PDA

Επιστροφή στο Forum : ρυθμιστη στροφων για ανεμιστηρα



FMTRIKALA
09-03-06, 16:25
ψαχνω ενα κυκλωμα ρυθμιστη στροφων για ανεμιστηρα(blower) 12 βολτ το οποιο οσο ποιο πολυ αυξανουν οι στροφες της μηχανης του αυτοκινητου τοσο ποιο γρηγορα να γυριζει.υπαρχει τιποτα????

gsmaster
09-03-06, 20:03
Ο ανεμιστήρας που θα χρησιμοποιήσεις θα είναι αυτός του ψυγείου του αυτοκινήτου? Τι προσπαθείς να κάνεις?

Κάτι έτοιμο δεν έχω υπόψη μου. Πάντως θα πρέπει με κάποιο τρόπο να "διαβάσεις" τις στροφές του κινητήρα. Αυτό μπορείς να το κάνεις είτε πριν τον πολλαπλασιαστή ή απο το δυναμό, είται απο την κυμάτωση της τάσης της μπαταρίας (πιο δύσκολο στη σχεδίαση, πιο εύκολο στην εγκατάσταση)

Α, ξέχασα μπορεις να βάλεις και ένα σημαδάκι πάνω σε κάποια τροχοαλία και με φωτοδίοδο και λεντ να διαβάεις τις στροφές.

FMTRIKALA
09-03-06, 20:14
υπαρχει μια συσκευη η οποια μπαινει στο αυτοκινητο αναμεσα στο φιλτροκουτι και την εισαγωγη,κατι δηλαδη σαν ηλεκτρικο turbo το οποιο οσο ανεβαινουν οι στροφες τα ανεμηστηρακια τραβανε ποιο πολυ αερα και το στελνουν στην εισαγωγη δλδ οπως κανει το turbo απλα αυτο ειναι ηλεκτρικο και οχι μηχανικο.πουλανε στο εμποριο κατι τετοια αλλα φτανουν τα 250 ευρω.τα συγκεκριμενα εχουν microcontroller επανω απο οσο εχω διαβασει.

gsmaster
09-03-06, 20:29
Για μια τέτοια εφαρμογή κι εγώ θα προτιμούσα μΕ που θα οδηγεί τον "ανεμιστήρα" με PWM μέσω fet ισχύος, και με κάποιου είδους ανάδραση, ο μΕ να μετράει τις στροφές του ανεμιστήρα, για να είναι όσες χρειάζεται, ανάλογα με τις στροφές της μηχανής.

Το θέμα του "ανεμιστήρα", δηλαδή του εξαρτήματος που θα κάνει όλη την δουλειά το έχεις λύσει? Υποψιάζομαι ότι αυτό θα έχει και το μεγαλύτερο κόστος.

FMTRIKALA
09-03-06, 20:39
το θεμα του ανεμηστηρα ειναι το ποιο ευκολο.απο οτι λεει το ενθετο που διαβασα η συσκευη αυτη ειναι εφοδιασμενο με επεξεργαστη και σερβομηχανισμο.αν θελεις περισοτερες πληροφοριες δεσ το και εσυ στο www.mistris.gr εκει που λεει για το turbo-zet.περιμενω νεα

Knight Rider
09-03-06, 21:03
αποτι διαβασα στο σιτε που εδωσες λεει οτι ολα τα κανει ενας επεξεργαστακος. επομενως υποθετω πως θα εχει καποιες εισοδους και οδηγιες γιαυτες απο τις οποιες. πχ θα σου λεει το κιτρινο καλωδιο θα το συνδεσεις εκει. ετσι καταλαβα εγω. δεν πιστευω να το πουλαει και να σου λεει κατσε φτιαξε και τα αισθητηρια για θερμοκρασια, στροφες κτλ μπας και καταλαβει το εργαλειο τι συμβαινει. αν συμβαινει αυτο ομως ενας uC ειναι οτι πρεπει για να κανει τη δουλεια.

Επιστήμων
09-03-06, 22:17
Φίλε μου πρίν βάλεις κάτι τέτοιο στο αυτοκίνητό σου δες και κανένα άλλο τοποθετημένο ήδη.
Τέτοιου είδους μετατροπές έχω κάνει και εγώ στο δικό μου χωρίς αποτέλεσμα .
Αυτά τα turb-ινάκια , ανεμιστηράκια , να ξέρεις ότι θα σου κόψουν σε υψηλές στροφές.
Το μόνο που θα κερδίσεις είναι λίγο καλύτερη ροπή σε χαμηλές στροφές.
Όσο για άλογα ... υπολόγισε κανένα γαιδουράκι επιπλέον και άν!

Το TURBO είναι άλλη ιστορία και δεν θα ήθελα να επεκταθώ εδώ.

Knight Rider
09-03-06, 23:38
εγω παντως δεν ειμαι fan των ατμοσφαιρικων γιατι μονο θορυβο κανουν και αποδιδουν παντα σε υψηλες στροφες. τα μανισια ειναι αλλο πραγμα. μαλλον ειμαστε εκτος θεματος.

proview
11-03-06, 15:57
Τα συγκεκριμενα οπως και πολλα αλλα turbακια υποσχονται πολλα ομως δεν κανουν τιποτα.Καλο ειναι να μην τα χρησιμοποιητε γιατι εκτος του οτι δεν βελτιωνουν τις επιδοσεις μεταβαλλουν το λογο μειγματος χωρις να το γνωριζει ο εγκεφαλος με αποτελεσμα ο λ αισθητηρας να "διαβαζει" διαφορετικη τιμη απο οτι θα επρεπε μπερδευοντας κυριολεκτικα τον εγκεφαλο.

athalex
12-03-06, 09:05
Φίλε αυτό που θες να βάλεις στο τούτου σου είναι μια μεγάλη πατάτα μην πω τίποτα άλλο χειρότερο, ασχολούμαι με τουρμπίνες (εγκατάσταση και επισκευή) πάνω από 10 χρόνια, σε φορτηγά και μικρούς κινητήρες, για μια πίεση 0,4 bar πάνω από την ατμοσφαιρική θες η τουρμπίνα σου (ας υποθέσουμε μια Τ20 και για 1200-1400 κυβικά κινητήρα) πρέπει να περιστραφεί πάνω από τις 150.000 στροφές το λεπτό. Αυτό που θες να βάλεις τι στροφές πιάνει; Το έχω δει στην πράξη και γελούσαμε όλοι μαζί.

moutoulos
12-03-06, 12:34
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Αλέξη ... μιας και έχω ακούσει απο γνωστούς μου που το έχουν κάνει,
οτι δεν κάνει τίποτα ... σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή.