PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύστημα αύξησης FSB



nikjohn
27-02-06, 23:51
Καθώς έψαχνα πληροφορίες για να φτιάξω ενα δικό μου σύστημα υδρόψηξης έπεσα πάνω σε αυτό το url. Εδώ ο τυπάς φαίνεται να αντικατέστισε το clock generator της μητρικής του με ένα δικό του αυξάνοντας έτσι το FSB κατα 21 Mhz. Καλή ιδέα για παλιότερα συστήματα που διαθέτουν σχετικά χαμηλό όριο FSB

Το url είναι: http://www.overclockers.com/tips745/

δυστυχώς όμως δεν έχει αρκετές πληροφορίες για να το φτιάξει κάποιος που δεν γνωρίζει κάποια πράγματα σχετικά με αυτό. Μπορούμε να το βάλουμε στις κατασκευές αν το οργανώσουμε λίγο πιο αναλυτικά για να μπορεί ο καθένας να το εφαρμόσει σε όποιο μητρική θέλει

gsmaster
28-02-06, 18:54
Φίλε μου είναι όμως λίγο παλιό.... οι περισσότεροι AMD Duron στα 650 είναι στα σκουπίσδια ή στην καλύτερη περίπτωση στις αποθήκες

nikjohn
28-02-06, 19:13
Αυτός είναι και ο λόγος που άνοιξα το topic. Η πρόθεσή μου είναι να εφαρμόσω το ίδιο πράγμα και σε νεότερες μητρικές με επεξεργαστές από P4 1700Mhz και άνω. Άνοιξα αυτό το topic για να με βοηθήσετε να γενικεύσω τη διαδικασία για να μπορεί ο καθένας να την εφαρμόζει και σε νεότερες μητρικές. (Το url που έδωσα δεν είχε επαρκείς πληροφορίες ούτε για τον επεξεργαστή στον οποίο αναφερόταν.)

PiCBuRn3r
02-03-06, 15:54
Σε μία αποιαδήποτε motherboard μπορείς εύκολα να ξεχωρίσεις αυτά τα ολκληρωμένα. Τις προάλλες που έπεσε στα χέρια μου μια καμμένη mobo για P4 έψαξα για τα datasheet των ολοκληρωμένων και βρήκα ακριβώς τι έκανε το κάθε ολοκληρωμένο και φυσικά επεξηγήσεις για όλα τους τα pin.