PDA

Επιστροφή στο Forum : επιδιόρθωση currupted bios chip



basiloungas
12-03-06, 01:04
Hello there hlektronika.gr.

Σας έρχομαι από το insomnia.gr.

Το προβλημά μου είναι το εξής:
Προσπάθησα να flashάρω το bios του Η/Υ μου, και κατάφερα να το κάνω corrupt.
Πλέον δεν μπουτάρει ο Η/Υ, παρα μόνο κάνει κάτι περίεργους θορύβους, και δεν δείχνει τπτ απολύτως, ούτε καν την οθόνη που μετράει την RAM.

Από την βιασύνη μου, δεν έψαξα αρκετά, και χρησιμοποίησα και λάθος πρόγραμμα για flashάρισμα, καί λάθος bios κώδικα!!

Στο FAQ της εταιρίας ανακάλυψα ότι η μόνη λύση είναι να τους το στείλω να μου το ξαναπρογραμματίσουν.
Δηλαδή από ότι κατάλαβα να ενώσουν το chipάκι με μια κάποια συσκευή και να του περάσουν εκ νέου το bios πρόγραμμα.
Αυτό που ζητάω από εσάς είναι να μου πείτε αν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, χωρίς να το στείλω έξω.
Είτε με το να το στείλω σε κάποιον, να το κάνει για μένα, είτε με το να μου πείτε εσείς πως να το κάνω.

Λίγα πράγματα μπορώ να σας πω για το chip.
Στο insomnia μου είπαν ότι είναι EEPROM.
Στο manual της μητρικής τα μόνα σχετικά που βρήκα είναι:
system bios built-in NCR810 BIOS and "plug and play" function
και επίσης
onboard FLASH memory for easy upgrades BIOS.

Πάνω του το chipάκι λέει
ΑWARD
με S/N: 088899354
και είναι ιδιαιτέρως μακρόστενο.
Δεν ξέρω άλλες πληροφορίες για να το περιγράψω.

Η μητρική κάρτα είναι μάρκας SOYO (παμπάλαια)
και το μοντέλο SY-5XA ή SY-5XAE.

Στο insomia.gr συγκεκριμένα μου είπαν
"πρακτικα θα πρεπει να βρεις καποιον ηλεκτρονικο που εχει μηχανημα εγγραφης για τον συγκεκριμενο EEPROM"

Ελπίζω στην βοήθειά σας!

gsmaster
12-03-06, 02:28
1. Ψάξε να βρείς ίδια και να αλλάξεις το κατεστραμένο εξάρτημα.
2. Ψάξε να βρείς παρόμοια και να την αντικαταστήσεις ολόκληρη.
3. Ψάξε να βρείς τον τύπο της μνήμης eeprom (αν έχει κανα αυτοκόλλητο πάνω βγάλτο) και μετά ψάξε να βρείς προγραμματιστή για αυτό τον τύπο. (δεν υπάρχουν και πολλοί) Εφόσον όμως βρείς και το αρχείο που πρέπει να περάσεις μέσα στην μνήμη.

ΥΓ. Πρόσεχε μην σε πάνε μέσα για αρχαιοκάπηλο....

yorgos
14-03-06, 00:55
κοίτα τα πραγματα δεν είναι και τοσο τραγικά απ'ότι κατάλαβα.
Πρέπει να μπείσ στο σιτε του κατασκεβαστή. Εκεί θα βρεις οδηγίεσ πος να φτιάξεισ μια δισκετα εκίνισης που θα επαναφερει το βιος. Συγγεκριμένα θελει ένα autoexec.bat αρχείο που θα τρεχει στα "τηφλά" το αρχειο με το οποιο φλασαρεσ το βιος και το παλιο "bin" ή το σοστο αρχειο του βιος. Τέλος πάντων εκεί θα τα βρεις όλα. αν δυσκολευτής ποσταρε και στο φορουμ τισ SOYO

Good luck.

P.S.
Ναι, ναι καταλαβα οτι δεν δουλεύει τίποτα και ότι κάνει μπιπ ι κατι τετοιο αλλά η αλήθια είναι ότι ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!!!

Ψαξε, Ψαξε, Ψαξε....

Φιλικα,
Γιώργος

nikoskourtis
15-03-06, 17:23
Προφανως αφου καταστραφηκε το Bios δεν λειτουργει τιποτα. Αρα ουτε δισκετα μπορει να χρησιμοποιησει ουτε τιποτα αλλο, ειναι νεκρη η μητρικη. Η πιο φθηνη λυση ειναι αν εχεις καποιο γνωστο που εχει συκευη για φλασαρισμα, ειτε καποιο γνωστο σε καποιο σχετικο πανεπιστημιο (ενας φιλος μου τη φλασαρησε στο εργαστηριο της σχολης). Σε καμια περιπτωση μην πληρωσεις για φλασαρισμα αφου δε συμφερει σε μια τοσο παλια μητρικη. Αν εχει καποιος φιλος σου παρομοια μητρικη (που να ταιρειαζει το τσιπακι) μπορεις να το φλασαρεις στη μητρικη αυτου. Εννοειται πως δεν θα αγορασεις καινουριο τσιπακι αφου θα σου ερθει πιο φθηνα να μπεις στο fleamarket και να αγορασεις μια παλια μητρικη.

Knight Rider
15-03-06, 23:38
Δοκιμασες να κανεις ενα reset στη μητρικη? καπου η μητρικη εχει την μπαταρια της και καπου εκει διπλα ενα jumper-ακι για το reset. βαλε το jumper απο την αλλη μερια και αστο εκει για 15-20 δευτερολεπτα με το τραχτερ σου ομως σβηστο. μετα ξαναβαλτο στη θεση του και βαλε μπρος. αν δεν δουλεψει με την πρωτη κανε reset πολλες φορες και ισως ξεκινησει. αν δεν ξεκινησει κανε τα παραπανω που λενε οι μαστορες. αν ξεκινησει ομως θα πρεπει να μπεις κατευθειαν στο Bios και να ρυθμισεις αρχικα τη συχνοτητα του επεξεργαστη και μετα ολα τα αλλα. καλη τυχη παντως!

basiloungas
18-03-06, 12:32
Ναι, ναι καταλαβα οτι δεν δουλεύει τίποτα και ότι κάνει μπιπ ι κατι τετοιο αλλά η αλήθια είναι ότι ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!!!

Ειχες δίκιο τελικά yorgos.
Τσέκαρα να δω αν με ένα boot floppy διάβαζε το drive και όντως διάβαζε!!
Οπότε μια δυο τρεις πέντε, τελικά τα κατάφερα στα τυφλά και το ξαναflashαρα μιά χαρά!
Λειτουργεί σαν καινούριο!

Thank U very much

nikoskourtis
18-03-06, 16:02
Τυχερος εισαι. Συνηθως ενα λαθος στο flasharisma του Bios συνεπαγεται ολικη νεκρωση της μητρικης και δε δουλευει ουτε δισκετα. Με μια soyo (εποχης pentium) το εχω παθει κι εγω να δουλευει η δισκετα με corrupted bios. Μηπως σε αυτες τις μητρικες η δισκετα δεν ελεγχεται απ το βασικο bios;

basiloungas
18-03-06, 17:55
Ιδέα δεν έχω, πάντως μια φορά τυχερός είμαι!!
Όχι ότι μπορώ να κάνω κάτι της προκοπής με το μηχάνημα (Pentium MMX 266) αλλά που δεν το χάλασα μόνιμα.

yorgos
19-03-06, 03:45
Πολύ χάρηκα βρε basiloungas που τα κατάφερες και που δεν το έβαλες κάτω… ΜΠΡΑΒΟ!!! :D

GSR600
18-06-09, 18:13
Στην δικια μου περιπτωση παντως δεν διορθωθηκε ουτε με δισκετα και αναγκαστικα εστειλα ολοκληρη την motherboard στην ολλανδια (αν 8υμαμαι καλα) σε μια εταιρια οι οποιοι μου αντικατεστησαν το chip που παρεπιμπτοντως ηταν κολητο στιν πλακετα και μου κολησανε και βαση πριν μου βαλουνε καινουργιο.ολα αυτα με κοστος περιπου 50 ευρο.:(