PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάλυση λειτουργίας κυκλώματος... (πολυπλεξία button με LCD)



Lykos1986
12-02-06, 21:02
Ρε gsm, κάνε μου μια ανάλυση για το πώς συνέδεσες τα push buttons πάνω στις γραμμές δεδομένων της οθόνης!!! Έκανα μερικές αναλύσεις ( :roll: !!!!!!!) αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω και πολλά.

Η παρακάτω εικόνα είναι απόκομμα από δικό σου σχέδιο...

gsmaster
12-02-06, 22:23
Όλα κρύβονται στον κώδικα.

Κατ αρχήν πάντα, είτε θα διαβάζουμε τα πλήκτρα είτε θα στέλνουμε στην οθόνη.

Όταν διαβάζουμε τα πλήκτρα τα πιν 15-18 είναι είσοδοι και στις άλλες περιπτώσεις είναι έξοδοι.

Το κοινό των διακοπτών πηγαίνει σε μια έξοδο του μΕ με το οποίο ελέγχουμε αν θα διαβάζουμε η όχι τους διακόπτες. όταν διαβάζουμε τους διακόπτες δίνουμε 0, και πατώντας κάποιο πλήκτρο ρέει ενα ρεύμα απο την αντίστοιχη αντίσταση και δίοδο στην έξοδο του μΕ. Οπότε στην είσοδο του μΕ (πινς 15-18) έχουμε μια τάση τυπικά 0,7V που είναι η πτώση τάσης στη δίοδο. Φυσικά το 0,7V ισοδυναμεί με λογικό "0" . Όταν δεν πατιέται κάποιος διακόπτης, οι είσοδοι διαβάζουν λογικό "1" μέσω της αντίστασης 10k.

Όταν τα πλήκτρα δεν είναι ενεργά, (τάση στο enable=5V) και να πατηθεί κάποιο πλήκτρο δεν θα περάσει πουθενά ρεύμα. Οπότε οι 4 γραμμές που είναι τα πλήκτρα, ειναι απλά συνδεδεμένες στα 5V μέσω μιας 10k, δηλαδή οι 4 γραμμές είναι συνδεδεμένες με Pull-up αντιστάσεις, πράγμα που δεν επηρρεάζει την οθόνη. Αν όμως δεν είχαμε τις διόδους, σε περίπτωση που πατιούνταν κάποιο πλήκτρο, του οποίου η γραμμή είναι σε LOW, τα 5V του enable θα περνούσν μέσω του διακόπτη και θα επέστρεφαν απο την έξοδο του μΕ με καταστροφικά αποτελέσματα, πέρα απο την λανθασμένης πληροφορίας που θα φτάσει στην οθόνη.

Αυτό το κόλπο πολυπλεξίας, χρησιμοποιείται πολύ, το έχω δει και σε άλλες εφαρμογές με διάφορες παραλλαγές και το εφάρμοσα.

EDIT: ξέχασα την εικόνα και να το μεταφέρω στους μικροελεκτές.

Επιστήμων
13-02-06, 01:11
Με μια πρώτη ματιά μήπως αν συνδέαμε απ'ευθείας του διακόπτες σε γείωση
χωρίς τις διόδους θα είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα ?
gsmaster τι λές ?

Επιστήμων
13-02-06, 01:15
Βέβαια δεν θα πρέπει ποτέ οι έξοδοι του μικροελεγκτή , όταν είναι "έξοδοι" , να εξάγουν "1".
Αλλιώς ......κάψτα !

orck
13-02-06, 09:38
συγνωμη για την διακοπη για ποια κατασκευη μιλαμε;

Επιστήμων
13-02-06, 13:58
Τελικά με μια δευτερη ματιά διαπίστωσα το λάθος μου . :oops:

gsmaster
13-02-06, 14:16
συγνωμη για την διακοπη για ποια κατασκευη μιλαμε;

Για αυτή -> lcd to power supply (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2075)

Σίμο, τα γραφω στην περιγραφή, ξαναδιάβασέ την...

gsmaster
21-02-06, 01:38
Α ξέχασα να πώ ότι όταν έφτιαξα αυτό το κύκλωμα, το μυαλό μου πήγε στην δύσκολη λύση του να βάλω 4 διόδους, ενώ θα μπορούσα να βάλω μόνο μία, όπως παρακάτω:

;)

AVRFreakMan
28-03-06, 15:00
gsmaster,
με μια δίοδο, δεν είναι σωστό.
Για φαντάσου να πατάς δύο buttons ταυτόχρονα...

gsmaster
28-03-06, 17:49
Ναι, έχεις δίκιο δείχνει "κινέζικα" η οθόνη.

AVRFreakMan
31-03-06, 18:28
Εκτός από τα "κινέζικα", μπορεί:
1- να κάψει τα I/O της LCD,
2- να κάψει τα I/O του PIC αν τα έχεις σε push-pull mode. Αν είναι με τις pull-up δεν θα πάθουν τίποτα.

Κάτι άλλο που μπορείς να έχεις υπόψη σου είναι ότι μπορείς να βάλεις buttons και στα R/W, RS πινς της LCD.

gsmaster
31-03-06, 21:03
Ευχαριστώ για την πρόταση. Έχω ήδη βάλει σε μια εφαρμογή μου πλήκτρο στο RS. Το R/W δεν το χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς.