PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή HEX



savnik
11-02-06, 10:23
Εχω ενα hex αρχειο , το οποιο οταν τροφοδοτω τον επεξεργαστή με τάση γράφει στην οθόνη για 2 δευτερόλεπτα περίπου ένα όνομα (π.χ. hlektronika).
Γίνεται να το αλλάξω;
Που συνήθως γράφεται στον κώδικα; Στην αρχή;

gsmaster
11-02-06, 15:01
χε χε.... Προφανώς αυτός που έκανε το πρόγραμμα να δείχνει κάτι στη αρχή είχε τους λόγους του... Είναι ένα είδος copyright κι αυτό. Να φαίνεται ποιός είναι ο δημιουργός της εφαρμογής. ;) και να αποφεύγεται η κατασκευή του με σκοπό το κέρδος. Τον χομπίστα και τον ιδιώτη, που έκανε την κατασκευή για τον εαυτό του δεν τον πειράζουν τα 2" που εμφανίζεται ένα μήνυμα.


Το που αποθηκεύονται αυτα τα μηνύματα είναι καθαρά θέμα προγραμματιστή. Μπορώ να τα αποθηκεύσω είτε στην αρχή, είτε στο τέλος, ή ακόμα και σκόρπια. Ειδικά όταν γράφεις σε assembly τα βάζεις όπου θές. Να σου πώ την αλήθεια δεν ξέρω αν μπορείς να τα αλλάξεις αυτά γιατί δεν προσπάθησα ποτέ να το κάνω σε δικά μου προγράμματα. Προτιμώ τον εύκολο τρόπο του να το διορθώσω απο τον κώδικα κατευθείαν. Σε άλλες κατασκευές δεν μου χρειάστηκε.




ΥΓ. μου φαίνεται θα αρχίσω να τα βάζω σκόρπια αυτά τα μηνύματα....

savnik
11-02-06, 22:12
Προτιμώ τον εύκολο τρόπο του να το διορθώσω απο τον κώδικα κατευθείαν. Σε άλλες κατασκευές δεν μου χρειάστηκε
Ελα ντε που είμαι άσχετος απο κώδικα.

ΥΓ. μου φαίνεται θα αρχίσω να τα βάζω σκόρπια αυτά τα μηνύματα....
Αυτο δεν το κατάλαβα. :(

_ab
11-02-06, 23:03
Στo hex δυσκολο να αλλαξει το μυνημα εκτος εαν ειναι στην eeprom αποθηκευμενο....Εαν εχεις τo *.asm Ψαξε να βρεις με την εντολη find το ονομα που θες και απλα αλλαξε το με το Προχειρο..... :roll: