PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάνελ για pc



Hercules
20-02-06, 01:39
Σκεφτομαι να φτιάξω πάνελ για τους ανεμιστήρες του κουτιού μου (4 είναι). Θέλω να έχει βασικά διακόπτες on/off για να μπορώ να τους κλείνω οταν δεν έχω υψηλές θερμοκρασίες και για μείωση θορύβου. Να έχει και ρυθμιστές στροφών και κανα led για να ξέρω αν είναι ανοιχτός ή οχι. Δεν γνωρίζω απο ηλεκτρονικα κυκλώματα παρά μονο τα βασικά οπότε θα ήθελα αναλυτικές απαντήσης (μην κανω τίποτα λάθος και κάψω το pc!!!).

gsmaster
20-02-06, 02:24
Αυτό πρέπει να σου κάνει.

Hercules
20-02-06, 02:36
Το pot τι ακριβώς ειναι? Οι ανεμιστήρες εχουν 3 καλώδια (κοκκινο κίτρινο και μαυρο) ενώ στη photo εχει μονο το ένα(κοκκινο). Πως ακριβώς θα τους συνδέσω?

triplex
20-02-06, 14:37
Tο pot ειναι το ποτενσιομετρο (μεταβλητη αντισταση με κοχλια) και με τα τρανζιστορ που υπαρχουν στο κυκλωμα θα αυξομειωνεται η ταση αναλογα με το ποσο γυριζεις το ποτενσιομετρο και ετσι θα ρυθμιζεις τους ανεμιστηρες. Οσον αφορα το τα καλωδια το μαυρο ειναι η γειωση (θα τα συνδεσεις ολα μεταξυ τους) το κοκκινο η ταση και το κιτρινο οι πληροφοριες για τις στροφες(το κιτρινο δεν θα το χρησιμοποιησεις)

gsmaster
20-02-06, 15:34
ποτενσιόμετρο (http://www.hlektronika.gr/dictionary/index.php?a=term&d=1&t=32) ;)