PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια FM transmitter 4W



deksterr
27-02-06, 11:53
Αγόρασα από την smart kit τον πομπό FM transmitter 4W,
δεν μπόρεσα να τον συντονίσω με τίποτα, το κύκλωμα το
έχω ελενξεί 1000 φορές, όταν ανοίγω το ράδιο ακούω σχεδόν
σε όλη την μπάντα των FM ένα :head: GRRR :head: RRRRRR :head: RRRRRRR
RRR :head: RRRRRR :head: RRRR :head: RRR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
Τι να κάνω?????????????????????????????????????????????
Όταν προσπαθώ να ρυθμίσω την συχνότητα από τον πρώτο
μεταβλητό και πάω να το συντονίσω με τους υπόλοιπους
μεταβάλετε όλοι η συχνότητα ( :x θα τον σπάσω!!! :x )
Μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω βήμα βήμα αν θέλω
Π.χ. να τον συντονίσω στους 103mhz
Βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:help: :help: :help: :help: :help:

MAKHS
27-02-06, 12:46
Φιλε καλημερα.Απο οτι θυμαμαι ξεκινας απο το πρωτο σταδιο και συντονιζεις στην συχνοτητα που θελεις.Μετα συντονιζεις παντα με πλαστικο κατσαβιδακι την 2η βαθμιδα για να παρεις ισχυ και στο τελος τους μεταβλητους εξοδου.Αυτο το κυκλωμα το εχω δουλεψει 2 φορες,μια το 1983 και μια το 1997 με πολυ καλα αποτελεσματα.Με 13 βολτ δινει 3 και κατι βατ αλλα με 18 βολτ και καλη ψυξη δινει 4 βατ και κατι, καταλληλα για οδηγηση Bly.Εαν θελεις δοκιμασε να το συντονισεις χωρις κεραια με πολυ μικρη ταση,ας πουμε 5-6 βολτ, να δεις που συντονιζει και παραλληλα δες εαν τοποθετησες σωστα τα υλικα,κυριως τρανζιστορ και ηλεκτρολυτικους..Επισης να υπολογισεις το μηκος του διπολου σου για την συχνοτητα που θελεις και εαν κριθει απαραιτητο να παρεις για την κεραια μεσαια ληψη απο το πηνειο.Καλη επιτυχια.

m28
27-02-06, 13:05
Μάλλον έχεις 2 προβλήματα.
Το πρώτο είναι ότι δεν έχεις καλή απομόνωση του ταλαντωτή με τα ενισχυτικά στάδια.
Αυτό διοθώνεται με μετατροπή στο κύκλωμα και αρκετό ψάξιμο.
Το δεύτερο από ότι καταλαβαίνω είναι πως κάποιο από τα ενισχυτικά σου στάδια αυτοταλαντώνει.
Αυτό λύνεται με μικρές μετατροπές στο ενισχυτικό στάδιο που αυτοταλαντώνει (π.χ. προσθήκη πυκνωτών).
Επίσης πρέπει να δείς τις θωρακίσεις μεταξύ των ενισχυτικών σταδίων και οπωσδήποτε τις γειώσεις σου με το σασί.

deksterr
01-03-06, 11:44
Ευχαριστώ παιδιά!

Φίλε Μάκη. Ρυθμίζω με τη σειρά όπως είπες τους μεταβλητούς έτσι ώστε να πάρω την μεγαλύτερη ένδειξη στο βολτόμετρο στη συνέχεια ανοίγω το ράδιο
και δεν βρίσκω το σήμα μου. Σε περίπτωση που το βρω και θέλω να αλλάξω συχνότητα απόσυντονίζετε
όλο το κύκλωμα όταν πάω να το ξανάσυντονίσω αλλάζει η επιθυμητή συχνότητα που επέλεξα.

Υ.Γ. Oτι και να κάνω το GRRRR δεν φεύγει.
:(

electron
01-03-06, 18:58
Προσπάθησε να συντονίσεις τον πομπό με μικρή τάση κάτω των 12βολτ ώστε να μην μπερδευτείς από κάποια αρμονική ή μεταφορά του πομπού.Αφού το κάνεις αυτό ανέβαζε σιγά σιγά την τάση,θα δεις ότι μαζί της <προχωρά> και το φέρον-σήμα του πομπού.Όταν φέρεις την τάση εκεί που θες τότε θα αρχίσειςν ασυντονίζεις τους υπόλοιπους μεταβλητούς,αλλά και πάλι κάποια μικρή ολισθιση της συχνότητας θα την έχεις.
Ο θόρυβος που λες ίσως έχει να κάνει και με κακή εξομάλυνση του τροφοδοτικού που δίνεις τάση όσο και με επιρεασμό αυτού από την rf.Για τον λόγο αυτό οι καλωδιώσεις του θα πρέπει να είναι προτιμότερο με ομοαξονικό καλώδιο.

stoidis
12-03-06, 15:37
Μήπως αυτός ο βόμβος προέρχεται από το τροφοδοτικό;

Δοκίμασε να εξομαλύνεις την τάση με κάποιον ηλεκτρολυτικό πυκνωτή και να προσθέσεις κάποιο τσοκ πηνείο.

deksterr
13-03-06, 15:13
Το τροφοδοτικό είναι οκ σταθεροποιημένο
αλλά σε πιο πηνίο θα βάλω το τσοκ πώς
φτιάχνετε και πως συνδέεται;

Ευχαριστώ

stoidis
13-03-06, 15:56
Το τροφοδοτικό είναι οκ σταθεροποιημένο
αλλά σε πιο πηνίο θα βάλω το τσοκ πώς
φτιάχνετε και πως συνδέεται;

Ευχαριστώ

Το τσοκ θα το βάλεις σε σειρά με την θετική τροφοδοσία του πομπού.