PDA

Επιστροφή στο Forum : MRF 450 ???



aris k
12-02-06, 20:18
Τους φιλικους χεραιτισμους σε ολους και μπαβο σε ολους εδω που βοηθατε ο ενας τον αλλο
μια ερωτηση
εχω pll με εξοδο 3 Watt οδηγω ενα BLY 87 A (13,8 Volt ) με εξοδο 17 Watt και στην συνεχεια δυο MRF 450 (13,8 Volt)παραλληλα με εξοδο 70 Watt
πιστευω οτι μπορει να βγαλει περισοτερα με μεγαλυτερη οδηγηση το linear με τα δυο MRF 450
Αυτο που θα ηθελα ειναι αν καποιος εχει τα χαραχτηρηστικα του MRF 450 η αν εχει να προτεινη καποια αλλαγη

ευχαριστω

amiga
12-02-06, 21:56
Πρώτον το MRF450 πάει μέχρι 30MHz οπότε καταρχήν να υποθέσω ότι μιλάμε για μεσαία.

Και δεύτερον και πολλά watt που βγάζεις! Κανονικά θα πρέπει να το μειώσεις και άλλο.
TO BLY87 έχει έξοδο σε τυπική λειτουργία 8-10 W και θέλει είσοδο το πολύ 1.5W άρα το υπεροδηγείς και θα το κάψεις!

Το MRF450 έχει τυπική έξοδο 50W. (AM-L, 40V, 7,5A, PQ=50W(30MHz))

aris k
13-02-06, 20:09
φιλε amiga για σου και ευχαριστω για τις πληροφοριες
το τελικο σταδιο LINEAR ειναι με δυο MRF 450 για αυτο εχω αυτα τα Watt
οποτε να δοκιμασω με δυο 2Ν6084 ισως βγαλει κατι παραπανω η με 2 MRF 317 ευχαριστω για την βοηθεια

Αρης Κ :lol:

amiga
13-02-06, 23:35
Θα σου πρότεινα ένα MRF317 που θέλει 10W είσοδο (έτσι θα οδηγείς με 1 το BLY87 αντι για 3 και δεν θα σου καεί) και θα έχεις έξοδο 100W.
Το MRF317 θέλει 28V και το BLY87 12 άρα θα πρέπει να έχεις 2 τάσεις.
Σου προτείνω από τα 28V να πάρεις μέσω ενός LM317 ρυθμιζόμενη τάση 1-12V για το BLY87 ώστε να παίζεις και με τα WATT εξόδου.
Η αλλαγή τρανζίστορ φυσικά σημαίνει αλλαγή και πυκνωτών – πηνίων στην είσοδο και έξοδο του (αν δεν μιλάμε για ισοδύναμα).

aris k
14-02-06, 22:04
καλησπερα και παλι φιλε amiga
εχω καινουργιες πλακετες και tr ωστε να το στησω απο την αρχη, το θετικο ειναι οτι πριν απο 6 χρονια ειχα αμεση επαφη με τις κατασκευες ( για αλλες συχνοτητες ) Linear με ΤR οποτε θα φτιαξω με 317 οσο για τροφοδοτικο δεν εχω προβλημα εχω τεσσερα μεγαλα
αυτο που δεν θυμαμαι ειναι οτι το MRF 317 θελει ενα τριμερακι και κατι ακομα στην βαση του , αλλα λογο ηλικιας :roll: και πολυ δουλειας δεν θυμαμαι αν γνωριζεις κατι γραψε μου σε ευχαριστω για ολα !!!

Αρης Κ

amiga
15-02-06, 09:56
1. αν τριμεράκι εννοείς μεταβλητούς πυκνωτές:

Αν το κύκλωμα δεν είναι μελετημένο για broadband ενίσχυση με strip lines ή μετασχηματιστές εισόσου-εξόδου θα θέλεις τριμεράκια (μεταβλητούς πυκνωτές) και στην είσοδο , δηλαδή στην βάση αλλά και στον συλλέκτη (έξοδο) για προσαρμογή της σύνθετης αντίστασης , πακέτο και με ένα πηνίο.

2. αν τριμεράκι εννοείς μεταβλητή αντίσταση :

Α. Για να λειτουργήσεις σε τάξη C το κύκλωμα απλά γείωσε την βάση με ένα VK200.

Β. Για να λειτουργήσει σε τάξη AB πρέπει να πολώσεις την βάση και θα δώσεις εκεί κάποια μικρή τάση (δες το datasheet) οπότε πρέπει να φτιάξεις διαιρετή τάσης με μια μεταβλητή αντίσταση και άλλες 1-2 κανονικές καθώς και 2-3 κεραμικούς πυκνωτές για να επιτύχεις την τάση αυτή.
ΠΡΟΣΟΧΗ! ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΘΑ ΚΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.