PDA

Επιστροφή στο Forum : GPS ποιός θα μας πει τι είναι και πως συνδέεται;



radiodj105
05-02-06, 03:53
Γειά χαρά. 'Οσες φορές έχω επισκευτεί αθηναΙκό ταξί (λέω "αθηναϊκό" γιατί δεν μπορώ να ξέρω αν η υπηρεσία προσφέρεται στο Κατάκωλο), τα περισσότερα έχουν ένα πάλμτοπ στο παρ-μπριζ ή μια οθόνη (μάλιστα αφής) και βλέπουν Μενεγάκη ενώ παράλληλα βλέπουν και τον δρόμο (με χάρτη). Αυτοί με το παλμτοπ, πάντως βλέπουν μόνο τον χάρτη! Γνωρίζω ότι λέγεται GPS... αλλά
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί αυτό το GPS και πως συνδέεται? Θυμάμαι πέρυσι, μερικά ταξί, δεν είχαν κάλυψη κοντά στο σπίτι μου (μένω σε απομακρυσμένο σημείο). Πριν λίγες μέρες, είδα ότι (με άλλο ταξί φυσικά), υπήρχε κάλυψη!

Θα παρακαλούσα να μην μου γράψετε ικασίες (απλά για να αυξήσετε τα ποστ σας), αλλά πράγματα που στέκουν!

stendor
05-02-06, 07:44
ανακάλυψες τον πλοηγό!!!!

αξιοποιεί το γεωγραφικό σύστημα προσδιορισμού θέσης (global positioning system-gps περισσότερα: www.colorado.edu/geography/gcraft/notes/gps/gps_f.html) και σε συνδιασμό με έναν laptop ή pocketpc ή palm και το κατάλληλο λογισμικό σε πάει παντού!!!

εισάγεις τον προορισμό σου και σε ενημερώνει οπτικά αλλά και φωνητικά που θα στρίψεις, σε πόσα χλμ θα βρείς κόμβο κτλ.

εχω έρθει από Γερμανία χωρίς να ανοίξω χάρτη καθόλου.

έχει πληροφορίες όπως κοντινότερα ξενοδοχεία, σταθμούς καυσίμων, εστιατόρια, νοσοκομεία κ.τλ.

κάποιες νεότερες εκδόσεις έχουν και traffic control (σε real time βέβαια)

τα περισσότερα καινούργια αυτοκίνητα στήν (υπόλοιπη) Ευρώπη έχουν standard εξοπλισμό το navigator, αλλά υπάρχουν και αυτόνομες μονάδες που μπορείς να τοποθετήσεις σε διάφορα αυτοκίνητα, ακόμα και κάποια μοντέλα κινητών τηλεφώνων που με το κατάλληλο λογισμικό γίνονται navigators.


Για το Ελλάντα τα πράγματα είναι λίγο περίεργα. τα ευρωπαϊκά software (π.χ. tom tom) ΔΕΝ έχουν χαρτογράφηση της Ελλάδας.(τώρα τελευταία βάζουν τις κεντρικές οδούς)

στό Ελλάντα χρησιμοποιούμε το software destination 3 αγνώστου (σε μένα) προέλευσης το οποίο ΔΕΝ είναι απολύτως αξιόπιστο (ακόμα????)

τα δε palms και pocket pc μπορεί να είναι μικρά σε όγκο αλλά οι περιορισμένες επεξεργαστικές δυνατότητές τους δημιουργούν πολλές φορές σοβαρά προβλήματα λειτουργικότητας.( το πλέον λειτουργικό είναι ενα δυνατό laptop συνδεμένο με ένα gps π.χ. www.garmin.com)

το κόστος ενός palm με το πρόγραμμα ξεκινά από τα 400 ευρώ.

ΔΕΝ αγαπούν παρμπρίζ θερμικά (π.χ. ρενώ) και η κεραιούλα ΠΡΕΠΕΙ να "βλέπει" στον ουρανό τους δορυφόρους.

τώρα αν ρωτάς μόνο για το gps τι είναι, μιλάμε για εναν μικροσκοπικό δορυφορικό δέκτη οποίος δέχεται στοιχεία από μια σειρά δορυφόρων και υπολογίζει το στίγμα(γεωγραφικό μήκος και πλάτος) που βρίσκεται ο δέκτης.

οι αθεόφοβοι οι ραδιοερασιτέχνες για να καταλάβεις το παντρέψανε με τους πομποδέκτες v-u και φτιάξανε το APRS (περισσότερα: www.aprs.net , www.hamradio.gr/forum/ , http://sv1iw.redirectme.net:8080/weather/uipathlive.htm )

για περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες ελπίζω να βοηθήσουν άλλοι φίλοι.

aeonios
05-02-06, 14:02
Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Stendor!


Μου κάνει όμως εντύπωση που υπάρχει σημείο στο οποίο δεν έπιανε κάποιο gps.


Eκτός απο περιόδους επιχειρήσεων των "φίλων" μας αμερικάνων τα πολιτικά gps σπανίως δεν πιάνουν σήμα εκτός αν υπάρχουν φυσικά εμπόδια.


http://www.pocketgpsworld.com/reviews/howgpsworks/gps3.jpg


Η συχνότητα που δουλεύουν είναι οι 1575.42 MHz ...αν κάποιος σκέφτεται να φτιάξει παρεμβολέα :P


Aπό οσο γνωρίζω σε οποιοδήποτε σημείο σχεδόν στον κόσμο που βλεπει τον ουρανό έχουμε δυνατότητα λήψης.



Kάθε στιγμή 24 δορυφόροι εκπέμπουν κάποιο σήμα από πάνω μας.


http://www.pocketgpsworld.com/reviews/howgpsworks/gps2.jpg



Οι συσκευές αυτές μετράνε τη λήψη του σήματος αυτού από τουλάχιστον 3 από αυτούς και έτσι έχουμε τα δεδομένα της θέσης που είμαστε.

Προσωπικά έχω παρει ένα GPS-bluetooth από το ebay σε πολυ καλή τιμή. Δουλεύει πολύ καλά με το κινητό μου ΝΟΚΙΑ 6600 ή oποιοδήποτε άλλο κινητό υποστηρίζει προγράμματα για GPS.

http://www.trimble.com/gps/how.html

http://www.pocketgpsworld.com/howgpsworks.php

Επιστήμων
06-02-06, 00:44
Να προσθέσω και εγώ κάτι τελευταίο .
Το GPS δείνει τη θέση και την ώρα κάθε στιγμή .
Με αυτά τα δύο δεδομένα υπολογίζει όλα τα υπόλοιπα .Π.χ. υπολογίζει τάχύτητα

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
06-02-06, 10:20
... τα Gps που χρησιμοποιούσαμε στην πολεμική αεροπορία το '93, χρειάζονται τουλάχιστον 8 δορυφόρους για να σου υπολογίσουν και το ύψος στο οποίο βρίσκεσαι

apa02gr
06-02-06, 14:05
Γεια σου Βασίλη,

Φαντάζομαι ότι οι παραπάνω σε καλύψανε σχετικά με τη λειτουργία του GPS.

Αυτό που ίσως πρέπει να ξέρεις είναι ότι η κεραία του GPS πρέπει να έχει οπτική επαφή με τον ουρανό. Αυτό σημαίνει πως μέσα σε γκαράζ ή υπόγειες γέφυρες δεν πιάνει δορυφόρους.

Οι χάρτες που έχουν τα ταξί μπορεί να μην έχουν την περιοχή που μένεις (απομακρισμένη όπως αναφέρεις) αλλά σίγουρα θα πρέπει να φαίνεται το στίγμα σου στο χάρτη.

Υπάρχουν πολλά ήδη GPS. Πέραν των αυτόνομων (GPS φορηρτός με οθόνη) μπορεί να πάρεις και GPS ο οποίος συνδέεται σε PC-Laptop και το συνδέεις σε σειριακή θύρα ή USB.

Πέραν από τη προφανή χρήση navigation σε στεριά και κυρίως σε θάλασσα χρησιμοποιούνται επίσης τελαυταία σε πολλά προγράμματα για παρακολούθηση "στόλου" (αυτοκίνητα, σκάφη, φορτηγά) αλλά και σε συναγερμούς αυτοκινήτων όπου συνδιαζόμενο με πομποδέκτη GSM σου στέλνει το στίγμα του αυτοκινήτου σου (SMS) σε περίπτωση που κλαπεί.

KarlBarks
07-02-06, 00:00
Πέραν από τη προφανή χρήση navigation σε στεριά και κυρίως σε θάλασσα χρησιμοποιούνται επίσης τελαυταία σε πολλά προγράμματα για παρακολούθηση "στόλου" (αυτοκίνητα, σκάφη, φορτηγά) αλλά και σε συναγερμούς αυτοκινήτων όπου συνδιαζόμενο με πομποδέκτη GSM σου στέλνει το στίγμα του αυτοκινήτου σου (SMS) σε περίπτωση που κλαπεί.

αυτο μπορουμε να το φτιαξουμε εμεις ?

radiodj105
07-02-06, 00:12
αυτο μπορουμε να το φτιαξουμε εμεις ?
Αν έχεις κανέναν συγγενή ιάπωνα (που να είναι τεχνικός) κάτι γίνεται.
Νομίζω δε, ότι κυκλοφορεί στα καρτούν (Κογιότ και Ρόαντ-ράνερ) και είναι μάρκας ACME (Ακμή)!
Ρε μεγάλε θα χάσουμε και τα λίγα μαλλιά που έχουμε.
Σκέψου το λίγο.
Είναι σαν αν θες να κατασκευάσεις κινητό τηλέφωνο!
Γίνεται;
ΑΜ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

gsmaster
07-02-06, 00:56
radiodj, γίνεται, δεν είναι για τα cartoon. Χρειάζεται ένα gsm module συνδεμένο με έναν μικροελεκτή και έναν δέκτη gps.

Με τον μΕ θα διαβάσεις το data stream που λαμβάνει ο δέκτης gps, και θα σου στέλνει με sms τις συντεταγμένες στο κινητό σου. είτε όποτε το ζητήσεις, είτε συνεχώς. Δεν είναι τίποτα αστρονομικό, γίνεται, αλλά θέλει μεγάλη εμπειρία στους μικροελεκτές

Υπάρχει μάλιστα και σε έτοιμες συσκευές του εμπορίου όπως είπε και κάποιος φίλος πιο πάνω.

radiodj105
07-02-06, 01:06
Κοίτα...
Φίλος μου, το έχει καταφέρει, χωρίς να αγοράσει έναν πανάκριβο εξοπλισμό. 'Ομως μην φανταστείς ότι σχεδίασε τυπωμένο ή μπήκε στη διαδικασία να κολλήσει αντιστάσεις SMD.
Πήρε ένα κιτ (χωρίς να μπει στη διαδικασία να μοντάρει πλακέτες) και το συναρμολόγησε (ο Θεός να το πει συναρμολόγηση).
Παραπάνω δεν γνωρίζω, γιατί αν γνώριζα, δεν θα άνοιγα το ποστ. Και επειδή θα μου κάνει τον Πονηρίδη... γιαυτό προτίμησα το φόρουμ (παρά να ρίξω τα μούτρα μου και να τον ρωτήσω)!