitemZ5860589013QQcategoryZ296QQrdZ1Q QcmdZViewItem

http://cgi.ebay.co.uk/Triple-Variable-Capacitor-Condenser-Japan-NEW_W0QQitemZ5859616635QQcategoryZ4673QQrdZ1QQcmdZ ViewItem

http://cgi.ebay.co.uk/LARGE-TX-AIR-VARIABLE-CAPACITOR-7KV-B-DOWN_W0QQitemZ5860888626QQcategoryZ48700QQrdZ1QQcm dZViewItem

Giannis511
02-02-06, 22:45
Ξέρει κάποιος το τηλέφωνο του POP 22W?Αυτόν τον πιτσιρικά που βρίσκω συνηθως όταν πάω δεν τον χονεύω γιατί απο θέμα εξυπηρέτησης είναι κάπως απαράδεκτος ενώ το κατάστημα είναι αρκετά καλό από θέμα υλικών κλπ.Γνώμη μου... :? :? :?

NOE
09-02-06, 19:55
Φίλε aeonie όταν περνεις κάτι από το eBay, πως πληρώνεις;
Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο όλη τη διδικασία;
Ευχαριστώ!

ok1gr
09-02-06, 20:53
Χρειάζεσε μια πιστωτική κάρτα. Μόνο αυτό. Όταν σου ζητηθεί γράφεις τον αριθμό της!
so simple...

Επιστήμων
09-02-06, 22:37
maxim τα κουτάκια τα κόβεις με απλό ψαλίδι :D

807
10-02-06, 15:28
θα στειλω οποτε μπορεσω να φωτογραφησω τους αραιοφυλλους που εχω φτιαξει ειναι μεχρι 1000πιφι και αντεχουν στα 5 κιλλοβολτ,μια σημειωση -αποσταση μεταξυ φυλλων- χιλιοστο και κιλοβολτ-για αλουμινιο ρωτα εκει μαναστηρακι μερια ποιος κοβει εκει αλουμινιο-ειναι σε ενα σοκακι και εχει απο ολα τα μεγεθη.ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ το ενα χιλ που ειναι βαμμενο ασπρο...ειναι απαισιο,ο μετ-τος θα δειχνει χαλια!!

807
10-02-06, 15:32
τι κουτακια εβαπορε ρε παιδια διαβασα;;;;ελεος!!! αλουμινιο ενα χιλ -ενα μετρο επι ενα μετρο 10ευρω,και ειναι σε φυλλο ομορφο και ωραιο..φτιαχνεις ενα 1000πιφι με αυτο αααανετα!!

NOE
11-02-06, 04:08
Παναγιώτη μήπως υπάρχει άλλος τρόπος να πληρώσω? γιατί πιστοτική δεν έχω.

Επιστήμων
11-02-06, 04:39
Αν και ξεφευγουμε απο το θέμα , φίλε ΝΟΕ μπορείς να βγάλεις μια "χρεωστική " κάρτα απο
την τράπεζα Κύπρου και να κάνεις τη δουλειά σου .

Όσο για τα κουτάκια που έγραψα παραπάνω ... περι ορέξεως( και τσέπης) κολοκυθόπιτα ! 8)

radiodj105
11-02-06, 04:44
τι κουτακια εβαπορε ρε παιδια διαβασα;;;;ελεος!!! αλουμινιο ενα χιλ -ενα μετρο επι ενα μετρο 10ευρω,και ειναι σε φυλλο ομορφο και ωραιο..φτιαχνεις ενα 1000πιφι με αυτο αααανετα!!
Ναι αλλά η τεράστια διαφορά είναι ότι στο κουτί εβαπορέ, πιάνει η κόλληση.
Στο αλουμίνιο, θα πρέπει να φωνάξεις τον Μαγκάϊβερ (βλ. "στο πάρα πέντε") για να κάνει κόλληση!
Και ούτε και θα την κάνει τελικά αφού δεν πιάνει!

electronic
11-02-06, 08:42
Καλήμέρα σε όλους.

Βασίλη για να κάνεις έναν αραιόφυλλο δεν χρειάζετε καθόλου κόληση. Έχω κάνει έναν τέτοιο πυκνωτή και γνωρίζω.

Στα σταθερά φύλλα ανάμεσα θα βάλεις αποστάτες μεταλικούς και ανάλογα το μήκος του αποστάτη έχουμε μεγαλλίτερη αντοχή στην τάση.

Τώρα για τα κινιτό μέρος του πυκνωτή πάλι θα βάλεις τους ίδιους αποστάτες αλλά στην άρχη και στο τέλος θα ξεκινάς με έναν αποστάτη κομμένο στην μέση έτσι ώστε τα φύλλα να είναι ανάμεσα από τα σταθερά.

Από την μπροστά πλευρά και την πίσω πλευρά βάζεις plexy glass. Προσοχή οι τρύπες να έιναι στο σωστό σημείο για να είναι ίδιες οι αποστάσεις ανάμεσα στα σταθερά και κινιτά φύλλα και να μην σου σπιθιρίζει.

Απλά θέλει μεγάλη υπομονή για να κάνεις το κινιτό μέρος εφόσον αυτά τα φύλλα τα συγκρατούμε σε ένα σημείο στο κέντρο της βίδας. Σαν μπράτσα μπορείτε να χρησιμοποιείσετε τις λεγόμενες ντίζες ( μεγάλη βίδα σε διάφορες διαστάσεις πάχους και μήκος μέχρι και ένα μέτρο) τις οποίες κόβουμε ανάλογα με το μήκος του πυκνωτή μας.

Στο ένα άκρο του σταθερού τμήματος πάνω στην βίδα βιδώνουμε συνήθως το + και το μείων στην μία άκρη του κινιτού τμήματος.

Στο κινιτό μέρος αυτό μπορούμε να το κάνουμε απλά παραμβάλωντας ένα ελλατήριο ανάμεσα από την μέσα πλευρά του κινιτου τμήματος και του plexy glass. Στην μεριά του plexy glass μπορείτε να βάλετε μία επαφή χάλκινη (υπάρχουν στο εμπόριο και είναι σε διάφωρες διαστάσεις και κάνουμε συνήθως της γειώσεις που βιδώνουμε στα σασσί των κατασκευών) και να την λιγίσετε πάνω στο plexy glass έτσι ώστε όταν περιστρέφουμε το κινιτό τμήμα να είναι σταθερή η επαφή. Το ελλατήριο θα το διαλέξετε να είναι τόσο σκληρό έτσι ώστε να δυσκολεύει λίγο την περιστροφή για να μπορεί να μένει το κινιτό μέρος σε όλα τα σημεία..


Καλή επιτυχία. :wink:


Τέλος για όσους δεν θέλουν να μπουν σε μια τέτοια διαδικασία μπορούν να αγοράσουν έτοιμους από τον 741-Μανιάτη στην Νέα Εγνατία και στον Ζαγκότσι στην Σίνδο.

Γιώργος

807
11-02-06, 12:32
ακριβως και δεν θελει κολληση.οπως προανεφερε ο συναδελφος ετσι την εχω κανει και εγω με χαλκο,και συντονιζει 2κιλοβολτ χωρις αρκ και φωτιες.

gsmaster
11-02-06, 15:38
Η χάλκινη επαφή που λέτε νομίζω ότι λέγεται κόσσα. Είναι σαν ροδέλα αλλά με μια προεξοχή για να κολλήθεί το καλώδιο.

_ab
12-02-06, 00:16
Καλήμέρα σε όλους.

Βασίλη για να κάνεις έναν αραιόφυλλο δεν χρειάζετε καθόλου κόληση. Έχω κάνει έναν τέτοιο πυκνωτή και γνωρίζω.

Στα σταθερά φύλλα ανάμεσα θα βάλεις αποστάτες μεταλικούς και ανάλογα το μήκος του αποστάτη έχουμε μεγαλλίτερη αντοχή στην τάση.

Τώρα για τα κινιτό μέρος του πυκνωτή πάλι θα βάλεις τους ίδιους αποστάτες αλλά στην άρχη και στο τέλος θα ξεκινάς με έναν αποστάτη κομμένο στην μέση έτσι ώστε τα φύλλα να είναι ανάμεσα από τα σταθερά.

Από την μπροστά πλευρά και την πίσω πλευρά βάζεις plexy glass. Προσοχή οι τρύπες να έιναι στο σωστό σημείο για να είναι ίδιες οι αποστάσεις ανάμεσα στα σταθερά και κινιτά φύλλα και να μην σου σπιθιρίζει.

Απλά θέλει μεγάλη υπομονή για να κάνεις το κινιτό μέρος εφόσον αυτά τα φύλλα τα συγκρατούμε σε ένα σημείο στο κέντρο της βίδας. Σαν μπράτσα μπορείτε να χρησιμοποιείσετε τις λεγόμενες ντίζες ( μεγάλη βίδα σε διάφορες διαστάσεις πάχους και μήκος μέχρι και ένα μέτρο) τις οποίες κόβουμε ανάλογα με το μήκος του πυκνωτή μας.

Στο ένα άκρο του σταθερού τμήματος πάνω στην βίδα βιδώνουμε συνήθως το + και το μείων στην μία άκρη του κινιτού τμήματος.

Στο κινιτό μέρος αυτό μπορούμε να το κάνουμε απλά παραμβάλωντας ένα ελλατήριο ανάμεσα από την μέσα πλευρά του κινιτου τμήματος και του plexy glass. Στην μεριά του plexy glass μπορείτε να βάλετε μία επαφή χάλκινη (υπάρχουν στο εμπόριο και είναι σε διάφωρες διαστάσεις και κάνουμε συνήθως της γειώσεις που βιδώνουμε στα σασσί των κατασκευών) και να την λιγίσετε πάνω στο plexy glass έτσι ώστε όταν περιστρέφουμε το κινιτό τμήμα να είναι σταθερή η επαφή. Το ελλατήριο θα το διαλέξετε να είναι τόσο σκληρό έτσι ώστε να δυσκολεύει λίγο την περιστροφή για να μπορεί να μένει το κινιτό μέρος σε όλα τα σημεία..


Καλή επιτυχία. :wink:


Τέλος για όσους δεν θέλουν να μπουν σε μια τέτοια διαδικασία μπορούν να αγοράσουν έτοιμους από τον 741-Μανιάτη στην Νέα Εγνατία και στον Ζαγκότσι στην Σίνδο.

Γιώργος

Δεν κανεις κανενα tutorial.... :roll: θα μας φανουν πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου........ :wink:

balantis20
11-09-12, 17:41
Καλησπερα,
για να μην ανοιγω νεο θεμα θα ρωτησω εδω....
Επειδη δεν θελω να μπλεξω με ebay και λογω του οτι ολοι ξερουμε πως αθηνα δυσκολα βρισκεις τετοιους πυκνωτες,μπορει να μου πει καποιος γνωστης αν εχουμε εναν μεταβλητο πυκνωτη αερος(trimmer) στα 5-30 pf και θελουμε να πετυχουμε 35-60 pf η χρηση ενος κεραμικου 30 συνδεδεμενο παραλληλα θα αρκουσε και η λειτουργια θα ηταν η ιδια?Επεισης εχει ακουστει οτι δυο μεταβλητοι 5-30 παραλληλα δινουν φασμα ελχιστης τιμης 10pf και μεγιστης τιμης 60pf....Ισχυει?

Ευχαριστω εκ των προτερων

GeorgeVita
11-09-12, 17:55
.. αν εχουμε εναν μεταβλητο πυκνωτη αερος(trimmer) στα 5-30 pf και θελουμε να πετυχουμε 35-60 pf η χρηση ενος κεραμικου 30 συνδεδεμενο παραλληλα θα αρκουσε και η λειτουργια θα ηταν η ιδια?
... δυο μεταβλητοι 5-30 παραλληλα δινουν φασμα ελχιστης τιμης 10pf και μεγιστης τιμης 60pf....Ισχυει?
Είναι όπως τα γράφεις ίσως με μικρή απόκλιση λόγω χωρητικότητας συνδέσεων ή αλληλεπιδράσεων, δηλαδή 2 μεταβλητοί συνδεδεμένοι παράλληλα μπορεί να ρυθμίζουν +1...2pF περισσότερο απ' ότι υπολογίζεις από τις τυπικές τιμές τους.
gV

balantis20
11-09-12, 18:06
Είναι όπως τα γράφεις ίσως με μικρή απόκλιση λόγω χωρητικότητας συνδέσεων ή αλληλεπιδράσεων, δηλαδή 2 μεταβλητοί συνδεδεμένοι παράλληλα μπορεί να ρυθμίζουν +1...2pF περισσότερο απ' ότι υπολογίζεις από τις τυπικές τιμές τους.
gV

Να σε καλα....

Killo_Watt
11-09-12, 21:30
πάντως εχει και ο 741 στην θεσσαλονίκη στελνει και με courier... ίσως και ο telbacom... και ειχα παρει και απο τον ποπ22 πριν 6 χρονια δεν ξερω αν του εχει μείνει στοκ