PDA

Επιστροφή στο Forum : USB - UTP CONNECTOR



baron21
04-02-06, 13:39
καλησπερα σε ολους...

Θελω να με βοηθήσετε στο να κατασκευάσω έναν αντάπτορα όπυ από USB θυληκό να βγαίνει σε UTP με 8 pins για LAN. ουσιαστικά θέλω να συνδέσω έναν εξωτερικό σκληρό πάνω σε ένα SWITCH δικτύου. θα ήθελα αν μπορεί να μου πει κάποιοσ πως πρέπει να συνδέσω τα καλώδια..

ευχαριστώ για την βοήθεια σας..

το e-mail μου είναι: derbi@mycosmos.gr

gsmaster
04-02-06, 14:34
Γίνεται αλλά είναι δύσκολο, πολύ δύσκολο. Προτίμησε κάτι έτοιμο.

radiodj105
05-02-06, 01:58
Δεν νομίζω ότι μπορείς να πετύχεις αυτό που θέλεις έτσι απλά.
Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να δώσεις τροφοδοσία σε έναν σκληρό δίσκο (απομακρυσμένο), και μέσω κάποιου καλωδίου (προφανώς UTP) να μεταφέρεις data. Ουσιαστικά θέλεις να μπορείς να "πάρεις-δώσεις" data (που έχει μέσα του αυτός ο σκληρός). 'Ολα αυτά, ενώ εσύ θα βρίσκεσαι σε κάποια απόσταση από τον σκληρό αυτό και από το δικό σου PC θέλεις να "επικοινωνείς" με τον σκληρό.
Νομίζω ότι μόνο αν βάλεις τον "απομακρυσμένο" σκληρό σε έναν άλλο υπολογιστή και κάνεις δίκτυο, θα μπορέσεις να πετύχεις αυτό που θέλεις.

baron21
05-02-06, 17:16
Ναι ουσισστικά αυτο θελω να κάνω radiodj...
απλά αν βάλω τον εξωτερικό σκληρό πανω σε άλλον υπολογιστή δικτύου πρέπει να έιναι και αυτός ανοιχτός.. πράγμα που δεν θέλω, αν και είναι μια λύση. θέλω να τον βάλω πάνω στο SWITCH και να μπορούν όλοι οι υπολογιστές να τον χρησιμοποιούν χωρίς να πρέπει να έιναι ανοιχτός κάποιος συγκεκριμένος υπολογιστής..

ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια και τον χρόνο σας....

αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο είμαι ανοιχτός σε όλες τις ιδέες..

radiodj105
05-02-06, 20:18
Μίλησα με άτομο που είναι γνώστης και μου είπε ότι αυτό που θέλεις, είναι αδύνατον. Βλέπεις για να στήσεις ένα δίκτυο, δεν αρκεί μόνο να βάλεις έναν σκληρό δίσκο (μόνο του) κάπου! Φοβάμαι ότι πράγματι για να κάνεις αυτό που θέλεις, πρέπει να βάλεις το σκληρό σου δίσκο σε έναν "σέρβερ" (= έτσι λέγεται) και να φτιάξεις έτσι το δίκτυό σου.

sv9cvk
05-02-06, 20:28
Υπαρχει ενα περιφεριακο το οποιο λεγεται USB print server το οποιο ειναι για να μοιραζεσαι USB συσκευες (σιγουρα εκτυπωτες)μεσω δικτυου χωρις την υπαρξη υπολογιστη ρωτησε αν κανει η αν υπαρχει κατι αντιστοιχο και για USBσκληρους .

aeonios
05-02-06, 21:46
Υπάρχει μια μόνο γνωστή εταιρία που το κάνει.... η LaCie

http://www.lacie.com/imgstore/product_large/hd_ethernetdisk_mini.jpg

Ουσιαστικά πουλάει ένα κουτάκι που μέσα έχει ένα δισκο και απλά τον μοιράζεις στο LAN σου αλλά η τιμή πονάει!!!!Ακόμα και από το εξωτερικό είναι κοντά 500$!!!!

Δες εδώ για πληροφορίες:
http://www.lacie.com/download/more/ethernetdiskmini_faq.pdf

http://www.lacie.com/products/product.htm?pid=10594

Στην Ελλάδα την αντιπροσωπεύει η εταιρία Rainbow

www.rainbow.gr

ΥΓ φτιάξε ένα πισι 2ετίας-3ετίας με λινουξάκι και μοίρασε ότι θες στο LAN σου ....πιο φτηνά θα σουρθει και θα κάνεις και σωστή δουλειά! Οπως ειπώθηκε και παραπάνω η προσαρμογή του controller για IDE περιφερειακά με ελεγκτές δικτύου είναι πάρα πολύ δύσκολη υπόθεση και δεν θα στην πρότεινα ακόμα και αν βρεις σχέδιο.

baron21
06-02-06, 17:33
ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας..
το πήρα απόφαση οτι αυτό που θέλω να κάνω δεν γίνεται στην πραγματικότητα..
αν χρειαστώ πάντως την βοήθεια σας σε κάποιο άλλο θέμα θα ξαναενοχλήσω...

Υ.Γ. συνεχίστε την καλή δουλειά που κάνετε.. το site είναι υπέροχο..

radiodj105
06-02-06, 20:26
Στην Ελλάδα την αντιπροσωπεύει η εταιρία Rainbow www.rainbow.gr
Προσοχή! Η www.rainbow.gr είναι μια πολύ σοβαρή εταιρία, αλλά θα έπρεπε να κανονικά, να πουλάει στο κατάστημά της ΜΟΝΟ φαρμακευτικά είδη. Οι τιμές είναι τουλάχιστον κατά 30% αυξημένες.
Επιπλέον, για να αγοράσεις από αυτούς, μπορείς μόνο On Line (συν υποχρεωτικό κόστος μεταφορικών δηλαδή) και για να συναλλαγείς μαζί τους, πρέπει να τους πας αντίγραφο του εκκαθαριστικού της εφορίας, ώστε να αποκτήσεις κωδικό πελάτη/πρόσβασης.
Ενδιαφέρεται ακόμα κάποιος να συναλλαγεί μαζί τους;
Γιατί νομίζεται ότι τα Μάκιντος πάνε κατά διαόλου σε πωλήσεις ΜΟΝΟ στην Ελλάδα;

PiCBuRn3r
06-02-06, 23:30
Υπάρχουν αρκετοί εξωτερικοί δίσκοι που έχουν USB, FireWire και Ethernet συνδεσημότητα...

aeonios
07-02-06, 00:55
Υπάρχουν αρκετοί εξωτερικοί δίσκοι που έχουν USB, FireWire και Ethernet συνδεσημότητα...

Εχεις δίκιο picburner1

υπάρχουν οι iomega http://www.iomega-europe.com/eu/img/online_shop/products_l/hdd_hs.gif
κοντά 300Ε στο εξωτερικό περίπου γιγαμπάιτ και ευρώ....


και οι western digital £200 με φπα στην Αγγλία


http://uk.nextag.com/norob/PtitleSeller.jsp?tag=76695203&lgnode=0&lgsearch=ethernet+external+hard+drive&chnl=uk&ptitle=84363740


Αν ξέχασα κάτι ....θεος σχωρέστο!

Eίδες παλικάρι μου και εμείς οι γέροι τι λάθη κάνουμε που ξέρουμε μόνο τις "παλιές" μάρκες!Πάντως το μόνο που ΔΕΝ θα ήθελα ήταν να κάνω διαφήμιση στη LaCie!!!!!

radiodj έχεις απόλυτο δίκιο για τις τιμές είναι ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ στην Ελλάδα τα προϊόντα της apple!!!Μπορείς πάντως να ψωνίσεις και από τα applestore(θυγατρικές της rainbow) www.applestore.gr

radiodj105
07-02-06, 01:48
radiodj έχεις απόλυτο δίκιο για τις τιμές είναι ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ στην Ελλάδα τα προϊόντα της apple!!!Μπορείς πάντως να ψωνίσεις και από τα applestore (θυγατρικές της rainbow) www.applestore.gr
Στα applestore? Τώρα μάλιστα!
Το γνωρίζω το μαγαζάκι στην Στουρνάρη, όπου τεχνολογικά είναι σχεδόν ένα 6μηνο πίσω από αυτά που πουλάει η Apple στις άλλες χώρες!
Επιπλέον, πας εκεί, βλέπεις ένα μηχάνημα και γουστάρεις να το πάρεις!
Η διαδικασία είναι η εξής...
Πρέπει πρώτα να καταθέσεις το εκαθαριστικό της εφορίας σου (με ποιο δικαίωμα; ) και μετά θα σου πούνε πότε πιθανόν να σου παραδώσουν το μηχάνημα!
Φυσικά όλα αυτά που γράφω, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.
Κάντε μια βόλτα σε φόρουμ με μάκιντος (π.χ. μακεφήμερα) και θα καταλάβετε για τί ζώα μιλάμε! :?
Aπό θέμα support δε, όπου και αν ρωτήσεις θα σου πουν τα "καλύτερα" :lol: . Κρίμα που η Apple είναι μια σοβαρή εταιρία και αντιπροσωπεύεται από μπακάληδες!

Μου θυμίζει την πρώην αντιπροσωπεία της plextor στη Νέα Σμύρνη (=Disc Impact). Την είχε την αντιπροσωπεία ένα αντιπαθητικό ζευγάρι που είχε τσακωθεί όλο το λεκανοπέδιο μαζί τους! Χαίρομαι που έστειλα e-mail στην Πλέξτορ Βελγίου και τα παράπονά μου εισακούστηκαν!
OXI! Δεν είμαι ρουφιάνος.
Απλά δεν ανέχομαι να με δουλεύουν (και επιπλέον πιστεύω ότι ΝΑΙ υπάρχει Θεός).

baron21
12-02-06, 14:37
Τελικά βρήκα ένα CASE στο πλαίσιο το οποίο δίνει και έξοδο σε UTP. είναι γυρω στα 50 ευρώ. απλά το αναφέρω για όποιον ενδιφέρεται.