PDA

Επιστροφή στο Forum : προστασια κατα στατικου ηλεκτρισμου



proview
10-02-06, 19:41
Τωρα τελευταια μου εχουν ερθει κατι ολοκληρωμενα σε σακουλακι που γραφει οτι ο στατικος ηλεκτρισμος μπορει να τα καταστρεψει.Εχω διαβασει οτι πριν πιασουμε τα τσιπακια πρεπει να ακουμπησουμε κατι που ειναι γειωμενο για να μην τα καταστρεψουμε.Και ρωταω τωρα ειναι αυτο αρκετο η πρεπει να παρουμε extra μετρα;

HLESOS
10-02-06, 20:57
βασικα αδερφε , αυτο που ξέρω εγω, απο τα λίγα που ξέρω είναι να φτίξεις μια χειρωπεδα γειωμενη , τώρα αν είναι λίγο τι να σου πω , βασικα και αλλη μια φάση προστασιας ειναι να το έχεις έσα σε αλουμινοχαρτο, θα δω τι μπωρο να μάθω και θα σου π στίλω μελακι , τα μελε αδερφε

gsmaster
10-02-06, 21:16
Συνήθως αρκεί να γειωθέις πρίν, αν και υπάρχουν ειδικά βραχιόλα που σε "γειώνουν" αλλά τρέχα γύρευε. Οι πιθανότητες να κάψεις ολοκληρωμένο απο στατικό είναι σχετικά μικρές. Δεν είπαμε να φοράς μάλλινα και να τρίβεσαι συνέχεια, αλλά άμα γειώνεσαι αραιά και πού όταν δουλεύεις, κακό δεν κάνει.

proview
11-02-06, 20:45
βασικα αδερφε , αυτο που ξέρω εγω, απο τα λίγα που ξέρω είναι να φτίξεις μια χειρωπεδα γειωμενη , τώρα αν είναι λίγο τι να σου πω , βασικα και αλλη μια φάση προστασιας ειναι να το έχεις έσα σε αλουμινοχαρτο, θα δω τι μπωρο να μάθω και θα σου π στίλω μελακι , τα μελε αδερφε
Αν εννοεις mail, το mail μου ειναι:bobo_91@otenet.gr