PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΤΡΗΣΗ ΠΑΛΜΩΝ-ΣΤΡΟΦΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ



athalex
16-03-06, 21:01
Καλησπέρα σε όλους .
Θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να υπολογίσω τις στροφές ενός κινητήρα όταν ξέρω ότι σε μια στροφή του , θα μου δώσει 120 παλμούς ημίτονο με τάση γύρω στα 6 βολτ. Παλαιοτέρα ένας φίλος τους μετέτρεψε σε τετραγωνικούς (και μόνο θετικούς ) τους έδωσε σε έναν μοτορολα μικροεπεξεργαστή και μετά……….
Από ότι καταλάβατε με ενδιαφέρει το τι θα γράψω στο προγραμμα, δηλαδη πιο είναι το σκεπτικό και εγώ μετά θα προσπαθήσω να το υλοποιήσω.

gsmaster
16-03-06, 22:29
Μετράς τον χρόνο που θα χρειαστεί να κάνει 120 στροφές. Αυτή είναι η περίοδος, για να βρείς την συχνότητα κάνεις 1/περίοδος και σου δίνει τις στροφές ανα δευτερόλεπτο. Το πολλαπλασιάζεις με 60 και έχεις τις στροφές ανα λεπτό.

Δεν νομίζω να ξέχασα κάτι...

athalex
18-03-06, 11:22
Φίλε Γιάννη σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά θέλω να σας αναθέσω το ερώτημα καλύτερα. Έχω έναν τροχό που έχει 120 δόντια . Ένας αισθητήρας ‘βλέπει ’ αυτά τα δόντια. Και παράγει ένα ημιτονοειδές παλμό κάθε φορά που περνάει ένα δόντι . Εγώ θέλω μέσω ενός μικρό να μετράω τους παλμούς και να υπολογίζω τις στροφές του τροχού. Πιστεύω να το εξήγησα καλύτερα.

gsmaster
18-03-06, 14:50
Το σήμα που παράγει πώς γίνεται να είναι ημιτονοειδες? Τι αισθητήρα χρησιμοποείς?

Εσύ που ακριβώς κόλλησες?

athalex
18-03-06, 18:56
Είναι επαγωγικός αισθητήρας, . κόλλησα στο πρόγραμμα,

gsmaster
18-03-06, 19:13
Αρχικά μέτρα την περίοδο που έρχεται ένας παλμός. Απο εκεί και πέρα είναι απλά μαθηματικά, όπως περίπου τα έγραψα στο παραπάνω μήνυμα.

Ποιον μΕ χρησιμοποείς? Που ακριβώς κόλλησες. Δεν σε καταλαβαίνω ρε συ, γίνε πιο αναλυτικός.

athalex
18-03-06, 20:55
θα μετρήσω σε πόσο χρόνο έρχονται οι 120 παλμοί, μετά θα διαιρέσω το 60 με τον χρόνο αυτό και θα μου βγάλει τις στροφές, το έκανα επαληθεύσει και μου έβγαλε το ίδιο νούμερο. Τι λες και εσύ? Χρησιμοποιώ τον ST62 . έχω αρκετή βιβλιογραφία .