PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα απαντηση



kostasfra
05-03-06, 18:46
παιδια εκανα καινουργιο τοπικ γιατι δεν ηθελα να μπερδεφτω παλι με προγραμματα που το ενα κανει αυτο το αλλο κανει αυτο κλπ.απλα θελω να ρωτισω : υπαρχει κανα προγραμμα που μπορω να κανω το σχεδιο και μετα να κανει μονο του το pcb?αν ναι πιο?και αν ειναι δυνατον και πως ευχαριστω

Knight Rider
10-03-06, 23:56
φιλε μου καλε καλε μου φιλε.
υπαρχει το Multisim σε συνδοιασμο με το Ultiboard. Στο Multisim επισης μπορεις να κανεις και εξομοιωση του κυκλωματος. Μετα το κανεις μεταφορα στο Ultiboard απο το μενου του Multisim και μετα αναλαμβανει το pcb το Ultiboard. Παντως δεν σε συμβουλευω να πεις το Ultiboard να κανει μονο του το pcb του κυκλωματος (το ιδιο ισχυει και για ολα τα αλλα προγραμματα που κανουν pcb), δηλαδη autoplace και στη συνεχεια και autoroute, γιατι θα τα κανει χαλια. και μονος σου να βαλεις τα εξαρτηματα και να το πεις να κανει μονο autoroute, παλι σκ..α θα τα κανει. θα βαλει πολυ χαλκο, πολλες γεφυρες και αστα να πανε, μονο πλακετα δε θα κανεις.

savnik
11-03-06, 10:56
φιλε μου καλε καλε μου φιλε.
υπαρχει το Multisim σε συνδοιασμο με το Ultiboard. Στο Multisim επισης μπορεις να κανεις και εξομοιωση του κυκλωματος. Μετα το κανεις μεταφορα στο Ultiboard απο το μενου του Multisim και μετα αναλαμβανει το pcb το Ultiboard. Παντως δεν σε συμβουλευω να πεις το Ultiboard να κανει μονο του το pcb του κυκλωματος (το ιδιο ισχυει και για ολα τα αλλα προγραμματα που κανουν pcb), δηλαδη autoplace και στη συνεχεια και autoroute, γιατι θα τα κανει χαλια. και μονος σου να βαλεις τα εξαρτηματα και να το πεις να κανει μονο autoroute, παλι σκ..α θα τα κανει. θα βαλει πολυ χαλκο, πολλες γεφυρες και αστα να πανε, μονο πλακετα δε θα κανεις.
Η καλύτερη λύση είναι να το κάνεις εσύ κατευθείαν σε pcb (Υπάρχουν πολλά προγράμματα - εύκολα και δύσκολα)
Εγώ πάντα τα κάνω σε pcb (το autoroute θα στο κάνει πιο μεγάλο σε μέγεθος και πιθανόν double layer)

Knight Rider
11-03-06, 13:17
αν θα το κανει μονο ή διπλο layer του το λες εσυ. αυτο ισχυει σε ολα τα προγραμματα και εχουν και αλλες πολλες επιλογες να τους πεις πως να το κανει. το θεμα ειναι οτι οπως και να του το πεις να το κανει, θα το κανει χαλια, γιατι δεν εχει μυαλο, τυφλοσουρτης σκετος ειναι. κι εγω μονος τα κανω. περνει λιγη ωρα αλλα το κανεις τελειο.

savnik
11-03-06, 18:55
αν θα το κανει μονο ή διπλο layer του το λες εσυ
Αυτό το ξέρω , αλλά αν το κάνεις ενα layer και είναι μεγάλη η πλακέτα θα γεμίσει ο τόπος γεφυρώματα

Knight Rider
11-03-06, 20:43
Οκ Νικολα δε διαφωνουμε, kostasfra τι εγινε βρηκες τπτ?

kostasfra
14-03-06, 01:24
παιδια απο οτι καταλαβα παλι με τα χερακια μου θα το κανω γιατι οπως καταλαβαινω δεν θα ειναι πλακετα αλλα τσιρκο και σας πιστευω εγω σχεδιαζω με express pcb και eagle και θα συνεχισω μαλλον με αυτα ευχαριστω ομως που μου λυσατε την απορια εμπρος καλα μου χερακια εχετε πολυ πραμα να κανετε pcb..........!!!!!!!!! :D

gsmaster
14-03-06, 02:46
Όσο καλό και να είναι το autorouting του κάθε προγράμματος σε μικρές πλακέτες μόνο χειρότερα μπορεί να τα κάνει. Σε μεγαλύτερες πλακέτες όμως εκεί που δεν έχεις και πολλές ελπίδες να το κάνεις με το χέρι, το Autorouting μπορέι να σε σώσει. Πάντα σε 2 layer.

Το βασικότερο για μια καλή πλακέτα, για να βγεί και το routing καλό και έυκολο είναι η σωστή τοποθέτηση των εξαρτημάτων...

Knight Rider
15-03-06, 00:27
Συμφωνω gsmaster, αλλα το autorouting κατα τη γνωμη μου δεν θα βγει ποτε καλο γιατι δεν εισαι μαγος για να τοποθετησεις απο την αρχη τα εξαρτηματα στην ιδανικη θεση. Εχω κανει πολλες πλακετες που μου χρειαστηκαν σε μεγεθος Α4 και ετσι για την πλακα το εβαλα να κανει autorouting και τα εκανε χαλια ακομη και σε 2 Layers. Νυχτωσε μεχρι να τελειωσει και εβαλε 1000000 pads για γεφυρες. για να πετυχεις ενα καλο αποτελεσμα πρεπει να κανεις απειρες αλλαγες στην τοποθετηση των εξαρτηματων πραγμα που σημαινει χασιμο χρονου και ισως να δημιουργηθουν προβληματα ως προς την ευχρηστοτητα (αυτη ειναι καινουργια λεξη, σημειωστε την) της πλακετας, για παραδειγμα μπορει να εχεις τοποθετησει μια κλεμα σε σημειο που να μην μπορεις να περασεις το καλωδιο. τελοσπαντων ο χρονος ειναι χρημα και ο χρονος που κανεις για να τελειωσεις ολη αυτη τη διαδικασια ειναι πολυς. εγω σε 2-3 ωρες εχω τελειωσει τις Α4 πλακετες 1 layer και τα εξαρτηματα εχουν τη θεση που πρεπει χωρις πολλες γεφυρες. δε θα ελεγα τελειο γιατι ειναι δυσκολο να το πετυχεις σε μεγαλες πλακετες. παντως το ultiboard που ανεφερα δεν ειναι και τοσο καλο, ξεπερασμενο θα ελεγα. το μονο καλο που εχει ειναι η 3D απεικονιση της πλακετας, αλλα κι αυτο δεν παιζει μεγαλο ρολο στην κατασκευη της για εναν που ξερει τα εξαρτηματα που τοποθετει καθως και τον τροπο που τα τοποθετει. εγω χρησιμοποιω αλλο προγραμμα πιο επαγγελματικο.