PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρεμβολές στην τηλεόραση



kata
08-03-06, 15:55
Γεια σας, είμαι τελείως άσχετος με το θέμα. Θέλω απλά να βοηθήσω αυτόν που μένει κάτω από μένα και έχει κεραία στην ταράτσα. Να πω ότι δεν ξέρω ακριβώς τι έχει - μπορώ να μάθω όμως- ο ίδιος μια το λέει cb μία vhf κτλ. Ξέρω επίσης ότι έχει μηχανήματα μάρκας icom - αν βοηθάει αυτό. και με αυτά μιλάει σε όλο το κόσμο πχ με ναυτικούς στον Ατλαντικό.

Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν λίγους μήνες που άρχισε να σκαλίζει πάλι στην ταράτσα. Από τότε κάνει παρεμβολές στην τηλεόραση, στο ραδιόφωνο, στα τηλέφωνα και τελευταία στην σύνδεση μου στο ιντερνετ- μου αποσυνδεέει τη γραμμή adsl!!! Ξέρω ακούγονται υπερβολικά και ο ίδιος δεν ξέρει τι άλλο να κάνει. Μου έχει γεμίσει όλα τα καλώδια φερίτες.

Έχει κανείς καμιά ιδέα. Εγώ πιστεύω ότι ίσως επειδή μένω ανάμεσα στην ταράτσα και το δικό του όροφο ή ίσως φταίνει οι ηλκτρονικές εγκαταστάσεις. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

apollo
08-03-06, 17:57
Γεια σας, είμαι τελείως άσχετος με το θέμα. Θέλω απλά να βοηθήσω αυτόν που μένει κάτω από μένα και έχει κεραία στην ταράτσα. Να πω ότι δεν ξέρω ακριβώς τι έχει - μπορώ να μάθω όμως- ο ίδιος μια το λέει cb μία vhf κτλ. Ξέρω επίσης ότι έχει μηχανήματα μάρκας icom - αν βοηθάει αυτό. και με αυτά μιλάει σε όλο το κόσμο πχ με ναυτικούς στον Ατλαντικό.


Μάλλον HF έχει για να μπορεί να μιλάει σε όλο τον κόσμο. Πιθανόν να έχει όμως και CB. Κάντε μαζί μερικά πειράματα. Δείτε πιο μηχάνημα προκαλεί τις παρεμβολές δοκιμάζοντας τα ένα - ένα. Μήπως φταίει κάποια συγκεκριμένη κεραία?
Οι πληροφορίες που δίνεις είναι λίγο γενικές.

Για ρώτησέ τον είναι ραδιοερασιτέχνης? Αν ναι τότε σίγουρα ξέρει τι φταίει απλά κάνει την πάπια. Αν δεν είναι ραδιοερασιτέχνης κάλεσε την ΕΕΤΤ :twisted: :twisted: :twisted:

Πέρα όμως από την πλάκα, μερικές δοκιμές θα προσδιορίσουν που βρίσκεται το πρόβλημα.

kata
08-03-06, 18:54
[quote=kata]Κάντε μαζί μερικά πειράματα. Δείτε πιο μηχάνημα προκαλεί τις παρεμβολές δοκιμάζοντας τα ένα - ένα. Μήπως φταίει κάποια συγκεκριμένη κεραία?
Οι πληροφορίες που δίνεις είναι λίγο γενικές.
Αν ναι τότε σίγουρα ξέρει τι φταίει απλά κάνει την πάπια.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σίγουρα θα κάνουμε δοκιμές το ΣΚ. Νομίζω ότι έχει άδεια... (έδινε και εξετάσεις κάποια στιγμή) αλλά και εγώ πιστεύω ότι κάνει την πάπια. Και όλο λέει ότι όποιον άλλο έχει ρωτήσει κανείς δεν έχει ανάλογο πρόβλημα!

amiga
08-03-06, 22:29
οι παρεμβολές είναι 24 ώρες το 24ωρο ή μόνο κάπιες στιγμές (δηλαδή μόνο όταν μηλάει);
(λέω μπας και έχει βγάλει και κανα πομπουδάκι FM/AM!)

radiodj105
08-03-06, 23:29
Δέχομαι ότι θέλει να κάνει το χόμπι του ο χριστιανός, αλλά το να θέλεις να μιλήσεις στο τηλέφωνο (χωρίς παρεμβολές) ή να δεις τηλεόραση (χωρίς παρεμβολές) χόμπι είναι και αυτό. Η μόνη διαφορά είναι ότι το δικό σου χόμπι είναι πιο νόμιμο.

Το ίδιο πρόβλημα με εσένα είχα στο σπίτι ενός κολλητού μου. Ο κολλητός μου είναι πολύ ευγενικός και δεν έχει και μεγάλη σχέση με ηλεκτρονικά.
Στην διπλανή ταράτσα από την πολυκατοικία του, έχει απλώσει κάποιος ένα σύρμα (δίπολο ουσιαστικά) και ένα μαστίγιο. 'Οταν ο τύπος μιλάει σε χαμηλή συχνότητα (σε διαμόρφωση SSB), ακούγεται τέλεια από τα ηχεία του υπολογιστή και επιπλέον κάνει παρεμβολές στο κανάλι του βίντεο (βασικά στο DVD). Επειδή τα Σάββατα μαζευόμαστε όλη η παρέα εκεί για να δούμε ταινία, ο τύπος "λυσάει". 'Ετσι έκανα το εξής...
Πήγα σπίτι του και του χτύπησα την πόρτα. 'Ελειπε και άφησα σημείωμα. Με πήρε τηλέφωνο (προσπαθώντας να με πείσει ότι δεν είναι αυτός) και έκανε μια δοκιμή (αν θέλω πιστεύω ότι πάταγε το "press"). Δεν μου έκανε καμμία παρεμβολή.
Την επόμενη μέρα που τον άκουγα και πάλι πεντακάθαρα σε διαμόρωση SSB, τον πήρα τηλέφωνο την ώρα που μιλούσε (είχα αναγνώριση και είχα το νούμερό του). Ως δια μαγείας άκουσα τέλεια το χτύπημα του τηλεφώνου από το μικρόφωνό του.
Το μυστήριο είναι ότι ΦΥΣΙΚΑ στην πρώτη επαφή που είχαμε μου είπε ότι είναι της "Υπηρεσίας Πολιτικής Προστασίας" και ότι έχει άδεια. Δεν δεχόταν με τίποτα ότι αυτός κάνει τις παρεμβολές (αν και δεν υπάρχει άλλη περίεργη κεραία σε ακτίνα 300 μέτρων).

Πλέον, κατάλαβε ότι ΔΕΝ με δουλεύει και τον παρακάλεσα να διακόπτει τη συνομιλία του, όταν θέλουμε να δούμε μια σκασμένη ταινία.

kata
09-03-06, 12:56
οι παρεμβολές είναι 24 ώρες το 24ωρο ή μόνο κάπιες στιγμές (δηλαδή μόνο όταν μηλάει);
(λέω μπας και έχει βγάλει και κανα πομπουδάκι FM/AM!)

Όχι είναι μόνο όταν μιλάει. Σίγουρα αυτό. Απλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Γιατί μου λέει ότι κανένας άλλος φίλος του με το ίδιο χόμπι δεν είχε ποτέ παρόμοιο πρόβλημα. :roll:

amiga
09-03-06, 18:38
Αν οι παρεμβολές ήταν μόνο στην tv θα σου έλεγα ότι ίσος είναι και δικό σου πρόβλημα! (για την ακρίβεια θα σε ρώταγα αν έχεις ενισχυτή και πόσα db είναι και αν έχει θωρακίσεις). Αλλά αφού λες ότι παρεμβάλετε και το ραδιόφωνο και το τηλέφωνο σου λέω ότι ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.!!!

radiodj105
09-03-06, 18:47
[quote=amiga]Γιατί μου λέει ότι κανένας άλλος φίλος του με το ίδιο χόμπι δεν είχε ποτέ παρόμοιο πρόβλημα. :roll:
Λογικό μου ακούγεται!
Μ*λ*κας είναι να σου πει, ότι κι άλλοι κάνουν παρεμβολές;