PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΣ ΠΟΜΠΟΣ



ALAMAN
24-02-06, 21:08
Παιδιά κανένα σχεδιάκι για τηλεοπτικό πομό μέχρι τώρα δεν εχω δεί
στο site. :cry: Ξέρει κανένας που μπορώ να βρώ :?: ή αν έχει ας μου δώσει έτσι για να το δώ
και εγώ να ξέρω τι εχει και τι δεν έχει ενας τηλεοπτικός πομπός :roll: :-k

aeonios
25-02-06, 00:06
http://www.web-ee.com/Schematics/TV_XMIT/TVTransmitb.pdf

Ο groov έχει ασχοληθεί με αυτά νομίζω!Για πες ρε φιλαράκι αν έχεις τίποτε καλύτερο!

_ab
25-02-06, 09:48
Για αυτον τον πομπο σας ειχα ρωτησει σε παλιοτερο post εαν ειναι καλος,και εαν μπορουμε να βρουμε το τ1(οποιος το εχει κατασκευασει θα ηθελα να παρακαλεσω να μας πει που βρηκε αυτο το εξαρτημα η εαν εβαλε καποιο αντοιστοιχο...) :roll:

aeonios
25-02-06, 16:11
Δυστυχώς η εταιρία έκλεισε στις αρχές του 2000 αν θυμάμαι καλά! :(

savnik
25-02-06, 20:51
Για αυτον τον πομπο σας ειχα ρωτησει σε παλιοτερο post εαν ειναι καλος,και εαν μπορουμε να βρουμε το τ1(οποιος το εχει κατασκευασει θα ηθελα να παρακαλεσω να μας πει που βρηκε αυτο το εξαρτημα η εαν εβαλε καποιο αντοιστοιχο...) :roll:
Θα βάλεις ενα της TOKO αλλά για τους 5,5 MHZ
Πρέπει να εχει ο Μανιάτης

_ab
26-02-06, 01:06
Θα βάλεις ενα της TOKO αλλά για τους 5,5 MHZ
Πρέπει να εχει ο Μανιάτης

Φιλε μου το εχεις κατασκευασει????Ο μανιατης που εδρευει????

moutoulos
26-02-06, 02:07
Ο μανιατης που εδρευει????

Η αλλιώς ...Radio741

savnik
26-02-06, 08:55
Θα βάλεις ενα της TOKO αλλά για τους 5,5 MHZ
Πρέπει να εχει ο Μανιάτης

Φιλε μου το εχεις κατασκευασει????Ο μανιατης που εδρευει????
Οπως σου ειπε και ο Γρηγόρης είναι το radio741
Ασχολούμε με την τηλεόραση εδώ και 20 χρόνια και είναι απο τισ πρώτες δοκιμές που είχα κάνει
Βγαίνει στα κανάλια 2-4 και είναι για αρχάριους γιατί οι τηλεοπτικοί πομποί δεν δουλεύουν με αυτή την λογική
και είναι πολύπλοκοι(Διαμορφωτής στους 38.9 MHZ για την εικόνα με κρύσταλο - διαμορφωτής στους 33.4MHZ για τον ήχο με PLL - Μίκτης - φίλτρο - up converter με PLL - φίλτρο - ενισχυτής - linear - linear κλπ)

_ab
26-02-06, 11:47
Ok!!!!!!Σε ευχαριστω...... :ok: Μπορεις να μου πεις περιπου και τι εμβελεια εχει?????

savnik
26-02-06, 12:35
Ok!!!!!!Σε ευχαριστω...... :ok: Μπορεις να μου πεις περιπου και τι εμβελεια εχει?????
Θες 2πλασια κεραία απ΄οτι στα FM μιας και η συχνότητα είναι η μισή (48-60)
Αν θυμάμε καλά γύρω στα 400 μέτρα με οπτική επαφή και εξωτερική κεραία