PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηχεία αυτοκινήτου



ΠΕΤΡΟΣ Κ.
10-03-06, 11:42
Παιδιά, λίγο την βοήθεια σας.
Στο αυτοκίνητό mου έχω ηχεία 6''χ9'' οβάλ με 200watts pic power τριών δρόμων και θέλω να τα αντικαταστήσω, διότι έχουν ψιλοχαλάσει (δεν δουλεύει το ένα mid και twiter). Θέλω να ρωτήσω τί σχέση έχει η μάζα του μαγνήτη με την ισχύ και με την ευαισθησία του ηχείου (π.χ. αυτά που έχω ήδη, φοράνε μαγνήτη 18oz ή 510gr.), επειδή ακούω πολλά και δεν ξέρω τι να πιστέψω. Μου είπαν οτι ηχεία με 510 gr μαγνήτη θέλουν ενισχυτή διότι δεν είναι αυαίσθητα. Εγώ όμως αυτά που είχω τα οδηγώ με ένα cd player 4χ40 watts max και νομίζω είναι ΟΚ.
Τί προτείνετε εσείς;;;

hlektrologos000
11-03-06, 02:07
αυτο που εχω να σου προτεινω ειναι να επισκεφτεις αυτην την σελιδα www.avsite.gr και μπες στα foroum εκει σιγουρα καποιος θα σου απαντησει για τα τεχνικες ανυσηχιες σου περι ηχειων και τεχνικων χαρακτηριστικων αυτον. σαν δικη μου συμβουλη 8α σου ελεγα πριν αγορασεις ενα ηχειο οπωσδηποτε να το ακουσεις πρωτα,για να δεις αμα ειναι του γουστου σου ο ηχος που βγαζει .

giannis theoharis
11-03-06, 02:38
Παιδιά, λίγο την βοήθεια σας.
Στο αυτοκίνητό mου έχω ηχεία 6''χ9'' οβάλ με 200watts pic power τριών δρόμων και θέλω να τα αντικαταστήσω, διότι έχουν ψιλοχαλάσει (δεν δουλεύει το ένα mid και twiter). Θέλω να ρωτήσω τί σχέση έχει η μάζα του μαγνήτη με την ισχύ και με την ευαισθησία του ηχείου (π.χ. αυτά που έχω ήδη, φοράνε μαγνήτη 18oz ή 510gr.), επειδή ακούω πολλά και δεν ξέρω τι να πιστέψω. Μου είπαν οτι ηχεία με 510 gr μαγνήτη θέλουν ενισχυτή διότι δεν είναι αυαίσθητα. Εγώ όμως αυτά που είχω τα οδηγώ με ένα cd player 4χ40 watts max και νομίζω είναι ΟΚ.
Τί προτείνετε εσείς;;;

Η μάζα του μαγνήτη είναι υπεύθηνη για να "κρατάει" το πηνίο εντός της προκαθορισμένης διαδρομής του. Ένα ηχείο με μεγάλη ισχύ, έχει και συνήθως μικρή ευαισθησία η οποία εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά, ηλεκτρικά και μηχανικά κατασκευαστικά του μεγέθη. Επίσης ένα μεγάλης ισχύς μεγάφωνο απαιτεί ένα ισχυρό μαγνητικό πεδίο για τον σωστό έλεγχο του. Αυτά τα ολίγα. Συμβουλή μου είναι για πολλούς λόγους είναι να εμπιστευτείς το αυτί σου... αν εσένα σε ικανοποιεί είναι μια χαρά. Επίσης στα οβάλ ειδικά σε μάρκες όπως sony, pioneer, kenwood συνήθως πχ. τα 200 watts peak power αντιστοιχούν σε 60-80 rms και όχι σε μισά. Ελπίζω έμμεσα να σου απάντησα στα ερωτήματά σου.

ΥΓ. Υπάρχουν μαγαζιά που κάνουν επισκευές καμμένων μεγαφώνων... Πολλές φορές ανάλογα το ηχείο δεν αξίζει απο θέμα κόστους η επισκευή.

radiodj105
11-03-06, 15:25
'Οταν τα συνδέσεις (μόνος σου θα το κάνεις από ότι καταλαβαίνω), φρόντισε να μην κάνεις το λάθος που κάνει μεγάλη μερίδα κακών συναδέλφων μας. Δηλαδή ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΑ!
Αντιφατικά είναι όταν το ένα ηχείο το συνδέσεις "ανάποδα" όσο αφορά την τροφοδοσία του. Για να μην κάνεις το λάθος, σου προτείνω το εξής... Πάρε μια μικρή μπαταρία (ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ) και δώσε ρεύμα προς τα ηχεία στιγμιαία. Αν το γούφερ "βγει" προς τα έξω, τότε είσαι σωστός.
Τη διαδιακασία την επαναλαμβάνεις σε ΟΛΑ τα ηχεία. ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην δώσεις ρεύμα στα ηχεία για πάνω από 1-2sec γιατί κινδυνεύεις να τα κάψεις. (= τα ηχεία έχουν κατασκευαστεί ΟΧΙ για να παίζουν με συνεχές ρεύμα, αλλά με εναλλασσόμενο).

Αν και εκτός θέματος, πιστεύω να σε βοήθησα για την ώρα που θα χρειαστεί να τα εγκαταστήσεις.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
11-03-06, 21:26
'Οταν τα συνδέσεις (μόνος σου θα το κάνεις από ότι καταλαβαίνω), φρόντισε να μην κάνεις το λάθος που κάνει μεγάλη μερίδα κακών συναδέλφων μας. Δηλαδή ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΑ!
Αντιφατικά είναι όταν το ένα ηχείο το συνδέσεις "ανάποδα" όσο αφορά την τροφοδοσία του. Για να μην κάνεις το λάθος, σου προτείνω το εξής... Πάρε μια μικρή μπαταρία (ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ) και δώσε ρεύμα προς τα ηχεία στιγμιαία. Αν το γούφερ "βγει" προς τα έξω, τότε είσαι σωστός.
Τη διαδιακασία την επαναλαμβάνεις σε ΟΛΑ τα ηχεία. ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην δώσεις ρεύμα στα ηχεία για πάνω από 1-2sec γιατί κινδυνεύεις να τα κάψεις. (= τα ηχεία έχουν κατασκευαστεί ΟΧΙ για να παίζουν με συνεχές ρεύμα, αλλά με εναλλασσόμενο).

Αν και εκτός θέματος, πιστεύω να σε βοήθησα για την ώρα που θα χρειαστεί να τα εγκαταστήσεις.

Αυτό το είχα πάθει εγκαθιστώντας κάποτε έναν ενισχυτη του εμπορίου (roadstar νομίζω). Ενώ οι πολικότητες ήταν σωστά συνδεδεμένες, τουλάχιστον όπως έδειχναν οι κλέμες, αυτές ήταν συνδεδεμένες ανάποδα μέσα από τον ενισχυτή!!!!

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Μάλλον θα πρέπει να ακούσω πρώτα τα ηχεία πριν αγοράσω

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
14-03-06, 10:24
Ξέρει κανείς κανείς που θα βρώ ηχεία αυτοκινήτου Boschmann στη Θεσσαλονίκη;;
Thanks

moutoulos
14-03-06, 11:43
Έχει κάποιον που φέρνει TELE?
Αν ναι η TELE τα έχει.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
14-03-06, 12:31
Γρηγόρη ευχαριστώ. Υπάρχει κάποιος που έχει TELE, θα επικοινωνήσω μαζί του

Dragon
15-01-07, 18:44
Παιδια ΤΕΛΕ στη Θεσσαλονικη θα βρειτε στην Αριστοτελους με μια παραλληλη της Τσιμισκη, εκει που εχει καταστηματα με ηλεκτρολογικα υλικα και ηλεκτρονικα

Απο κει εχω παρει ηχεια και ενισχυτες

PCMan
16-01-07, 00:24
Οι τιμές που φαίνονται στο site της TELE είναί ίδιες με αυτές αυτού του καταστήματος?

gsmaster
16-01-07, 01:16
Παιδια ΤΕΛΕ στη Θεσσαλονικη θα βρειτε στην Αριστοτελους με μια παραλληλη της Τσιμισκη, εκει που εχει καταστηματα με ηλεκτρολογικα υλικα και ηλεκτρονικα

Απο κει εχω παρει ηχεια και ενισχυτες

Μάλλον εννοείς την οδό Βασιλέως Ηρακλείου..