PDA

Επιστροφή στο Forum : κεραια για 29 μηz



AKIS
27-02-06, 10:23
Υπαρχει καποιο σχεδιο για κεραια στους 28-29999 mhz
Επισης θα θελα να ρωτησω ανβ υπαρχει διαδοση σ αυτη τη μπαντα αλλα αφου ειναι 1 mhz πανω απο τα 27αρια cb loγikα πρεπει να υπαρχει

vayeros
27-02-06, 15:51
Για το θεμα της διαδοσης παιζεται..Εχουν να κανουν ρολο πολυ πραραγοντες οπως προφανως να 3ερεις. Αυτο το καιρο εγς δεν εχω πετυχει διαδοση αυτον τον καιρο!!!Τουλαχιστον για το εξωτερικο!!Αν εσυ εισαι τυχερος... :wink:
Για κεραια γιατι δε φτιαχνεις ενα διπολακι?Θες καθετη κεραια???

AKIS
27-02-06, 18:47
ενα διπολο πιστευω οτι αρκει αλλα ρωτησα μηπως υπαρχει καμια αλλη λυση,οσο αναφορα τη διαδοση δεν εχει τωρα ,τουλαχιστον στα 27αρια cb

aeonios
27-02-06, 21:07
Η κατακόρυφη κεραία θα σε βοηθήσει περισσότερο με επαφές στο εξωτερικό λόγω της χαμηλότερης γωνίας εκπομπής του κύριου μέρους του σήματος σου σε σχέση με το δίπολο.

Αν θες να δεις το αν περνάνε οι 27ΜΗΖ (και όποια άλλη συχνότητα) μπορείς να τσεκάρεις εδώ: http://www.hamradio.gr/forum/viewtopic.php?t=25

Πάντως σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο ότι δεν περνάει τίποτε ....αφού το ξέρεις θα σε απογοητεύσω.Διανύουμε περίοδο χαμηλής ηλιακής δραστηριότητας. Υπομονή λίγα χρόνια!

vayeros
27-02-06, 21:39
Συνηθως οι καλες διαδοσεις υπαρχουν καθε 10 χρονια νομιζω!Η προηγουμενη διαδοση ηταν το καλοκαιρι οπου γινοταν ο χαμος αν και το φετινο καλοκαιρι δε νομιζω να παει πισω!!!Υπομονη μεχρι τοτε...Και εγω πιστευω οτι η καθετη κεραια ειναι καλυτερη σε αυτες τις περιπτωσεις αλλα και γενικα,μιας και εχω δοκιμασει και τις δυο περιπτωσεις τα αποτελεσματα ηταν τεραστια σε διαφορες μεταξυ τους.