PDA

Επιστροφή στο Forum : Που να στήσω τον σταθμό???



deksterr
13-03-06, 16:48
Σκέφτομαι το καλοκαίρι να φτιάξω ένα πομπουδάκι καλό με την EL504.Η πόλη που μένω είναι μικρή και από την μια άκρη έως την άλλη άκρη είναι περίπου 3-4 χ.μ. εγώ είμαι περίπου στο κέντρο αλλά γύρο μου έχω πολυκατοικίες και είμαι λίγο σε λάκκο και δεν νομίζω να έχω καλές επιδόσεις σε όλη την πόλη. Έχω και μια δεύτερη επιλογή να στήσω τον σταθμό έξω από την πόλη (2χ.μ.) ,από εκεί θα έχω σχεδόν όλο τον νομό στο νερό αλλά
δεν ξέρω αν θα βγαίνω στην πόλη γιατί δεν έχει οπτική επαφή(κοίτα σχήμα).
Πια είναι η καλύτερη επιλογή;

electron
13-03-06, 18:50
Καλό και με την 504 δεν νομίζω ότι θα φτιάξεις φίλε μου.Προτιμότερο θα ήταν να έκανες ή να αγόραζες κάτι σε pll που σαφώς έχει περίσσότερη ευστάθεια λειτουργίας και λιγότερες παρεμβολές.Νομίζω ότι η πρώτη λύση εντός πολής είναι ιδανικότερη γιατί αν τον στήσεις στο ύψωμα λόγο της ιδιομορφίας που έχει θα κάνει <σκιά> στο σήμα σου και δεν θα περνάει καλά στο χωριό.

deksterr
13-03-06, 19:12
Συγνώμη αλλά είμαι εντελώς άσχετος τι ειναι το pll
τι πλεονεκτήματα έχει
και πόσο κοστίζει;
Για τον πομπο με el504 θα με βοηθησει ενας παππους
ηλεκτρονικος ολτσκουλάς που δεν γνωριζει απο pll

Ευχαριστώ

Giannis511
13-03-06, 22:58
Tο κλασσικό αυτοταλάντωτο με την EL 504 είναι ο πλέον δοκιμασμένος πομπός με τον οποίο ξεκινούν οι περισσότεροι(ο άλλος είναι ο 4 βατ της σμαρτ) και αυτό λόγω του ότι είναι απλός στην κατασκευή και συγχωρεί λάθη όπως κακό συντονισμό (αλλιώς θα σου κάνει στσάφ η 504).Εμένα ήταν ο πρώτος πομπός που έφτιαξα πέρυσι και έμαθα πολλά και στον συστήνω ανεπιφύλακτα.Πάντα όμως θα πρέπει να έχεις το παρακάτω κυκλωματάκι στην έξοδο για να μην πάς στο τμήμα τραγουδώντας "Ξυπνω και βλέπω σίδερα" αν παρεμβάλεσαι :D :D :D .

Με εκτίμηση για την λυχνιοφιλία
Giannis511 - Radio Scorpios

electron
14-03-06, 08:28
Σχετικά με μια απλή κατασκευή πομπου pll μπορεις να βρεις εδώ http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=413
Επίσης αν ψάξεις στην ενότητα αυτή θα βρεις διάφορες συζητήσεις περί pll.Ρίξε πρώτα μια ματιά και εδώ ειμαστε και πάλι.

ALAMAN
14-03-06, 09:56
Απλά χρειάζεσε μεγάλη κεραία και ισχύ :wink:

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
14-03-06, 11:15
Tο κλασσικό αυτοταλάντωτο με την EL 504 είναι ο πλέον δοκιμασμένος πομπός με τον οποίο ξεκινούν οι περισσότεροι(ο άλλος είναι ο 4 βατ της σμαρτ) και αυτό λόγω του ότι είναι απλός στην κατασκευή και συγχωρεί λάθη όπως κακό συντονισμό (αλλιώς θα σου κάνει στσάφ η 504).Εμένα ήταν ο πρώτος πομπός που έφτιαξα πέρυσι και έμαθα πολλά και στον συστήνω ανεπιφύλακτα.Πάντα όμως θα πρέπει να έχεις το παρακάτω κυκλωματάκι στην έξοδο για να μην πάς στο τμήμα τραγουδώντας "Ξυπνω και βλέπω σίδερα" αν παρεμβάλεσαι :D :D :D .

Με εκτίμηση για την λυχνιοφιλία
Giannis511 - Radio Scorpios

Συφωνώ απόλυτα για τους "λαμπάτους" πομπούς. Σηκώνουν πολλές μα****ες, το πολύ πολύ να τρυπήσει η EL504. Εγώ παλιά την είχα φέρει στα όρια τάσης και ρεύματος, μέχρι που κοκκίνησε σαν παντζάρι, αλλά παρόλα αυτά με εβγαλε παλικάρι

deksterr
14-03-06, 14:20
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια σας θα δοκιμάσω
τελικά μέσα στην πόλη και θα δω της επιδόσεις μου όσο για
την μεγάλη ισχύ δεν νομίζω γιατί μάλλον θα τον φτιάξω με el504.
Το lowpassfilter κόβει καθόλου ισχύ;;; :?:

^Active^
14-03-06, 15:14
Ε ολο και μερικα wattakiα θα σου κοψει ..αλλα απο το να σου κοψει ο γειτονας τον κ....ο απο τις παρεμβολες καλιτερα να χαλαλισεις μερικα.

moutoulos
14-03-06, 15:33
Το lowpassfilter κόβει καθόλου ισχύ;;; :?:
Άντε να σου κόβει το 10%.
Μην σου ακούγεται μεγάλο, γιατί σκέψου, πως αν με 100W ακούγεσαι 60khm,
για να ακουστείς στα διπλάσια (120khm) πρέπει να δεκαπλασιάσεις :!: την ισχύ, δηλ 1000W.
Οπότε τα 100 αν σου γίνουν 90, δεν χάνεις και τίποτα :wink: .

kostas2005
16-03-06, 00:59
Tο κλασσικό αυτοταλάντωτο με την EL 504 είναι ο πλέον δοκιμασμένος πομπός με τον οποίο ξεκινούν οι περισσότεροι(ο άλλος είναι ο 4 βατ της σμαρτ) και αυτό λόγω του ότι είναι απλός στην κατασκευή και συγχωρεί λάθη όπως κακό συντονισμό (αλλιώς θα σου κάνει στσάφ η 504).Εμένα ήταν ο πρώτος πομπός που έφτιαξα πέρυσι και έμαθα πολλά και στον συστήνω ανεπιφύλακτα.Πάντα όμως θα πρέπει να έχεις το παρακάτω κυκλωματάκι στην έξοδο για να μην πάς στο τμήμα τραγουδώντας "Ξυπνω και βλέπω σίδερα" αν παρεμβάλεσαι :D :D :D .

Με εκτίμηση για την λυχνιοφιλία
Giannis511 - Radio Scorpios

Φιλε Γιαννη καλησπερα. αυτο το φιλτρο που δειχνεις στη φοτο αφηνει να περνανε μονο τα fm? εγω εχω ενα πλλ της beam αλλα βγαζει αρμονικες και στην τηλεοραση εκτος απο δυο ,τρεις που βγαζει και σε αλλες συχνοτητες στα fm! αν το φτιαξω θα βοιθησει την κατασταση? ευχαριστω

iosifidisgiorgos
27-05-06, 03:08
ισως η ερωτηση μου να ειναι βλακια ,αλλα μου ειπαν οτι ο σταθμος της Δ.Ε.Η που βρισκεται διπλα στο σπιτι παρεμβαλει σε εκπομπη αν και δεν το πιστευω ειναι αληθεια? οποιος γνωριζει κατι !!!!!

Giannis511
27-05-06, 14:54
Ο υποσταθμός της ΔΕΗ όσο να κάνεις βγάζει ηλεκτρονικό θόρυβο(βόμβος).Με καλή θωράκιση (αλουμινένιο κουτί) και ένα UPS που εξαλείφει οποιαδήποτε κυμάτωση λόγω του ότι έχουν μεγάλη χωρητικότητα οι πυκνωτές, πιστεύω ότι βοηθούν αρκετά.Ο θόρυβος αυτός μπαίνει σχεδόν παντού μπορεί να χτυπάει και ένα κομπρεσέρ εκεί κοντά και να ρίχνει θόρυβο.Προχτές που μίλαγα με το CB πέρασε ένα λεωφορείο από δίπλα και το άκουσα από τον δέκτη.

iosifidisgiorgos
27-05-06, 20:50
ευχαριστο γιαννη!!!!!!