PDA

Επιστροφή στο Forum : παλμογραφος-καταγραφη τασης στον υπολογιστη



leo
20-03-06, 15:00
καλησπερα παιδια
μπορει καποιος να μου δωσει μια απαντηση για το πωσ θα καταγραψω την ταση της δεη στον υπολογιστη μου?θελω δηλαδη να κανω τον υπολογιστη παλμογραφο και να καταγραφω τις μεταβολες τησ τασης

gourtz
20-03-06, 17:25
νομιζω λιγο δυσκολο για ποιο λογ θες να το ανεις αυτο?

leo
21-03-06, 12:16
η περιοχη που μενω εχει πολυ συχνες πτωσεις τασεως καθως και υπερτασεις εγω θελω να καταγραψω καπου λοιπον την μεταβολη τοης τασης κατα την ωρα της πτωσης και επειδη δεν ειναι δυνατο να ειμαι με ενα πολυμετρο στην πριζα και να το κοιταω ολη μερα σκεφτηκα εαν γινεται ο υπολογιστης να λειτουργησει ασ πουμε σαν βολτομετρο και κατα συνεπεια να καταγραφει την κυματομορφη της τασης που διαβαζει!!!!

Επιστήμων
21-03-06, 14:02
Υποθέτω ότι έχεις ήδη UPS .

Επιστήμων
21-03-06, 14:12
Η λύση που προτείνω είναι να πάρεις τάση-σήμα μετά από ένα μετ/στή μικρής ισχύος. (220/6V)
Αφού ανορθώσης το σήμα-τάση και συνδέσεις και ένα διαιρέτη για να ρίξεις το σήμα-τάση σε επιθυμητά επίπεδα
θα πρέπει να βάλεις έναν μετατροπέα Α/D 8-bit και έπειτα ή
θα φτιάξεις ένα πρόγραμμα που να διαβάζει συνέχεια την παράλληλη ή θα χρησιμοποιήσης μικροελεγκτή
για να κάνει επίσης τον ίδιο έλεγχο.

Αν δε σε ενδιαφέρει το παραπάνω και θέλεις απλά να ξέρεις αν έπεσε-κόπηκε η τάση υπάρχει και κάτι άλλο
ποιο απλό : ρελές σε συνδεσμολογία αυτο-διακόπτη

x9-125
21-03-06, 17:06
Yπάρχουν πολύμετρα στο εμπόριο με γύρω στα 100 ευρώ τα οποία έχουν σειριακή έξοδο για να μεταφέρουν αυτό που μετράνε σε κάποιο υπολογιστή. Πιστεύω πως αυτό θα σε βοηθήσει!!!

leo
30-03-06, 23:20
δεν θελω κατι σε πολυμετρο θελω μια κατασκευη που να μπορω να την συνδεσω με τον υπολογιστη κατι σαν το κιτ ενδιαμεσης χρησης του ελεκτορ!!!το εχει παρει κανεις?κανει?

GiannisAlex
10-05-06, 03:21
Το Πολυμετρο Με Την σειριακη εξοδο κανει ακριβως αυτο που θελεις. Αν ομως αποφασισεις να αγορασεις τετειο , βεβαιωσου οτι σου δινουν και το αναλογο προγραμα που θα μετατρεψει το PC σε καταγραφικο ...

leo
26-05-06, 15:05
το κυκλωμα του ελεκτορ δεβν κανει για αυτην την δουλεια,και δεν θελω να χρησιμοποιησω πολυμετρο!!!καλα ρε παιδια δεν γνωριζει κανενας σας μια λυση για το προβλημα μου????δεν ζηταω να παω στο φεγγαρι να καταγραψω την ταση δικτιου στο pc μου θελω!!!

marios
27-05-06, 02:54
καλα ρε παιδια δεν γνωριζει κανενας σας μια λυση για το προβλημα μου????δεν ζηταω να παω στο φεγγαρι να καταγραψω την ταση δικτιου στο pc μου θελω!!!
Ρε φίλε, συγνώμμη κιόλας αλλά τί πάει να πεί αυτό;
Τα παιδιά εδώ προσπαθούν να δώσουν λύση στο πρόβλημά σου και αυτό είναι το "ευχαριστώ" :?:
Αυτό κατά την γνώμη μου προσβάλει όλα τα παιδιά που προσπαθούν να σε βοηθήσουν...
Εμένα τουλάχιστον μου κακοφάνηκε και δεν νομίζω πως είναι και σωστό!
Βέβαια, επειδή ποτέ δεν είμαι απόλυτος, μπορεί και να παρεξήγησα τις προθέσεις σου.
Άν είναι έτσι, με συγχωρείς :?
Άν δέν είναι, τί να σου πώ... συλλυπητήρια :lol:


Υ.Γ. Συγνώμμη για το offtopic

jimakos
27-05-06, 12:11
Δεν νομίζω και εγώ με την σειρά μου πως αυτή η απάντηση είναι στα πλαίσια του ευχαριστώ.Οσο αφορά το πρόβλημα σου εγώ το έλυσα μέσο του UPS το οποίο μπορεί να συνδεθεί με την παράλληλη και συνοδεύεται με ένα πρόγραμμα που μπορεί να μπορεί να μου δείχνει ανά πάσα στιγμή την τάση στο δυκτιο,να κρατά ιστορικό των τάσεων με χρόνο δειγματοληψίας που μπορεί να ρυθμιστή από το χρηστη.Αυτην την στιγμή δεν θυμάμαι πιο μοντέλο είναι διότι δεν είμαι στο σπίτι αλλά μπορώ να κοιταξω.Υπαρχουν όμως πάμπολλα UPS τέτοιου είδους στο εμπόριο.

leo
29-05-06, 14:25
Δεν ειχα σκοπο να προσβαλω κανεναν και ζητω χιλια συγγνωμη σε οσους ενιωσαν ετσι.Και εννοειτε βεβαιως οτι σας ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες που μου δινεται!
Και παλι συγγνωμη παιδια δεν ειχα κακες προθεσεις! :D
σε ευχαριστω για την προταση σου για το ups ομως επιδη εχω και δεν υποστηριζει τετοια λειτουργια ψαχνω κατι αλλο!

PiCBuRn3r
29-05-06, 18:31
Πας παίρνεις δείγμα το TLC549, ή καλύτερα το αγοράζεις, φτιάχνεις διαρέτη τάσης από τα 220 στα 2.2 volt και το συνδέεις με το ADC(TLC549). Το ADC το συνδέεις στη σειριακή του pc με optocouplers για προστασία και το τροφοδοτείς με ξεχωριστό τροφοδοτικό (πακάκι τοίχου). Για τον κώδικα στην VB μπες στο site του Elektor και κατέβασε το zip με τα παραδείγματα για το βιβλίο "Ηλεκτρονικά και Visual Basic..." κάτι τέτοιο... Εκεί έχει παράδειγμα για το TLC549 μέσω της σειριακής θύρας.

gsmaster
29-05-06, 19:02
Θα πρέπει να βάλει μετασχηματιστή για να εχει την απομόνωση απο το δίκτυο.

PiCBuRn3r
30-05-06, 01:28
Θα πρέπει να βάλει μετασχηματιστή για να εχει την απομόνωση απο το δίκτυο.
Σωστός! :wink: Γίνεται επικίνδυνο χωρίς μετασχηματιστή.

leo
30-05-06, 16:04
Σας ευχαριστω πολυ ομως μηπως υπαρχει κανενα σχεδιο με αυτο που μου περιγραφεις γιατι ειμαι νεος στο χωρο και χρειαζομαι λιγη βοηθεια παραπανω!!!! :wink: οσο για το software οκ σε ευχαριστω θα το ψαξω.