PDA

Επιστροφή στο Forum : AGC



savnik
01-02-06, 16:18
Εχω κανει ενα δεκτη με tuner και για τους 10.7 εβαλα ενα 3089.
Ολα καλα μεχρι εδω.
Πως μπορω απο το ποδι 15 του 3089 να ρυθμιζω το AGC του tuner.(Αυτοματα)
Οταν δεν κανω ληψη καποιον σταθμο εχει περιπου 5volt (στο 15 ποδι), ενω οταν κανω ληψη εναν δυνατο σταθμο η ταση μηδενιζει σχεδον.
Στο tuner το ποδι του AGC θελει 12V για εναν αδυνατο σταθμο , ενω για εναν δυνατο γυρω στα 3-5V.

Giannis511
01-02-06, 21:08
Αν δεν κάνω λάθος αν συνδέσεις στο ποδαράκι ένα παρόμοιο κύκλωμα με αυτό που έχω εδώ, μπορεί να σου δίνει την ένταση του σήματος όπως τα μαγικά μάτια στα παλιά ραδιόφωνα!!Μπορείς να ανεβάσεις το κύκλωμα του δέκτη??

savnik
01-02-06, 22:02
Αν δεν κάνω λάθος αν συνδέσεις στο ποδαράκι ένα παρόμοιο κύκλωμα με αυτό που έχω εδώ, μπορεί να σου δίνει την ένταση του σήματος όπως τα μαγικά μάτια στα παλιά ραδιόφωνα!!Μπορείς να ανεβάσεις το κύκλωμα του δέκτη??
Εχει το 3089 εξοδο για S-METER (13)

Giannis511
02-02-06, 21:25
Εντάξει.Ίσως με μία μεταβλητή αντίσταση γραμμική νομίζω θα γινόταν κάποια ρύθμιση και να συνέδεες το μεσαίο πόδι της στο AGC και το ένα ακριανό στη γή. Πάντως θα ήταν καλύτερα αν μπορούσες να ανεβάσεις το σχέδιο του δέκτη σου για να σε βοηθήσουμε!!! :D :D :D

03-02-06, 20:11
Εχω κανει ενα δεκτη με tuner και για τους 10.7 εβαλα ενα 3089.
Ολα καλα μεχρι εδω.
Πως μπορω απο το ποδι 15 του 3089 να ρυθμιζω το AGC του tuner.(Αυτοματα)
Οταν δεν κανω ληψη καποιον σταθμο εχει περιπου 5volt (στο 15 ποδι), ενω οταν κανω ληψη εναν δυνατο σταθμο η ταση μηδενιζει σχεδον.
Στο tuner το ποδι του AGC θελει 12V για εναν αδυνατο σταθμο , ενω για εναν δυνατο γυρω στα 3-5V.

Τελεστικος με κερδος 2 και τροφοδοσια 12-15V. εισοδος σε μη αναστρεφουσα με RC καθυστερησης. κυκλωμα πολωσης μη αναστρεφουσας ρυθμιζομενο με τριμμερ για επιλογη threshold σημειου ενεργοποιησης AGC...

savnik
04-02-06, 00:00
Εχω κανει ενα δεκτη με tuner και για τους 10.7 εβαλα ενα 3089.
Ολα καλα μεχρι εδω.
Πως μπορω απο το ποδι 15 του 3089 να ρυθμιζω το AGC του tuner.(Αυτοματα)
Οταν δεν κανω ληψη καποιον σταθμο εχει περιπου 5volt (στο 15 ποδι), ενω οταν κανω ληψη εναν δυνατο σταθμο η ταση μηδενιζει σχεδον.
Στο tuner το ποδι του AGC θελει 12V για εναν αδυνατο σταθμο , ενω για εναν δυνατο γυρω στα 3-5V.

Τελεστικος με κερδος 2 και τροφοδοσια 12-15V. εισοδος σε μη αναστρεφουσα με RC καθυστερησης. κυκλωμα πολωσης μη αναστρεφουσας ρυθμιζομενο με τριμμερ για επιλογη threshold σημειου ενεργοποιησης AGC...
Αυτό το σκέφτηκα , αλλα ειπα μηπως υπάρχει πιο απλος τροπος χωρις τελεστικό.

04-02-06, 19:16
Εχω κανει ενα δεκτη με tuner και για τους 10.7 εβαλα ενα 3089.
Ολα καλα μεχρι εδω.
Πως μπορω απο το ποδι 15 του 3089 να ρυθμιζω το AGC του tuner.(Αυτοματα)
Οταν δεν κανω ληψη καποιον σταθμο εχει περιπου 5volt (στο 15 ποδι), ενω οταν κανω ληψη εναν δυνατο σταθμο η ταση μηδενιζει σχεδον.
Στο tuner το ποδι του AGC θελει 12V για εναν αδυνατο σταθμο , ενω για εναν δυνατο γυρω στα 3-5V.

Τελεστικος με κερδος 2 και τροφοδοσια 12-15V. εισοδος σε μη αναστρεφουσα με RC καθυστερησης. κυκλωμα πολωσης μη αναστρεφουσας ρυθμιζομενο με τριμμερ για επιλογη threshold σημειου ενεργοποιησης AGC...
Αυτό το σκέφτηκα , αλλα ειπα μηπως υπάρχει πιο απλος τροπος χωρις τελεστικό.

Γινεται και με κοινο τρανζιστορ αλλα πρεπει να κανεις πολυ καλη διορθωση χρονου αποκρισης AGC (φιλτραρισμα εξοδου) αφου θα μπαινει σε μια κατασταση ON-OFF συνεχεια...

Killo_Watt
05-02-06, 14:48
Επειδή με ενδιαφέρει για πόσταρε αν μπορείς το κύκλωμα με το 3089 για την IF