PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίπολο Gamma Match



Killo_Watt
11-02-06, 21:15
Θέλω να φτιάξω ένα δίπολο gamma match αλλά αν και διάβασα από δυο φορές όλα τα μηνύματα του forum εξακολουθώ να έχω αρκετές απορίες…

Πρώτον τελικά ο συντελεστής βράχυνσης για αλουμίνιο 2cm είναι 0.92 (σύμφωνα με το διάγραμμα) η 0.94 (το διάγραμμα μήπως αναφέρετε σε μασιφ αλουμίνιο)???

Η απόσταση του γαμμα από το ενεργό στοιχείο είναι 1 η 2 cm???

Πιο είναι το μήκος τις ψίχας του γαμμα για μια συχνότητα και πιο το μήκος στο σωληνάκι του γαμμα??? Το κολάρο σε πιο σημείο μπαίνει σε σχέση με το ολικό μήκος του σωλήνα του γαμμα???

Κατά το συντονισμό μεταβάλουμε το κολάρο η και το μήκος του καλώδιο μέσα στο γαμμα από πού αρχίζω πρώτα τον συντονισμό???

Για καλώδιο rg213 τι σωληνάκι χρησιμοπιο φΧΧ???

Υπάρχει τύπος που να δίνει την χωρητικότητα που πρέπει να έχει η κεραία για συγκεκριμένη συχνότητα ώστε να προσυντονίσω το γαμμα πριν την ανεβάσω στον ιστό???

ΖΗΤΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΙΓΙΣΜΟ ΤΟΝ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΈΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΠΟΛΥ!!! Όσον αφορά τα υλικά δεν έχω πρόβλημα γιατί έχω φίλο αλουμίνια.

Killo_Watt
12-02-06, 16:16
Μετά από εκτενή έρευνα βρήκα κάποια πράγματα αλλά γύρο από το θέμα υπάρχει πολύ σκοτάδι…. Οποίος τον κατέχει θα τον παρακαλούσα να κατάθεση την άποψη του….

electron
12-02-06, 16:16
Φίλε Κώστα τις απορίες αυτές τις έχουμε όλοι λίγο πολυ. Ωστόσο για το πρώτο ερώτημά σου μπορώ να σου πώ ότι ο συντελεστής υπολογίζεται βάση του διαγράμματος που έχω ανεβάσει στο σχετικό θέμα και υπολογίζεται ανεξάρτητα από το αν είναι μασίφ τα στοιχεια μας ή οχι.

Killo_Watt
12-02-06, 16:35
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Αυτή τη στιγμή βρίσκομε σε στάδιο μελέτης κάποιων στοιχείων που με τεράστιο κόπο περισυνέλλεξα και θα δημοσιεύσω εδώ τα όποια συμπεράσματα.

colt3003
17-02-06, 14:22
Καλημερα και απο εμένα
κάποιες απαντήσεις έχοντας δει απο κοντά ένα yagi
1. η αποσταση του match απο το στοιχειο ειναι 2 εκατοστα
2. το μηκος του rg 213 εινα περιπου 8 εκατοστα και δεν ξαναμεταβαλλεται
3. το μηκος του match ειναι περιπου 30 εκατοστα κα η διατομή του ειναι 8 χιλιοστα εσωτερικη. Με αυτη τη διατομη η ψιχα του 213 παει εφαρμοστα μέσα στο match
4. η κεραια συτονιζεται παίζοντας με τον δακτυλιο του match αυξομειονοντας το μηκος του δηλαδη.
5. τον τυπο για τον υπολογισμό δεν τον ξερω, η ζητουμενη χωρητικοτητα που πρεπει να επιτευχθει είναι περίπου 8-10 pf
ελπίζω να βοήθησα

aeonios
17-02-06, 17:38
Μπράβο σου που ρωτάς και πολύ καλά κάνεις!!


Kοίτα εδώ αν θες για homebrewed gamma matching δίπολα στους 144ΜΗΖ.

http://www.qsl.net/sv1bsx/gammadip/gammadip_gr.html

Πιστεύω πως ο συνάδελφος είναι αρκετά κατατοπιστικός για τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου !

Για κάθε μέτρο μήκους κύματος θέλουμε χωρητικότητα 7 pF, αν σε ενδιαφέρει σε άλλη μπάντα πιστεύω πως μπορείς να υπολογίσεις τις αποστάσεις και τις χωρητικότητες.....πάντως κατά τη ταπεινή γνώμη μου δεν είναι πάντα ότι καλύτερο το gamma match για να φέρεις την κεραία .....αν ψαχτείς θα βρεις και άλλους τρόπους!


.

aeonios
17-02-06, 17:46
Το ξέχασα.....μπορείς να πειραματιστείς με το προγραμματάκι για gamma match


http://www.ve3sqb.com/gamma2002.exe

Περιλαμβάνει τα τρια βασικά σενάρια για αυτού του τύπου την προσαρμογή...

Οσο για το velocity factor ο electron έχει δίκιο : στις υψηλές συχνότητες δεν διαφοροποιείται στα μασίφ υλικά γιατί αφού δεν έχουμε dc το επιδερμικό φαινόμενο αναγκάζει την rf να διαρρέει πχ το αλουμίνιο στο εξωτερικό επιφανειακό μέρος.



Aν κάπου κολλήσεις εδώ είμαστε !!!

nitako
05-03-06, 11:15
Χαιρετώ !
Είμαι νέος χρήστης και πραγματικά βρίσκω πολύ ενδιαφέρων το site σας

Έχω μια ερώτηση, πως μπορώ να κατασκευάσω έναν κατανεμητή για 2 δίπολα?

Ευχαριστώ!

aeonios
05-03-06, 20:33
Χαιρετώ !
Είμαι νέος χρήστης και πραγματικά βρίσκω πολύ ενδιαφέρων το site σας

Έχω μια ερώτηση, πως μπορώ να κατασκευάσω έναν κατανεμητή για 2 δίπολα?

Ευχαριστώ!

Kαλώς ήλθες! Δες εδώ πως το κάνει ο φίλος

http://www.vhfman.freeuk.com/radio/antennas.html

nitako
06-03-06, 08:32
Thanks!!