PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΜΠΟΣ FM 2W.......!!!!!



kalitexnis
04-03-06, 22:29
:idea: :idea: :idea: :idea: ....................... :wink:

tzitzikas
05-03-06, 23:57
μουφα μου φενεται το σχεδιο.το L2 φανταζομαι τυλιγμενο γυρω απο το L1.ταλάντωση πως κανει δε πρεπει να χει πυκνωτη παραλληλα με το L1.(ταλαντωτης colpits νομιζω λεγεται).παντως δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο.....

moutoulos
06-03-06, 00:08
Δεύτερο και περίεργο με το BD135 :?: ,
χάθηκαν τα υψιλών συχνοτήτων τρανζίστορ...,
δεν το έχω ξαναδεί σε ταλαντωτή FM,
και δεν νομίζω να "βγαίνει" στην μπάντα FM.

Απο που είναι το σχέδιο?

ok1gr
06-03-06, 16:43
Το datasheet λέει ότι πάει ίσα ίσα σε αυτά τα Mhz...
Η διαμόρφωση μου θυμίζει AM
Σαν ισχύ δεν είναι και λίγα γι'αυτό το κύκλωμα....
και αν μπορούσαμε να το βελτιώσουμε και λίγο....
tzitzika τί λες? Μπορούν να μπούν και άλλα στάδια στην έξοδο?

tzitzikas
06-03-06, 23:49
εχει τυχει να ξαναδω διαμορφωση σε κυκλωμα πομπου FM με μετασχηματιστη.βεβαια μετα εχει βαρικαπ.δεν εχω ξαναδει διαμορφωση FM χωρις χρηση βαριικαπ.
αν δουλευε, σταδια μπαινουν.ισως καποια λυχνια μετα.αλλα δε ξερω καν αν δουλευει.εχω πολλες αμφιβολιες γι αυτο. η επαγωγικη συζευξη που υπαρχει στην εξοδο ισχυει στα FM.συνηθως σε πομπους με λυχνιες.
kalitexnis αν ψαξεις στο ιντερνετ υπαρχουν παρα πολλα σχεδια για πομπους FM με κλασσικα κυκλωματα ταλαντωσης και δοκιμασμενα τρανζιστορ για VHF συχνοτητες.

ok1gr
07-03-06, 01:57
Εγ'ω 'εχω δει και χωρίς varicap...

NOE
07-03-06, 02:38
Το συγκεκριμένο κύκλωμα είναι από ένα βιβλίο που λέγεται ηλεκτρονικες κατασκευές, είναι εκδόσεις Τζιώλα, δεν θυμάμαι ποιος είναι ο συγκραφέας, αν ενδιαφέρεστε πείτε μου να το ψάξω. Το έχω φτιάξει το κυκλωματάκι (δοκιμαστηκά) πριν μερικά χρόνια. Λειτουργεί σε όλη τη μπάντα των FM, έχει καθαρό σήμα, δηλαδή δεν σκορπάει όπως οι συνηθησμένοι ταλαντωτές, παρουσιάζει καλή σταθερότητα σε συχνότητες κάτω των 100MHz, αντιθέτως πάνω από τους 100 έχει ολίσθηση συχνότητας γιατί θερμένεται αρκετά το τρανζίστορ, έχει το μειονέκτημα ότι αν γυρίσεις αρκετά το ποτενσιόμετρο τότε καίγεται το τρανζίστορ γιατί περνάει πολύ ρεύμα από την βάση του(έιχα κάψει άπειρα τρανζίστορ).Έιχα δοκιμάσει να βάλω μία αντισταση σε σειρά με το ποτενσιόμετρο για να μην καίγεται αλλά μειώθηκε η ισχύς. ένα άλλο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει στάδιο απομόνωσης και κάθε φορά που αλάζα λίγο την κεραία άλαζε και η συχνότητα του ταλαντωτή.Η ισχύς του δεν είναι σταθερή σε όλη τη μπάντα, κυμενεται από 1w στις χαμηλές συχνότητες και όσο ανεβαίνουμε συχνότητα ανεβαίνει και η ισχύς μέχρι 2,5W(αν θυμάμαι καλα) και αν ανεβάσουμε κ αλλο........καίγεται! πυκνοτή δεν έχει γιατί εκμεταλέυεται την χωρητικότητα της επαφής του τρανζίστορ η οποία μεταβάλεται ανάλογα με το ρεύμα που διαρέει την βάση του γ'αυτό και ο τρόπος διαμόρφωσης μοιαζει με AM.Επήσεις η χωριτηκότητα της επαφής μεταβάλεται με την θερμοκρασία γιαυτό είναι περίσότερο ευάλωτο στις μεταβολές της θερμοκρασίας από τους συνηθισμένους ταλαντωτές.

NOE
07-03-06, 02:41
Αν κάποιος θέλει να πειραματιστεί, είναι ένα καλό κυκλωμα πιστεύω γιατί είναι πολύ απλό και πολύ φθηνό το τρανζίστορ αλλα αν το θέλει για εκπομπή θα πρέπει να το βελτιώσει. Θυμάμαι είχα κάνει μερικές βελτιώσεις αλλά δεν ξέρω που βρήσκονται τώρα.
ΑΥΤΑ!! ελπίζω να βοήθησα κ να μην σας κούρασα πολύ!

radiodj105
07-03-06, 19:13
'Εχω φτιάξει στο παρελθόν κι εγώ με το BD139 μόνο που έβραζε ο τόπος. Η μόνη διαφορά ότι είχα βάλει βάρικαπ (αυτό μας έλειπε) και όχι μετασχηματιστή όπως φαίνεται στο σχέδιο του φίλου. ΝΑΙ! Δούλευε!