PDA

Επιστροφή στο Forum : ελεγχος οικιακων συσκευων μεσω υπολογιστη-εξυπνο σπιτι



leo
20-03-06, 15:11
παιδια καλησπερα
ειμαι νεος στη σελιδα σας και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος θελω αν καποιος γω\νωριζει να μου συστησει ενα πακετο (κατασκευη και λογισμικο) οπου μεσω αυτου θα εχω τη δυνατοτητα να ελεγχω συσκευες στο σπιτι κατι σαν τα μπι εμ εσ

gourtz
20-03-06, 17:23
δες στακυκλωματα μεσω υπολογιστη το switch controller

buggy - x
20-03-06, 21:25
Μπορεις ομως να ελενχεις τις συσκευες και οταν ειναι μακρια απο τον Η/Υ? και αν μπορειτε βαλτε το θεμα που λετε γιατι δεν το βρισκω.

gourtz
21-03-06, 19:31
κοιτα κανονικα μεσω καλωδιου. αλλα υπαρχουν τροποι νατο κανεις με RF και καθ συσκεη που θελει να ελενξεις θα βαζεις απο ενα δεκτη ο οποις θα παιρνει σημα και θα κανει τ λειτουργια που ειναι προγραμματισμενος

leo
27-03-06, 22:19
μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες για το πως θα το κανω με rf που λες?

gourtz
27-03-06, 22:31
κοιτα αν το εκανα μπορει να εφτιαχνα αυτο για να μην μπλεκο με πλακετακια κτλ


http://www.tele.gr/html/140.HTM και επιλεγεις αυτο με τα 3 καναλια (GTS-016-13)

και αποτο τηλεχειριστηριο παιρνεις τα τα δυο ακροδεκτακια απο το μπουτον πχ το on Και τα συνδεεις με ενα ρελεδακι. αυοτ θελει στιγμιαια εντολη.
και καποιος θα βρεθει να σου φτιαξει και ενα προγραμμα που να δεινει σατιγμιεαις εντολες

leo
27-03-06, 22:49
καλο αθτο της τελε ομως εγω θελω κατι που να ελεγχει περισσοτερες συσκευες και οποσδηποτε μονο μεσω pc φαντασου κατι οπως τα building management systems

moutoulos
27-03-06, 23:04
Κοίταξε και εδώ (για κάτι έτοιμο), http://www.smarthome.gr

leo
30-03-06, 23:19
καποιος ρε παιδια κατι να βοηθησει κανενας δεν ξερει???

leo
26-05-06, 15:08
υπαρχει κανενας που μπορει να μου προτεινει μια λυση τελικα χωρις να χρειαστει να μπλεξω με τετοιες εταιριες?δεν θελω ετοιμα πραγματα θελω εγω να το φτιαξω!!!!

leo
30-05-06, 23:01
καμια ιδεα κανεις???η αληθεια ειναι οτι θελω να κανω την πτυχιακη μου σε αυτο το θεμα και πρεπει να βρω κατι οποσδηποτε!

PiCBuRn3r
30-05-06, 23:20
Υπάρχουν κάτι μοντούλες πομποί και δέκτες στα 430mHZ. Πχ. Βάζεις τον πομπό στο pc με το κατάλληλο software γραμμένο σε VB(windows), C++, python(linux-windows) κλπ. Μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις μικροελεκτές για κάθε δέκτη που θες (ένας πομπός, πολλοί δέκτες) και μικροελεκτή αναλύεις τα σειριακά δεδομένα που λαμβανεις από κάθε δέκτη. Έχω στα σκαριά ένα τέτοιο project για τον έλεγχο του εξωτ. φωτισμού στο σπίτι, άλλα με τις εξετάσεις έχει πάρει φωτιά ο κ**ος μου.. :lol: :lol:
Τώρα ο κάθε δέκτης μπορεί να έχει από ένα μέχρι όσα κανάλια θες ανάλογα με τον μικροελεκτή και το software που έχεις γράψει.

leo
30-05-06, 23:48
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!ομως επειδη δεν σκαμπαζω και πολλα απο τα λογια μηπως υπαρχει καποιο σχεδιο για αυτο που μου λες???
ακομα το προγραμμα για το pc που θα το βρω???

PiCBuRn3r
31-05-06, 08:36
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!ομως επειδη δεν σκαμπαζω και πολλα απο τα λογια μηπως υπαρχει καποιο σχεδιο για αυτο που μου λες???
ακομα το προγραμμα για το pc που θα το βρω???
Σχέδιο δεν έχω βγάλει ακόμα. Όταν βρω χρόνο να ασχοληθώ και να το στήσω στον κήπο που θέλω θα το δημοσιεύσω.
Το πρόγραμμα μάντεψε.... Πρέπει να το φτιάξεις μόνος σου ώστε να καλύπτει τις ανάγκες σου. :D