PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομπός FM με την ΕL34



aeonios
27-02-06, 13:15
Για εκπαιδευτικούς λόγους(!!!) μπορείτε να πειραματιστείτε με την κατασκευή που ήταν στα φόρτε της την δεκαετία του 80.
Φυσικά βάλτε καλού κακού και κανένα bandbass φίλτρο γιατί όπως όλα τα αυτοταλάντωτα χωρίς προστασία θα ακούγονται και στο καζανάκι του γείτονα!

Giannis511
27-02-06, 15:17
Αυτό το σχέδιο αν δε κάνω λάθος το είχε βγάλει ο ΠΟΠ 22W.Σχέδιο για φίλτρο bandpass έχεις.Δεν θα έχει όμως απώλεια ισχύος???

aeonios
27-02-06, 15:30
Αυτό το σχέδιο αν δε κάνω λάθος το είχε βγάλει ο ΠΟΠ 22W.Σχέδιο για φίλτρο bandpass έχεις.Δεν θα έχει όμως απώλεια ισχύος???

Το σχέδιο μου το έστειλε ένας φίλος και το δημοσίευσα!Πιθανόν να έχεις απόλυτο δίκιο μια και θυμίζει έντονα τις διαφημήσεις του POP εκείνης της εποχής.Οσο για το φίλτρο φίλε μου κάτι θα κόβει ....το 1 -3 whatever Watt! Καλύτερα να χάνεις λίγο ισχύ κ να μην ενοχλείς κανέναν!Αν θες να ακούγεσαι φτιάχνεις καλές κεραίες και καθόδους και τα βατάκια τα παίρνεις στην απολαβή της κεραίας σου!!Και δεν σε δίνει και στεγνά ο γείτονας που σε βλέπει και στην τηλεόραση από τις αρμονικές του αυτοταλάντωτου!

amiga
27-02-06, 15:57
είναι του pop22! το έχω και εγώ και γράφει ΠΟΠ 22W!

radioamateur
17-06-06, 19:15
Τα υπόλοιπα σχέδια του POP22 WATTS υπάρχουν πουθενά στο διαδίκτυο;Δεν αναφέρομαι στα σχέδια του περιοδικού αλλά στην ποικιλία των kits με τρανζίστορ ή λυχνίες που παρουσίασε για ΑΜ,FM,CB κατά καιρούς σε περιοδικα ηλεκτρονικού ενδιαφέροντος.

frogman
30-12-06, 11:34
Καλημέρα, μήπως υπάρχει κανένα σχέδιο για πομπό με την pl504 :?:

phoenix_2007
30-12-06, 13:48
Ενδιαφέρεσαι για αυτοταλάντωτο ή με δύο στάδια με την PL504?? Γενικά, ό,τι σχέδιο εφαρμόζεται για την EL504 το ίδιο εφαρμόζεται και για την PL504, με μόνη διαφορά ότι στη δεύτερη περίπτωση η τάση στα νήματα δεν είναι 6,3V αλλά 28V. Σχέδια με την EL504 υπάρχουν γενικά εδώ στο site και σίγουρα μπορείς να βρεις, το μόνο που αλλάζει είναι η εναλλασσόμενη τάση τροφοδότησης των νημάτων.

frogman
30-12-06, 14:22
Γειά σας και πάλι, όταν λες αυτοταλάντωτο εννοείς με μια λάμπα έτσι δεν είναι :?:΄

Μάλον αρχικά θα κάνω έναν πομπό με μια λάμπα αν γίνεται να μου προτείνεται κάποιο σχέδιο εσείς.......

ALAMAN
30-12-06, 15:11
Οι πομποί με λάμπα δεν χρειάζοντε και μεγάλη διαμόρφωση; (με ενισχυτή)

phoenix_2007
30-12-06, 15:35
Γειά σας και πάλι, όταν λες αυτοταλάντωτο εννοείς με μια λάμπα έτσι δεν είναι :?:΄

Σωστά, διότι η μία και μοναδική λυχνία είναι ταυτόχρονα και ταλαντώτρια αλλά και ενισχύτρια ισχύος. Φυσικά, από μία τέτοια κατασκευή δεν περιμένει κανείς μεγάλη ισχύ. Συνηθως φτάνουμε μέχρι 50Watts, αλλά με "ζόρισμα" των λυχνιών. Επειδή μου είναι δύσκολο να ανεβάσω σχέδιο, δες στο forum το σχέδιο με την EL504.

phoenix_2007
30-12-06, 15:39
Οι πομποί με λάμπα δεν χρειάζονται και μεγάλη διαμόρφωση; (με ενισχυτή)
Όχι, κατ'ανάγκη. Αν έχεις πομπό στα FM διαμόρφωση μπορείς να κάνεις με έναν απλό προενισχυτή. Αν όμως, έχεις πομπό στα AM, τότε χρειάζεται να έχεις έναν ενισχυτή ανάλογης ισχύος (με τον πομπό) αν επιθυμείς να κάνεις διαμόρφωση από την άνοδο της λυχνίας εξόδου (η οποία διαμόρφωση έχει μεγαλύτερη πιστότητα) ή και μικρότερης ισχύος αν κάνεις διαμόρφωση από screen.

A44
10-03-07, 15:12
Παρ'οτι και ενα αυτοταλάντοτο μπορει να εχει τις αρμονικές του μου φενεται αστειο, φιλτρο Band pass για αυτοταλάντοτο. και γιατι οχι και Low Pass. Παντως απο τους 3 εως τους 30 LOW PASS ( HF ) 30 εως 300 Band pass ( VHF)

Διοτι πιο δύσκολα φτιάχνεται ενα τέτοιο φίλτρο πιο πολυ κόπο και γνώσεις θέλει παρα το αυτοταλάντοτο, οταν θέλεις φυσικά να ειναι φίλτρο. Φιλε μου αεονιε και διαχειριστη, τους εχεις πει πως χρειαζεται και ενας αναλυτης φασματος για να κανουν σωστη δουλεια για το φιλτρο του αυτοταλαντοτου τους. Γυρω στα 60 DB ολες οι αρμονικες και τα spurious emissions ( παρασιτικες και κτλ ) κατω απο την Funtamental. Απο Κονσερβες δεν φτιαχνονται αυτα τα κυκλωματα. Διοτι ξερουμε ποσο μπορει να απεχει η θεωρία συχνότατα απο την πραξη. Για πες τους ποσο κανει ενα SPECTRUM. Πώς υπολογιζεται το F corner , πυκνωτες SILVER MICA κτλ κτλ...

Eνα φιλτρο αποκοπης αρμονικων που δημοσιευτηκε στον ερασιτεχνη του 1982 KIT FL 1002 ειναι low pass και το βαφτιζουν οι ασχετοι του ποπ που το δημοσιευσαν ή ο ιδιος, Βand Pass. Yπήρχε βεβαια σαν κιτ μονον στο ποπ και πουθενα αλλου.
Και μια που μιλισες για καζανακια και καθως δεν κανουν μονον πιτσιρικαδες πειραματισμους αλλα και αδειουχοι οπως ξερεις με μεγαλυτερες ισχεις, τα καζανακια ειναι υποχρεωμενα να κανουν την δουλεια τους μονον ως καζανακια και οχι ως ραδιοφωνικοι δεκτες και πρεπει να υποκεινται και αυτα στις προδιαγραφες της Ευρωπ. Ενωσης για την ηλεκτρομαγνητικη συμβατοτητα ( ΕΜC)
Πιστεύω οι απόψεις μου να είναι ΠΑΝΤΑ ευπρόσδεκτες. Οι δικες σας θα ειναι ΠΑΝΤΑ. Γειά σας ο Α44 ΑΠΟ ΤΟ 1974 Στα πειράματα.

aeonios
10-03-07, 18:43
Παρ'οτι και ενα αυτοταλάντοτο μπορει να εχει τις αρμονικές του μου φενεται αστειο, φιλτρο Band pass για αυτοταλάντοτο. και γιατι οχι και Low Pass. Παντως απο τους 3 εως τους 30 LOW PASS ( HF ) 30 εως 300 Band pass ( VHF)

Διοτι πιο δύσκολα φτιάχνεται ενα τέτοιο φίλτρο πιο πολυ κόπο και γνώσεις θέλει παρα το αυτοταλάντοτο, οταν θέλεις φυσικά να ειναι φίλτρο. Φιλε μου αεονιε και διαχειριστη, τους εχεις πει πως χρειαζεται και ενας αναλυτης φασματος για να κανουν σωστη δουλεια για το φιλτρο του αυτοταλαντοτου τους. Γυρω στα 60 DB ολες οι αρμονικες και τα spurious emissions ( παρασιτικες και κτλ ) κατω απο την Funtamental. Απο Κονσερβες δεν φτιαχνονται αυτα τα κυκλωματα. Διοτι ξερουμε ποσο μπορει να απεχει η θεωρία συχνότατα απο την πραξη. Για πες τους ποσο κανει ενα SPECTRUM. Πώς υπολογιζεται το F corner , πυκνωτες SILVER MICA κτλ κτλ...

Eνα φιλτρο αποκοπης αρμονικων που δημοσιευτηκε στον ερασιτεχνη του 1982 KIT FL 1002 ειναι low pass και το βαφτιζουν οι ασχετοι του ποπ που το δημοσιευσαν ή ο ιδιος, Βand Pass. Yπήρχε βεβαια σαν κιτ μονον στο ποπ και πουθενα αλλου.
Και μια που μιλισες για καζανακια και καθως δεν κανουν μονον πιτσιρικαδες πειραματισμους αλλα και αδειουχοι οπως ξερεις με μεγαλυτερες ισχεις, τα καζανακια ειναι υποχρεωμενα να κανουν την δουλεια τους μονον ως καζανακια και οχι ως ραδιοφωνικοι δεκτες και πρεπει να υποκεινται και αυτα στις προδιαγραφες της Ευρωπ. Ενωσης για την ηλεκτρομαγνητικη συμβατοτητα ( ΕΜC)
Πιστεύω οι απόψεις μου να είναι ΠΑΝΤΑ ευπρόσδεκτες. Οι δικες σας θα ειναι ΠΑΝΤΑ. Γειά σας ο Α44 ΑΠΟ ΤΟ 1974 Στα πειράματα.

Σε βρίσκω 100% σωστό φίλε μου!!!! Το σχέδιο το έβαλα 1) για εκπαιδευτικούς λόγους 2) γιατί είναι κρίμα να χαθούν τέτοια "ιστορικά" σχέδια !

radioamateur
10-03-07, 21:16
Φαντάζομαι ότι ελάχιστοι φίλοι χρησιμοποιούσαν φίλτρα απόπνιξης αρμονικών με αυταλάντωτα την εποχή εκείνη.Αυτό που δεν γνωρίζω είναι εάν αυτοταλάντωτο από αυτοταλάντωτο έχει διαφορά.
Πχ ένα αυτοταλάντωτο με μια 504 θεωρείτο πιο ασταθές σε σχέση με 6146.Για ποιο λόγο;

atatas
10-03-07, 21:51
**διεγράφει προσβλητικό μήνυμα**
επεξεργάστηκε από gRooV

RFΧpert
10-03-07, 23:32
....
Και μια που μιλισες για καζανακια και καθως δεν κανουν μονον πιτσιρικαδες πειραματισμους αλλα και αδειουχοι οπως ξερεις με μεγαλυτερες ισχεις, τα καζανακια ειναι υποχρεωμενα να κανουν την δουλεια τους μονον ως καζανακια και οχι ως ραδιοφωνικοι δεκτες και πρεπει να υποκεινται και αυτα στις προδιαγραφες της Ευρωπ. Ενωσης για την ηλεκτρομαγνητικη συμβατοτητα ( ΕΜC)
Πιστεύω οι απόψεις μου να είναι ΠΑΝΤΑ ευπρόσδεκτες. Οι δικες σας θα ειναι ΠΑΝΤΑ. Γειά σας ο Α44 ΑΠΟ ΤΟ 1974 Στα πειράματα.
Γεια σου συναδελφε... Αυτο ηταν οντως καλο :!:

ΥΓ χαρηκα που ειδα καποιον απο παλια που τα ειχαμε πει απο αερα... Εντελει ειμαστε ακομα εδω ολοι! :lol:

atatas
11-03-07, 19:56
...............

radioamateur
12-03-07, 02:13
Φίλε ataka δεν μπορώ να αποκωδικοποιήσω τι γράφεις... εξήγησε μου σε παρακαλώ.Ευχαριστώ!!!

fkdpbpar
12-03-07, 10:22
Γιατί? Ήταν σαφέστατος!!!