PDA

Επιστροφή στο Forum : αυξηση τασης σε κυκλωμα κινητου



Μεγάλου Παίχτου
20-02-06, 23:18
παιδια θα ηθελα βοηθεια σε ενα ισως ευκολο για τους περισσότερους ζητημα

προσπαθω να κανω μια πατεντα σε ενα κινητο νοκια2300 ετσι ωστε οταν με παιρνουν τηλεφωνο να αναβει ένα led των 3ν εξωτερικά.

συνδεσα 2 καλώδια στιε επαφες της δονησης αλλα το προβλημα ειναι οτι η ταση που βγαινει οταν χτυπαει το κινητο ειναι κυμαινομενη απο 0,5 εως 1ν.

τι να κανω σαν εύκολη λύση χωρις να χρειαστω κατι απο καποιο καταστημα?(θελω να το εχω ετοιμο αυριο αν γινεται)
αν βάλω πιο λεπτο καλώδιο θα βοηθησει?
αν συνδεσω το κύκλωμα στις απαφες του κουδουνιού ,θα βγάζει αρκετό ρεύμα? (η μπαταρία του κινητου ειναι 3,7 ν)
αν ναι πως θα τις αναγωρίσω επαφές αυτές?

PiCBuRn3r
21-02-06, 13:32
Εγώ επειδή συχνά χρησιμποποιώ κινητα για τηλεχειρισμούς, παρατήρησα ότι όταν φορτίζει το κινητό δεν δουλεύει η δόνηση! Οπότε σύνδεσα τις επαφές του κουδουνιού με ένα απλό κύκλωμα με τρανζίστορ και ρελέ και όταν το καλώ για μερικά δευτερόλεπτα το ρελέ μένει αναμένο με αποτέλεσμα να πετυχαίνω αυτό που θέλω(reset σε δορυφορικούς δέκτες).

Detractor
24-02-06, 14:54
Κωστα, αποτι φαινεται εσαι πολυ λιμο. Βγάλε πρωτα το σιντι με τι βοηθεια των πολυτιμων φιλων σοθ κια μετα προσπαθεισ για κατι πιο συνθετο

_ab
24-02-06, 16:36
Κωστα, αποτι φαινεται εσαι πολυ λιμο. Βγάλε πρωτα το σιντι με τι βοηθεια των πολυτιμων φιλων σοθ κια μετα προσπαθεισ για κατι πιο συνθετο

Συγνωμη αλλα τι εννοια εχει η απαντηση σου?????