PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΟΜΠΟ ΑΜ



KILOBATIKOS
14-03-06, 13:29
Έχω ένα πομπό στα μεσαία (ελ 34-2Χ ελ519).ενώ δουλεύει κανονικά καίει την ασφάλεια της υψηλής χάνεται το σήμα ενώ τα μιλιαμπερ στην έξοδο είναι 100 χωρίς υψηλή τάσι . πέφτουν μόνο όταν κλίσω την ταλάντωση . έχω σκάση δεν ξέρω τι έχει

14-03-06, 14:45
Έχω ένα πομπό στα μεσαία (ελ 34-2Χ ελ519).ενώ δουλεύει κανονικά καίει την ασφάλεια της υψηλής χάνεται το σήμα ενώ τα μιλιαμπερ στην έξοδο είναι 100 χωρίς υψηλή τάσι . πέφτουν μόνο όταν κλίσω την ταλάντωση . έχω σκάση δεν ξέρω τι έχει
Την ασφαλεια για τι ισχυ την εχεις υπολογισει?
Αν αδιαμορφωτος τραβαει 100mA σε 120% διαμορφωση θα φτασει τα τετραπλασια ανετα σε κορυφες...
Αρα τυπικα πρεπει να εχεις ασφαλεια 600 - 800mA και οχι καμμια 250mA :wink:

14-03-06, 14:47
Έχω ένα πομπό στα μεσαία (ελ 34-2Χ ελ519).ενώ δουλεύει κανονικά καίει την ασφάλεια της υψηλής χάνεται το σήμα ενώ τα μιλιαμπερ στην έξοδο είναι 100 χωρίς υψηλή τάσι . πέφτουν μόνο όταν κλίσω την ταλάντωση . έχω σκάση δεν ξέρω τι έχει
Ωπα... μολις ειδα αυτο το "στην έξοδο είναι 100 χωρίς υψηλή τάσι' :!:
Δηλαδη :?: Βλεπεις ενδειξη μονο με την οδηγηση :?:

KILOBATIKOS
14-03-06, 16:13
Η ασφάλεια είναι στο ένα αμπερ .ένδειξη με δείχνει μόνο με την οδήγηση

KILOBATIKOS
14-03-06, 16:20
Η ελ34 κοκκινίζει και δεν έχω σήμα ταλαντώσεως . μήπως κάηκε η γέφυρα και παίρνει κατά διαστήματα εναλλασσόμενη τάση????

14-03-06, 20:46
Η ελ34 κοκκινίζει και δεν έχω σήμα ταλαντώσεως . μήπως κάηκε η γέφυρα και παίρνει κατά διαστήματα εναλλασσόμενη τάση????
εχεις αναμενα νηματα τελικης και ταση στο πλεγμα αναστολης :?:
αν ναι βλεπεις το "περασμα" αν και μαλλον ειναι λιγο μεγαλο σαν ενδειξη!!! Μαλλον τραβαει καμμια αναδραση σηκωνει στασιμα στην κεραια σου (κακη επαφη? αλλαγ - σηκωμα γειωσεων?) και σου τραβαει αποτομα ρευμα ριχνοντας την ασφαλεια...
Για την ταλαντωση δεν καταλαβα... λειτουργουσε και σταματησε τωρα? Μπας και εχεις κανα βραχυκυκλωμα στο οδηγο των 519?

sv9cvk
14-03-06, 21:30
Το οργανο το εχεις στην καθοδο των EL 519?
Αν ναι τοτε μετρας τα ρευματα προστατευτικου και οδηγου πλεγματος τα οποια ναι μεν η υψηλη ταση δεν υπαρχει αλλα τα πλεγματα δουλευουν αφου εχουν ταση και αν το οργανο ειναι στην καθοδο τοτε μετραει τα ρευματα τους (αλλα και οταν η υψηλη υπαρχει ,και φυσικα παντα το οργανο ειναι στην καθοδο, τοτε το ρευμα που μετραμε ειναι το συνολο των ρευματων που τραβανε τα πλεγματα συν την ανοδο).
Τωρα γιατι σου καιει την ασφαλεια ισως ειναι 'γρηγορη ' και καποιες στιγμες υπερδιαμορφωνεις ισως καποια διαρροη σε πυκνωτη (ισως μεταβλητο ) ισως ολα μαζι θελει ψαξιμο .


PS: δοκιμασε να βγαλεις μια 519 και να αφησεις την αλλη και δες τι γινεται ισως καποια να ειναι καμενη :!:
[/quote]

KILOBATIKOS
16-03-06, 01:09
Το πρόβλημα το έλισσα. τελικά η ελ34 πάθαινε αποκοπή από το κοκκίνισμα και έχανα την οδήγηση στις 519 . το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τα μιλιαμπερ που είχα στην άνοδο των 519.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

tzitzikas
16-03-06, 01:25
φιλε KILOBATIKOS βλεπω εισαι Θεσσαλονικη. το σταθμό που παιζει στους 1431 ΑΜ πως τον ακους? απο ποια περιοχη βγαινεις?μια 813 στα 1400 βολτ παιζει, απο κεντρο πολεως (πανεπιστημιο).

electronic
16-03-06, 14:24
Tάκη βράδυ στα δυτικά δεν περνάει τίποτα. Σκέψου ότι άλλοι με EL34-807-813 στα 1000 volt ακούγονται Αθήνα βράδυ. Την μέρα περνάνε καμπάνα σε όλη την βόρεια Ελλάδα. Κάτι έχετε λάθος. Το μηχάνημα ακόμα εξακολουθεί να έχει τέσσερις λάμπες.????

Γιώργος.

tzitzikas
16-03-06, 22:54
ναι Γιωργο αλλα μαλλον σαββατο θα βγαλω την EF-89 ταλαντωση και θα βαλω την 6V6GT να ταλαντωνει.( 6V6GT-807-813 δηλαδη μετα) ελπιζω να στρωσει καλυτερα και να βγει καλυτερα.με την κεραια γενικα ειμαι ευχαριστημενος, εχει γινει αρκετα καλος συντονισμος.5 μετρα ακομα συρμα να βαλουμε και θα βγει τελειως το πηνιο εξοδου.τωρα με 10 σπειρες παιζει μονο, φυσικα με μεταβλητο και η κεραια ειναι 60 μετρα περιπου.ανατολικα δε παιζει καλα, μετα δηλαδη απο Καλαμαρια, αλλα προς τα εχει ειναι δυσκολο να απλωσουμε radial.
παντως καθαρα δευτερα που πηγαινα Εδεσσα τον ακουσα ελαφρα βεβαια εξω απο Γιανιττσα.και σε ολο το περιφεριακο μεχρι Διαβατα επαιζε καλουτσικα.
καλα βραδυ πλακωνει πανω και ο κιλοβατικος Ρωσιας, με 500 ΚW βγαινει αυτος.
εχει κανεις ιδεα αν μπορω να ταλαντωσω λυχνια με κρυσταλλο για να εχει καλυτερη σταθεροτητα??
και κατι ακομα. Στην ταλαντωτρια στο οδηγό της τι αντισταση να βαλω 22ΚΩ ή 47ΚΩ? (εχω δει σχεδια και με τις 2).επισης ο πυκνωτής που δινει σημα στην 807 150 pf καλα ειναι? (καλυτερα να μη βαλω παραπανω για να μην περνανε πολυ και ενισχυονται μετα οι αρμονικες ε?)

Giannis511
16-03-06, 23:05
Όπως στους πομπούς morse αυτούς που χρησιμοποιούνταν σε αυτοταλάντωτα με λυχνίες όπως 6K6,6V6,6L6,EL34 του β' παγκοσμίου πολέμου (οι οποίοι πραγματικά were kicking ashes με πανευρωπαίκή εμβέλεια με διαμόρφωση CW στα βραχέα με 15-20Watts!!!).Ένα παράδειγμα έχει στο site εδώ αλλά θα θέλει μετατροπή, να προσαρμοστεί το κύκλωμα με την λάμπα που θες για να βγεις στα μεσαία.Γνώμη μου...

KILOBATIKOS
18-03-06, 00:12
Φίλε τζίτζικα δεν έκανα ακρόαση στους 1431 γιατί δεν περίμενα να ακούσω κάποιων . Εγώ ανοίγω στους 1485 Κhz και κάνω μόνο πρόγραμμα. Περιοχή δυτική εξωτερική Θεσσαλονίκη