PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακά ποτενσιόμετρα...



Lykos1986
12-02-06, 21:13
Έκανα ένα πείραμα με ψηφιακό ποτενσιόμετρο αλλά μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες, όπως το αν μπορώ πραγματικά να μετρήσω στα άκρα του αντίσταση ή όχι. Ενώ τα δύο άκρα του ποτενσιόμετρου μετράνε κανονικά τα 10Κ (9.98 για ακρίβεια) αν μετρήσω το ένα άκρο και τον δρομέα τότε παίρνω σαν ένδειξη το άπειρο. Φυσικά αν στα άκρα του ποτενσιόμετρου βάλω κάποια τάση και από τον δρομέα μετράω τάση και όχι Ωhm τότε όλα δουλεύουν κανονικά. Δηλαδή σαν να έχω ένα κανονικό ποτενσιόμετρο που όμως ο άξονας του μεταβάλλεται με ψηφιακό τρόπο.

Βασικά το λογικό είναι να μην μπορώ να μετρήσω πραγματική αντίσταση αλλά τότε για ποιο λόγο να το λένε ψηφιακό ποτενσιόμετρο και όχι απλά IC – Vref ή κάτι τέτοιο;;;;

gsmaster
12-02-06, 22:30
Εντάξει δεν έχει όλες τις ιδιότητες των απλών ποτενσιομέτρων, και η βασικότερη διαφορά τους είναι ότι δεν μπορούν να δεχτούν σήματα με οποιαδήποτε πολικότητα. Γι αυτό και τα πιν τους έχουν ονομασίες R Ηιgh και Rlow. πέρα απο τους περιορισμούς στην τάση και στο ρεύμα που μπορεί να τα διαρρεύσει.

nikoskourtis
13-02-06, 00:00
Για ρυθμιση εντασης ηχου δεν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ψηφιακο ποτενσιομετρο;

gsmaster
13-02-06, 00:04
Ναι, μπορούμε, είναι μια απο τις εφαρμογές για τις οποίες προορίζονται.

nikoskourtis
13-02-06, 00:31
Αφου ο ηχος αλλαζει συνεχεια πολικοτητα και τα ψηφιακα θελουν συγκεκριμενη πολικοτητα. Τα πολωνουμε με καποιο τροπο;

gsmaster
13-02-06, 01:03
Αφου ο ηχος αλλαζει συνεχεια πολικοτητα .....

Δεν ισχύει πάντα αυτό.
Δες πχ τα ηχεία σου. Έχουν + και - ;)

gsmaster
19-02-06, 19:56
Τα μηνύματα σχετικά με τα ηχεία, τους ενισχυτες και τις πολικότητες μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα Ηχεία, ενισχυτές και τάσεις(Από:Ψηφιακά ποτενσιόμετρα) (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2705)

Η συζήτηση πάνω στα ψηφιακά ποτενσιόμετρα, μπορεί να συνεχιστεί εδώ.

HLESOS
20-02-06, 00:52
πιο πάνω είδα να λένε ότι δεν μπωρείς να βάλεις ψηφιακο ποτν/τρο για ήχο , μι ερώτηση , το ατερμονα ποτ/τρα ε'ιναι ψηφιακα ?
και αν ναι ,( βασικα είναι διαβαθμισμενο , με ακριβεία , ) μιλάω για ένα ποτ που είναι σε έναν ενσχτη aiwa που έχω, ??????

nikoskourtis
20-02-06, 01:19
Μπορεις να βαλεις ψηφιακο ποτενσιομετρο σε ηχο αρκει να το βαλεις στο σωστο μερος. Και μην μπερδευουμε το "ψηφιακο" με το "ηλεκτρονικο". Ειναι διαφορετικες εννοιες. Αν μιλαμε για "ψηφιακο" δεν μπορει να μπει στο αναλογικο μερος του συστηματος (δεν ξερω αν υπαρχει ψηφιακο ποτενσιομετρο για να πω την αληθεια). Αν μιλαμε για ηλεκτρονικο τοτε μπορεις να το βαλεις σε καποιο σταδιο του ενισχητη που το σημα θα ειναι πολωμενο στα θετικα. Δεν μπορεις να το βαλεις καπου που το σημα ειναι εναλλασομενο.

gsmaster
20-02-06, 01:52
πιο πάνω είδα να λένε ότι δεν μπωρείς να βάλεις ψηφιακο ποτν/τρο για ήχο , μι ερώτηση , το ατερμονα ποτ/τρα ε'ιναι ψηφιακα ?
και αν ναι ,( βασικα είναι διαβαθμισμενο , με ακριβεία , ) μιλάω για ένα ποτ που είναι σε έναν ενσχτη aiwa που έχω, ??????

Αν κατάλαβα καλά αυτά που λες ατέρμονα, δεν είναι ακριβώς ποτενσιόμετρα, αλλά δυαδικοί κωδικοποιητές, που εσωτερικά δεν έχουν αντίσταση αλλά διακόπτες οι έξοδοι των οποίων συνήθως οδηγούνται σε μικροελεκτή.

Lykos1986
20-02-06, 16:12
Σωστός ο gsm!!! Αν δεν κάνω λάθος αυτά τα “ποτενσιόμετρα” τα λένε περιστροφικούς κωδικοποιητές. Βγαίνουν σε Binary, Gray κτλ. Φυσικά κάτι τέτοιο στην Ελλάδα δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις, φυσικά μπορεί να το ζητάω λάθος αλλά ότι και να κάνω κάθε φόρα που το ζητάω, κάνω λίγο πρώτα τον εξωγήινο και μετά είναι όλα καλά!!!