PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία - Γράμμα προς τον Άγιο Βασίλη



andros11
18-02-06, 13:58
Γειά σας, αυτό είναι το πρώτο μου mail και θα ήθελα να κάνω μια απορία παύλα γράμμα προς τον Άγιο Βασίλη.
Άγιε Βασίλη
Θα ήθελα ένα πρόγραμμα σχεδιασμού-προσομοίωσης κυκλωμάτων που να μπορώ να σχεδιάζω το φανταστικό μου κύκλωμα και να φροντίζει αυτό για πάχος γραμμών αποστάσεις και ότι χρειάζεται. Θα ήθελα επίσης να μπορώ να ρίξω πάνω ότι φανταστώ απο τα συνηθισμένα (τρανζιστορ, αντιστασεις, πυκνωτές κ.ο.κ) αλλά και ασυνήθιστα. Θα ήθελα επίσης να έχει
ένα φανταστικό ωμο-αμπερ-βολτο-και ότι άλλο-μετρο που να με τις φανταστικές ακίδες του να μετρώ όπου γουστάρω
και να μου μετρά λές και το κάνω στην πραγματικότητα (ετσι κι'αλλιώς εξισώσεις είναι). Μιας και πηρα φόρα, θα ήθελα Άγιε
μου να μπορώ, αν γίνεται, να βάζω πάνω και κάνένα ολοκληρωμένο (απο τα συνηθισμένα) και με ένα φανταστικό προγραμμάτιστη, πατώντας ένα φανταστικό κουμπάκι να του φορτώνω το firmware που έγραψα και μετά να το βλέπω να
δουλέυει κιόλας. Θα ήθελα επίσης αφού το τελειώσω να τρέχω την προσομοίωση και να συμπεριφέρετε λές και το έφτιαξα
στην πραγματικότητα. Αν γίνεται θα ήθελα να είναι όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα γίνεται (πχ. πες ότι έβαλα πυκνωτή για 25v και το κύκλωμα είναι στα 220, να γινόταν μια μικρή έκρηξη έτσι για εφέ). Και αφού τα κάνει όλα αυτά θα ήθελα
να μπορώ να εκτυπώσω τo κύκλωμα (αφού πρώτα το φανταστικό πρόγραμμα μου το βελτιστοποίησε) και αν γίνεται άγιε μου
να μου φτιάχνει και το artwork για την άλλη πλευρά (ξέρεις αυτό με τα μικρά τετραγωνάκια, κύκλους και άλλα σχήματα, για
το που μπαίνει τι με όμορφα γραμματάκια).
Αυτό θα ήθελα Άγιε μου και σου υπόσχομαι να είμαι φρόνιμος για ένα χρόνο.

Παιδιά μήπως κανένα πρόγραμμα κάνει έστω και λίγα απο αυτα;
Έχω υπόψη μου κάτι OrCAD, Protel, UtilBoard, για την ακρίβεια τα κατεβάζω και λέω να τα κοιτάξω,
αλλά κάτι με αρκετές δυνατότητες προσομοίωσης σαν ένα virtual breadboard υπάρχει;

gsmaster
18-02-06, 14:12
Χε χε φίλε μου σε πάω!

To Ελέκτορ Δεκεμβρίου είχε αφιέρωμα σε προγράμματα σχεδίασης-εξομοίωσης κυκλωμάτων και μάλιστα έδινε και DVD μαζί με demo των προγραμμάτων. Απο τα καλύτερα που τα κάνουν όλα απο σχεδίαση - εξομοίωση - τυπωμένο με ότι θες είναι το OrCAD και το Protel. Αλλά και τα δύο είναι αρκετά δύσκολα να τα μάθεις.
Αν θες μόνο εξομοίωση, υπάρχει το TINA το οποίο υπάρχει και σε ελληνική έκδοση. Επίσης το Electronics Workbench ή EWB ή Multisim τώρα πλέον είναι απο τα καλύτερα και ευκολότερα στην χρήση προγράμματά εξομοίωσης.

Τώρα για το άλλο που λες να εξομοιώνεις προγραμματιζόμενα ολοκληρωμένα, μόνο ένα πρόγραμμα το κάνει κι αυτό με περιορισμένες δυνατότητες.

Αν είσαι φρόνιμος για κανα χρόνο, θα στα φέρει ο Αγιος Βασίλης, γιατί για να τα αγοράσεις, είναι πολλλλλάααααα τα λεφτάαααα....

andros11
19-02-06, 10:29
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Πράγματι το Multisim κάνει παπάδες και έχει και το φανταστικό πολύμετρο που ζήτησα απο τον Άγιο Βασίλη.
Έχει και εφέ (μολις έκαψα μια λάμπα :lol:). Τιμή όμως δεν βλέπω πουθενά (μάλλον για να αγοράσω την σουΐτα
θα θελω τον προυπολογισμό χώρας τρίτου κοσμου). Δίνουν απο την σελίδα τους ένα Demo για 45 μέρες με
περιορισμούς στο τί μπορείς να φτιάξεις. Θα δοκιμάσω και το Tina να δώ τι κάνει και αυτό.