PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως ξεκινάω σωστά με τα ηλεκτρονικά ?



DrLo
07-02-06, 13:07
Γειά σας,

Εδώ και κάμποσο καιρό επισκέπτομαι το site σας αν και δεν έχω καμία άμεση σχέση με ηλεκτρονικά. Αν και το επάγγελμά μου είναι τεχνικό (Μηχανολόγος Μηχανικός) οπότε καταλαβαίνω αρκετά (όχι όλα) από όσα γράφονται εδώ μέσα δεν έχω φτιάξει ποτέ ο ίδιος κάποιο "πραγματικό"ηλεκτρονικό κύκλωμα (παρά μόνο στο multisim) αν και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα ενασχόληση σαν χόμπι και μόνο. Επίσης διαβάζω σε μερικά posts εδώ μέσα ότι καλό είναι αν είναι να φτιάχνεις κάτι να το φτιάχνεις σωστά και όχι πρόχειρα γιατί μπορεί να είναι και κακότεχνο και επικίνδυνο.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τους πιο έμπειρους πιος είναι ο σωστός τρόπος για να ξεκινήσω, δηλαδή τι εξοπλισμό-εργαλεία πρέπει να πάρω (ώστε να μη τρέχω σε μαγαζιά κάθε φορά που θα χρειαστεί κάτι), αν υπάρχουν κάποιος "standard κατασκευές" που παραδοσιακά κάνουν για αρχάριους κλπ κλπ.

Κάθε συμβουλή δεκτή.

gsmaster
07-02-06, 13:29
Για να σχεδιάσεις απο το μηδεν κάποιο κύκλωμα θα πρέπει να έχεις ασχιληθεί αρκετά και είναι κάτι που θα έρθει με την εμπειρία και το ψάξιμο.

Καλό είναι στην αρχή να κατασκευάσεις κάποια έτοιμα κυκλώματα, υπάρχουν κιτ απο διάφορες εταιρίες με ενδιαφέρουσες κατασκευές που μπορείς να τα κατασκευάσεις με λίγες γνώσεις. Στην αρχή, προτίμησε κάποια τα οποία να τροφοδοτούνται απο μπαταρία, και αργότερα φτιάχνεις ένα τροφοδοτικό.

DrLo
07-02-06, 13:47
Τώρα είμαι επαρχία ("εκτός έδρας"). Στην επόμενη επίσκεψή μου στην Αθήνα θα ήθελα να αγοράσω τα απαραίτητα "εργαλεία" για να ψιλοσχοληθώ (πολύμετρο, κολλητήρια, κλπ κλπ). Υπάρχει κάποια "προτεινόμενη" κατάσταση του εξοπλισμού που πρέπει να έχει καθε χομπίστας ώστε να τα προμηθευτώ και να έχω με κάτι να ασχολούμαι ?

KarlBarks
07-02-06, 17:19
ε κοιτα απο τα βασικα ειναι ενα κολιτιρι 25W / και μια τρομπα
ραστερ
βραχυκυκλωτιρες (απλα μικρα καλοδιακια χαλκου)
πολυμετρο
και κανενα κοπτακι κατσαβιδάκι

αμα περνεις ετοιμα κιτακια καλο ειναι πρωτα να τα φτιαχνεις στο ραστερ και μετα να τα βαζεις στην πλακετουλα και να τα κολας

τα κιτακια εξηγουνε ποιο κανει τι οποτε θα εισαι μια χαρα

tsikitas27
08-02-06, 03:31
Λοιπον και γω με την σειρα μου... οπως ανεφερες και εσυ ενα πολυμετρο ειναι απαραιτητο.
Κατα δευτερον θα ειναι καλο να παρεις ενα breadboard οπου και θα μπορεις να σχεδιαζεις μικρα κυκλωματακια,το οποιο ομως απαιτει να εχεις και διαφορα εξαρτηματα.
Οποτε βαλε στην λιτσα... αρκετες αντιστασεις διαφορων τιμων, πυκνωτες,τρανζιστορ,led,ισως και κανα τελεστικο.
Απο εκει και περα μπες στο δικτυο σε μια μηχανη αναζητησης και κανε ερευνα για σχηματικα.
Ενδεικτικα σου αναφερω μερικα απλα για να ξεκινησεις.
πολυδονητη (multivibrator) , ενισχυτη ηχου (power amplifier) πχ TDA 2030, απλο τροφοδοτικο με το lm 317
Καλη αρχη..

Υ.Γ Αν δεν καψεις δεν μαθαινεις!!
και φυσικα...η αρχη ειναι το ημισυ του παντος

Επιστήμων
08-02-06, 23:13
Επίσης να θυμάσαι οτι συνήθως τίποτα δε δουλέυει με την πρώτη ! :cry:
Οπότε μην απογοητεύεσαι ! Άλλωστε για αυτό είμαστε και εμείς εδώ .
Καλή αρχή ! :D

ok1gr
09-02-06, 02:04
στη συνέχεια βάλε καμιά δίοδο, κανένα 547, διάτρητες κτλ.
Στη συνέχεια αν ασχοληθείς με συγκεκριμένο τομέα χρειάζεσαι και τα κατάληλα εργαλεία,
πχ. pic, avr, sound, switching, 555, power regulation κτλ.

electronic
09-02-06, 09:44
DrLo Καλημέρα.

Το ποιό συμαντικό είναι να βάλεις στον ηλεκτρολογικό σου πίνακα έναν αυτόματα αντιηλεκτροπλοιξιακό relay. Μετά από αυτό μπορείς να κάνεις ότι λένε και οι συνάδελφοι παραπάνω...

Πρώτα βάζουμε μπροστά την υγεία μας και την ζωή μας και μετά το οποιοδίποτε hobby το οποίο κατά καιρούς μπορεί να έχουμε.

Την καλημέρα μου σε όλους..

kagiorgos
12-02-06, 08:18
Έχεις δίκιο electronic αλλά στην αρχή που θα φτιάχνει κυκλωματα που θα λειτουργούν με μπαταρίες το ρελέ δεν χρειάζεται

KarlBarks
12-02-06, 13:49
οχι ρε πανω απο 12V δεν χρειαζεται για αρχη

μπαταριες αντε και κανενα τροφοδοτικο αμα εχεις την οικονομικη ανεση 0..30V μεχρι 3αμπερ