PDA

Επιστροφή στο Forum : αυτοταλάντωτο στα FM (τώρα στα γεράματα)



sw1jcs
15-03-06, 10:54
Χαιρετώ όλα τα μέλη του φορουμ.
Διαβάζοντας τα μυνήματα των πιο πιτσιρικάδων σχετικά με αυτοταλάντωτα στα FM μου ξύπνησαν αναμνήσεις και με πήγαν πολλά χρόνια πίσω.
Χωρίς υπερβολή όλο το βράδυ έφερα στο μυαλό μου όλο το τότε σκηνικό, τις απείρου κάλους σκηνές με την υπόλοιπη παρέα, τις πρώτες κατασκεύες και μου γεννήθηκε λοιπόν η επιθυμία να φτιάξω 1 αυτοταλάντωτο είτε με την EL84 ή με την EL504. Εχοντας πετάξει όλα μου τα τότε υλικά θέλω να ρωτήσω που μπορώ να βρώ τις λάμπες και τους μεταβλητούς και επίσης αν έχει νόημα αντί αυτοπόλωση να βάλω αρνητική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

tzitzikas
16-03-06, 00:07
τα υλικα τα εχει στον 741 Θεσσαλονικη. Αθηνα θα σου πουν τα παιδια.Δε νομιζω οτι χρειαζεται να βαλεις αρνητικη ταση σε τετοιο μηχανακι.Εδω την 813 με αυτοπολωση του δουλευουμε στα μεσαια.
Βεβαια αν υπαρχει καποιο πλεονεκτημα με αρνητικη ταση και την ξερει καποιος φιλος ας μας παει. Σε μηχανακι μεσαιων με 813 που εχω φτιαξει και το δουλευω με αυτοπολωση παιζουν τα mA του οδηγου απο 10-14 ενω πρεπει να ειναι 12 περιπου.
Ενω μια 4-400 που δουλευαμε παλια και δουλευε με αρνητικη ταση 200 βολτακια περιπου δεν επαιζε πολυ το οδηγο.περιμενω αποψεις πανω στο θεμα.

sw1jcs
16-03-06, 14:41
άρχισα να βρίσκω τα υλικά αλλά θα ήθελα αν έχει κάποιος κύκλωμα για να δώσω τα 350 στην άνοδο σταθεροποιημένα.

Ευχαριστώ

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
16-03-06, 18:26
Γιατι θέλεις σταθεροποιημένα τα 350V.Νομιζω δεν υπαρχει λογος αλλα ειναι και αρκετα τα mA.

tzitzikas
16-03-06, 22:04
κατευθειαν ανορθωση απο το δικτυο, (με προσοχη & δοκιμαστικο κατσαβιδι οταν βαζεις το φις στην μπριζα), 320 VDC , γιατι να πληρωνεις μετασχηματιστες κτλ.παρε το σχεδιο

ReFas
16-03-06, 23:57
Φίλε Τζιτζικα καλά κάνεις και χρησιμοποιείς αντίσταση στο οδηγό, είναι αυτό που πρέπει σε διαμόρφωση ΑΜ.
Αρνητική τάση χρειάζεται σε FM ενισχυτές όπως και σε λινεαρ για SSB.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
17-03-06, 08:57
Οι μετασχηματιστές είναι πάντα καλύτεροι και δεν είναι πλέον ακριβοι.Στο κάτω θα σου σώσουν και τη ζωη.Δεν αξίζει να ρισκάρουμε για 45euro.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
17-03-06, 08:58
Φίλε Τζιτζικα καλά κάνεις και χρησιμοποιείς αντίσταση στο οδηγό, είναι αυτό που πρέπει σε διαμόρφωση ΑΜ.
Αρνητική τάση χρειάζεται σε FM ενισχυτές όπως και σε λινεαρ για SSB.

Ποια αντισταση ενοεις;

sw1jcs
17-03-06, 10:46
Ανόρθωση δικτύου κάναμε τότε για λόγους οικονομίας. Τώρα τουλάχιστον +30 ευρώ για τον μετασχηματιστή μπορούμε να τα δώσουμε. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω 6146?

ReFas
17-03-06, 11:30
Την αντίσταση ανάμεσα οδηγού πλέγματος και γης που χρειάζεται για να πολωθεί η λυχνία.
Είναι ότι καλύτερο σε βαθμίδα που η διαμόρφωση γίνεται από άνοδο.
Το μόνο κακό είναι ότι η λυχνία δεν πρέπει να μείνει χωρίς οδήγηση γιατί θα οδηγηθούμε στη καταστροφή της! :cry:

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
17-03-06, 12:09
Εδώ ομως Νίκο δεν εχουμε διαμόρφωση απο άνοδο.Βεβαια δεν υπαρχει και προβλημα εαν μείνει χωρίς οδήγηση.

JIM_6146B
30-05-06, 11:50
Οι μετασχηματιστές είναι πάντα καλύτεροι και δεν είναι πλέον ακριβοι.Στο κάτω θα σου σώσουν και τη ζωη.Δεν αξίζει να ρισκάρουμε για 45euro.


Συμφωνώ με τον ΣΑΡΑΚΗΝΟ . Δείνω ενα σχέδιο που έχει περισσότερη προστασία απο ενα μόνο διοδάκι .


Βάζεις την μπρίζα όπως θελεις , Προσοχή καλή μόνωση στο κομμάτι που έχει 220V και γενικότερα όπου κυκλοφορεί τάση υψηλή .

Η γείωση πρέπει να ελεχθεί οτι δουλεύει στο δύκτιο του που θα το συνδέσετε και μετά να κάνεται χρήση του κυκλώματος αυτού .

Η οποιαδήποτε χρήση κυκλωμάτων χωρίς μετασχηματιστές απομόνωσεις απο το δύκτιο ΔΕΗ είναι επικυνδυνες έως και θανατηφόρες όταν ο χρήστης δεν γνωρίζει του κινδύνους .

Χρήση μονο απο άτομα που γνωρίζουν

VAGOURAS
09-06-06, 17:32
Καλα βουλωματα στις τηλεορασεις της γειτονιας.!!!!!!!!!!!!!!!!!!

radioamateur
09-06-06, 22:32
Φίλε VAGOURAS με έκανες και γέλασα...

ReFas
11-06-06, 10:11
Καλα βουλωματα στις τηλεορασεις της γειτονιας.!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Με αφορμή αυτό να πούμε δυο λόγια.
Τα περισσότερα προβλήματα προέρχονταv από την πλευρά των δεκτών και όχι των πομπών.
Για παράδειγμα παλιότερα όταν η μπαντα των FM ήταν άδεια, όταν ήσουν κοντά σε ένα πομπό με ένα απλό φορητό δέκτη λάμβανες ένα σήμα περίπου -5MHz κάτω από την κεντρική (και ένα άλλο πολύ πιο αδύναμο περίπου -7ΜHz), που βέβαια δεν εκπεμπόταν από τον πομπό αλλά το δημιουργούσε ο δέκτης.
Με ένα δέκτη κατάλληλα φτιαγμένο δεν άκουγες τίποτα εκτός από το κεντρικό σήμα.
Τώρα για την τηλεόραση...
Ο αδύναμος κρίκος ήταν ο εξωτερικός ενισχυτής κεραίας με την ωραία πλαστική του θωράκιση, αλλά και το ίδιο το κύκλωμα που μπούκωνε εύκολα, με τα γνωστά αποτελέσματα.
Γνωστό επίσης ότι ήταν εύκολο να σαβουρώσεις μια τηλεόραση με ένα πομποδέκτη βραχέων ο οποίος βέβαια δεν είχε αρμονικές.
Το πρόβλημα λοιπόν ήταν τα παράγωγα της ενδοδιαμόρφωσης από την πλευρά των δεκτών και όχι το αγαπητό μας αυτοταλάντωτο.
Άλλωστε από πλευράς αρμονικών η δεύτερη μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στα κανάλια των VHF (176-216 ΜHz).
Στα UHF μιλάμε για την πέμπτη αρμονική και πάνω, για πολύ μικρή ισχύ δηλαδή και αν υπολογίσουμε και την εξασθένιση ενός RG-58 σε αυτές τις συχνότητες, τότε συζητάμε για ακόμα πιο μικρή ισχύ στην κεραία.

Giannis511
11-06-06, 23:16
Λοιπόν η τηλεόραση παίζει στην πλειοψηφία των καναλιών στα UHF.Με τα αεροπλάνα (118-136) προφανώς το πρόβλημα θα είναι εντονότερο.Συνεπώς μάλλον πρέπει να θυσιάσουμε 2-3 βατ στο φίλτρο αρμονικών που όσο να κάνεις βοηθάει λίγο την κατάσταση! :D Αλήθεια, τα αυτοταλάντωτα τσουλάνε πολύ αν τα δουλεύεις για 3-4 ώρες?

VAGOURAS
15-06-06, 16:52
Παιδια ανοιξα μια μερα ενα με PL504 με απλο διπολο και στα 3 μετρα μεσα στο δωματιο ειχα μια 14" SANYO καινουρια εγχρωμη και μαυρισανε τα παντα (χωρις ενισχυτη στην κεραια της) φυσικα το παρατησα αμεσως.Πιστευω οτι ειναι καλο να παιξει σε αραιοκατοικημενη περιοχη.Οσο για τσουλημα υπαρχει σοβαρο προβλημα στους ψηφιακους δεκτες, οχι σε ωρες αλλα μεσα σε λιγα λεπτα.

radioamateur
15-06-06, 17:05
Ας υποθέσουμε ότι θέλουμε να μεγιστοποιήσουμε την ισχύ εξόδου στο αυτοταλάντωτο μας (πχ με EL504) κάτι σαν "Extreme Overclocking".Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας αναφορικά.Γνωρίζω ότι ο μέσος όρος ζωής της λυχνίας ελαχιστοποιείται αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω έστω και εγκυκλοπαιδικά στις μετατροπές που θα πρέπει να προβώ.
Ευχαριστώ!!!

Giannis511
15-06-06, 17:18
Τέλος παιδιά, λυχνίες καλές μόνο για ενίσχυση με αρνητική στο οδηγό πάντα. Ταλάντωση το μόνο που αξίζει είναι 6C4 και ΕL84. Εγώ παραλίγο να κάψω ένα από επιπολαιότητά μου αλλά το παράτησα. Έστησα έναν ταλαντωτή με 6C4 και εκεί που το βάζω εκεεί βγαίνει με 2,5 - 3 watt. Πολύ καλό για οδήγηση λίνεαρ χωρίς πολλά - πολλά έξοδα. Τα αυτοταλάντωτα ήταν ωραία και οικονομικά την εποχή που δεν υπήρχαν ψηφιακές εκπομπές και λήψεις.

Overclocking με τα εξής:
1. Τάση ανόδου.
2. Υπερθέρμανση νήματος και τάση ανόδου.
Προσοχή! Μικραίνει ο χρόνος ζωής, αυξάνεται η πιθανότητα καψίματος. Αυτές οι ****κίες μόνο με μετασχηματιστή και ασφάλεια στην τροφοδοσία (όχι ανόρθωση δικτύου)!Και φυσικά πολλές διαθέσιμες ώρες

radioamateur
15-06-06, 22:51
Θα μπορούσατε να διευκρίνετε για παράδειγμα τη μέγιστη συνεχή τάση λειτουργίας της EL504 ως αυτοταλάντωτο;Στα νήματα έως πόσα volts μπορώ να τις δώσω;

Giannis511
15-06-06, 23:27
H ΕL μπορεί να αντέξει μέχρι και 9 άνετα αλλά και μέχρι 12 με μια αντιστασούλα θα τα πάρει.Βέβαια μην φανταστείς φίλε μου ότι είναι για χόρταση είναι έτσι για την τιμή των όπλων. H PL που νορμάλ είναι 27ν παίρνει 30ν εγώ την έκανα να ανάψει ίσα ίσα να κοκκινίσει λίγο το νήμα στα 12ν.Για την ιστορία μια καινούρια EL504 στον ΠΟΠ 22 έχει 14 ευρώ. Στην άνοδο μέχρι 350 - 370 τα αντέχει άνετα με 400ν έχω ακούσει δεν το έχω δοκιμάσει η ευθύνη δική σας οτι δουλεύει αλλά μπορεί τόσο να γίνει μπλέ ή κόκκινη ή ακόμα και να κάνει μπαμ!

JIM_6146B
15-06-06, 23:52
H ΕL μπορεί να αντέξει μέχρι και 9 άνετα αλλά και μέχρι 12 με μια αντιστασούλα θα τα πάρει.Βέβαια μην φανταστείς φίλε μου ότι είναι για χόρταση είναι έτσι για την τιμή των όπλων. H PL που νορμάλ είναι 27ν παίρνει 30ν εγώ την έκανα να ανάψει ίσα ίσα να κοκκινίσει λίγο το νήμα στα 12ν.Για την ιστορία μια καινούρια EL504 στον ΠΟΠ 22 έχει 14 ευρώ. Στην άνοδο μέχρι 350 - 370 τα αντέχει άνετα με 400ν έχω ακούσει δεν το έχω δοκιμάσει η ευθύνη δική σας οτι δουλεύει αλλά μπορεί τόσο να γίνει μπλέ ή κόκκινη ή ακόμα και να κάνει μπαμ!

Για την EL504 τα νήματα άστα 6,3 volt . Παίξε με την τάση ανόδου και του προστατευτικού πλέγματος (ποδαράκι 6-7) . Η τάση άνετα μπορεί να πάει 400 Volt αλλά η αντίσταση στο προτατευτικό πρέπει να είναι τέτοια ώστε να μην κοκινίζει περίπου 15-33ΚΩ το ίδιο και η αντίσταση της πόλωσης 15-33ΚΩ . Ο πυκνωτής στην πόλωση που ενώνει το (1-2 ποδαράκι ) με το πηνίο ταλάντωσης δεν πρέπει να είναι μικρότερο απο 15pf . Το πηνίο ταλάντωσης πρέπει να είναι 3 σπείρες παίξε με το μέγεθος συνήθως μπαταράς διάμετρα ΑΑ και μία έξω σε απόσταση όσο το κενό που υπάρχει μεταξύ τον τριών σπειρών .
Το κοκκίνισμα της λάμπας όταν είναι έντονο θα καταστρέψει την λαμπα αλλά θα έχει τσούλιμα στην συχνότητα .

Οσο η λάμπα δεν κοκκινίζει έχεις πιο σταθερή συχνότητα εκπομπής . Ακόμα και με 300Volt μπορεί να σε κοκκινησει αν η κατασκευή του πομπού δεν είναι καλή .

Την δεκαετία του 80 μία λάμπα που μπλέδιαζε ήταν το καλύτερο (χωρίς καθόλου κοκκίνισμα ) ήταν σταθερή η συχνότητα εκπομπής + η ζωή της λάμπας ήταν μεγάλη .

Giannis511
16-06-06, 00:04
Αυτό ακριβώς.Μόλις βρήκα και ένα τροποποιημένο σχέδιο του ξαδέρφου μου από τα 1993.Μάλιστα στην έξοδο έχει και φίλτρο αρμονικών και μάλιστα το γράφει απαραίτητο (φανταστείτε 2η και 3η αρμονική).Όσο για το τσούλημα υπάρχει πάντα. Δοκίμασε και μικρότερη αντίσταση στο οδηγό.Και οι πυκνωτές στο κάπλερ με μεγαλύτερη ανοχή.

Πώς κάνουμε μια 504 μπλέ?(ποτέ δε το κατάφερα...)

radioamateur
16-06-06, 00:47
Διάβασα προσεκτικά τις τροποποιήσεις που προτείνετε.Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν θα πρέπει να αυξήσω τάση τόσο στα νήματα όσο και στην άνοδο ταυτόχρονα ή θα πρέπει να επιλέξω τη μια ή την άλλη οδό.
Εως πόσα watts μεγιστο μπορεί να αποδώσει ως αυτοταλάντωτο η EL504;
Εχω ακούσει κάτι πάνω απο 40 watts.Ισχύει;

ok1gr
16-06-06, 02:07
Η άνοδος νομίζω αντέχει και 600V.

Φίλε radioamateur άρχισε με την άνοδο που είναι ποιό συνηθησμένο και όταν το καταφέρεις να δουλεύει καλά με καμιά 500-550V όταν δλδ. το φτάσεις κοντά στα όρια και δείς ότι δεν σε πέρνει άλλο αν θές πας στα νήματα. Πιστεύω ότι να δώσεις 2V παραπάνω στα νήματα είναι πολύ χειρότερο από πλευράς ζωής της λυχνίας από το να δώσεις 200 και 250V παραπάνω στην άνοδο...
Αν κάνω λάθως ας με διορθώσει κάποιος...
Για βάτ δεν είμαι σίγουρος.. με 500-550V άνοδο και λίγο παραπάνω νήματα ίσως περάσεις τα 40 ίσως και τα 45...

radioamateur
16-06-06, 02:40
Σας ευχαριστώ θερμά!!!

tzitzikas
16-06-06, 10:07
τα data της pl504 δινουν 550 βολτ στην ανοδο max.βεβαια φανταζομαι οτι σε μικρο χρονικο διαστημα την παιρνεις την λαμπα στο χερι. κατι αυτοταλαντωτα που δουλευα πλαια 504 συχντα γινοταν μπλε η λαμπα μεσα σε μερικες συχνοτητες.μετα εμαθα οτι ειναι καλο αυτο.μια φωτια ειχε φουντωσει ειχε γινει κατακοκκινη,απο το πολυ κοκκινισμα σταματησε να ταλαντωνει, εβγαλα το φισ απο την πριζα αμεσως και την εσωσα.τοτε τις αγοραζα 800 δρχ.ειχα και μια yugoslavia αλλα ειχα βαλει το φις αναποδα στην πριζα και εγινε κατασπρη μεσα και εσπασε το γυαλι. η πλακα ειναι οτι το βαλα αναποδα επιτιδες να δω τι θα συμβει.μιλαμε για το 1992.για ταλαντωση η el84 ειναι πολυ καλη.βγαζει καμια 5-7 βατ απο οτι θυμαμε.
φυσικα οταν ανοιγα την 504 δεν εβλεπε κανεις τηλεοραση στην γειτονια σε αποσταση 20 μετρων.τα βουλωνε ολα.πεφτανε μαυρα στα καναλια η στην καλυτερη περιπτωση χαναν το χρωμα τους.ενω η el84 δε δημιουργουσε μεγαλο προβλημα.

JIM_6146B
16-06-06, 10:43
Εως πόσα watts μεγιστο μπορεί να αποδώσει ως αυτοταλάντωτο η EL504;
Εχω ακούσει κάτι πάνω απο 40 watts.Ισχύει;


Με πήγατε 20 χρόνια πίσω και το χαίρομαι . Η EL504 μόνο με οδήγηση μπορεί να δώσει το πολύ 35-40 Watt σε καλή κατασκευή .

Αυτοταλάντωτο το πολύ 15-25Watt σε καλή κατασκευή .

Οσο πιέζαμε μια λάμπα τόσο τηλεοπτική εκπομπή κάναμε :D φαταστήτε οτι σε χωριό οταν ανοιγε ενας τον πομπο το το χωριό δεν έβλεπε κάποια κανάλια τηλεόρασης . Το άλλο με εκπομπή στα μεσαία τα περισσότερα τηλέφωνα του χωριού είχαν και μουσική .

Καλές εποχές . τι μου θυμίζεται , φτάναμε μέχρι και στην άλλη άκρη της Ελλάδας για να δούμε μια κατασκευή απο κοντά . Τις καλές εποχές πιέζαμε τις λάμπες με συνέπεια κάθε μήνα ήθελαν αντικατάσταση , και μην σκεφτήτε πολύωρες εκπομπές καμία 2-3 ώρες την ημέρα συνομιλίες και μουσική μαζί . Εμβέλεια περίπου 60 +- χιλιόμετρα ανάλογα με τις συνθήκες εκπομπής . Τότε αντί τις επαγωγής είχαμε απευθείας την έξοδο με πυκνωτή στην κεραία (δίπολο FM ) , στάσιμα τι είναι αυτό , Watt και αυτό τι είναi , βάζαμε μπρός και ο θεός βοηθός . Κόβαμε καλωδια , διπολα όλα με δοκιμές έκαναν καλώς δεν έκαναν πέταμα πτού και απο την αρχή .

Την εποχή εκέινη η EL504 της PHILIPS ήταν η καλύτερη είχε και άλλη κατασκευή στο εσωτερικό η άνοδο απο τις άλλες EL504 . Τότε ο συντονισμός και η βελτίωση του πομπού γίνόταν με τις συνομιλίες δηλ. εκανες αλλαγή και η άλλη πλευρά σου απαντούσε χειρότερα η καλύτερα έτσι φτιάχναμε και βελτιώνμαμε τους μπομπούς και όχι με οργανάκια watt κ.λ.π .

Αν καταφέρω να φωτογραφήσω το μπλέ (τέλειο) τις 6146 θα βλέπατε .

Δείτε και εδώ http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1188

VAGOURAS
18-06-06, 17:12
Να πω και κατι να γελασουμε.Περιπου το 1985 ειχα ενα 504 με μεσαια ληψη ουτε πυκνωτη στην εξοδο, κατευθειαν τα 300 βολτ στο διπολο !!!!!!!!!Απο επιπολαιοτητα επιασα την κεραια (ανοδο- καθοδο)με τα δυο χερια.Κολησα στην κεραια δεν ξερω για ποσα δευτερολεπτα και χτυπιομουν σαν χταποδι,δεν ανοιγαν τα χερια.Ευτυχως αντεξα λογο ηλικιας (13 χρονων) το χτυπημα και μετα το πρωτο σοκ καποια στιγμη την αφησα.Πιστευω οτι ημουνα πολυ τυχερος γιατι δεν ειχα καποιο προβλημα καρδιας κλπ.Ημουν και στο ταβανι στο σπιτι της γιαγιας και θα με βρισκανε ποιος ξερει μετα απο ποσες ωρες. Φυσικα μετα σταυροκοπιομουνα δεν ξερω ποση ωρα λεγοντας θεε μου θεε μου.
ULTRON-YOUGOSLAVIA-PHILIPS
Το ατιμο μια μερα δεν θυμαμαι το λογο, το δουλεψα χωρις καθολου κεραια (λαμπα κοκκινη) και εκανα συνομιλια με καποιον συναδελφο στα 25 χιλιομ ευθεια,μονο ανεβαστη φυσικα,Νομος Σερρων κοιλαδα ταψι,και επειτα με καποιον απο Αμφιπολη (δεν ξερω αν ελεγε αληθεια για την περιοχη του)το σιγουρο ειναι οτι το δικο μου μηχανακι ηταν σκετα πηνια.Φανταζομαι οτι αν ηξερα τοτε απο βατομετρα και συντονισμο η 504 θα ξεσκιζε.Εμεις του βαζαμε κεραια κι οτι κατσει.Θυμαμαι οτι η λαμπα φωτιζε εντονα οταν εβγαζα τον πυκνωτη αναδρασης, και καποιες φορες αυτο το ωραιο μπλε.*************

radioamateur
18-06-06, 21:57
Εγω μακάρι να ήξερα πως ακουγόταν αυτό το πράγμα...Συντονισμός λέξη αγνωστη στα πρωτα ραδιοερασιτεχνικά βήματα.Συνομιλούσα λοιπόν με κάποιον... "χριστιανό" ευτυχώς από την περιοχή μου άρα κοντά.Σε καποια στιγμή μου λέει δεν σε ακουω...Όντως είχε φυσήξει ένας γερός αέρας και ειχε γκρεμίσει το δίπολο...το οποίο είτε στηριζόταν είτε δεν στηριζόταν ήταν το ιδιο και το αύτό.
Άκουσα ότι κάποιος αντί να χρησιμοποιήσει σασσί ή κουτί μεταλλικό χρησιμοποίησε ένα χαρτοκούτι και "στηρίξε" εκεί το αυτοταλάντωτο.Που λεφτά την εποχή εκείνη...

VAGOURAS
20-06-06, 00:01
Παντως με varicap στην 504 η στερεογεννητρια πηγαινε πολυ καλα.Εχω προγραμμα σε κασετα απο το 1991 με ωραιους διαχωρισμους με στερεογεννητρια MAC & SPOT της πλακας (και πολυ "βλακεια" με τους κολλητους μου).

PANOS_333
18-03-09, 16:40
Συμφωνώ με τον ΣΑΡΑΚΗΝΟ . Δείνω ενα σχέδιο που έχει περισσότερη προστασία απο ενα μόνο διοδάκι .


Βάζεις την μπρίζα όπως θελεις , Προσοχή καλή μόνωση στο κομμάτι που έχει 220V και γενικότερα όπου κυκλοφορεί τάση υψηλή .

Η γείωση πρέπει να ελεχθεί οτι δουλεύει στο δύκτιο του που θα το συνδέσετε και μετά να κάνεται χρήση του κυκλώματος αυτού .

Η οποιαδήποτε χρήση κυκλωμάτων χωρίς μετασχηματιστές απομόνωσεις απο το δύκτιο ΔΕΗ είναι επικυνδυνες έως και θανατηφόρες όταν ο χρήστης δεν γνωρίζει του κινδύνους .

Χρήση μονο απο άτομα που γνωρίζουν
Καλημέρα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως μπορούμε να ενώσουμε τα -230 ν της γέφυρας με τα 0ν της γείωσης και του ουδετέρου όπως δείχνει το σχέδιο;!!! Προσοχή έκρηξη!!!

weather1967
18-03-09, 17:02
Καλημέρα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως μπορούμε να ενώσουμε τα -230 ν της γέφυρας με τα 0ν της γείωσης και του ουδετέρου όπως δείχνει το σχέδιο;!!! Προσοχή έκρηξη!!!

Να συμφωνήσω με τον Πανο ,δεν το ειχα δει αυτο το ποστ ,και εχει απολυτο δικιο για αυτο το σχεδιο,σχεδιο πυρ και φλογας ,φιλε μου 6146 με καλοπροαιρετη παντα διαθεση ,το εχεις φτιαξει αυτο το σχεδιο και σου δουλεψε το συστημα ? δεν πεφτανε οι ασφαλειες κατω η και ο αυτοματος ?

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=3413&d=1148979053