PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ ΜΕ ΤΑΛΑΝΤΩΤΗ ΑΜ



tzitzikas
20-03-06, 20:11
Εχω ένα πομπο ΑΜ με 4 σταδια (EF-89, 6V6GT, 807, 813). Ταλάντωση κάνει η EF89. Προσπαθησα να αλλαξω το κύκλωμα ώστε ταλάντωση να κάνει η 6V6GT και όχι η EF-89 για πιο ευκολο συντονισμο. Δηλαδη το κυκλωμα μου να αποτελειται μετα από 6V6GT, 807, 813. Ενώ ακολουθησα τα κλασσικα σχεδια ταλαντωσης με λυχνιες τυπου 6V6, 6L6, EL-34 το κυκλωμα παρόλο που λειτουργησε δεν είχε σταθερη συχνοτητα. Δηλαδη το συχνομετρο εδειχνε 1431 KHz μετα (και πολύ γρηγορα ) πηγαινε 1431,6 κ.ο.κ.. Μεταβαλλοταν πολύ γρηγορα. Με την EF-89 εχω πολύ καλη σταθεροτητα. Καμια ιδέα τι συμβαινει????που οφειλεται???
Ετσι αναγκαστικα ξαναεφτιαξα το προηγουμενο κυκλωμα με το οποιο εχω το εξης προβλημα. Όταν παω να συντονισω την βαθμιδα της 6V6GT (εχωντας απομονωσει το υπολοιπο κυκλωμα που ακολουθει) ώστε να τραβάει ελάχιστο ρευμα στη ανοδο αυτή η λυχνια δε μπορω να πεσω κατω από το 27mA (χωρις να εχω φορτιο μετα). Ενώ με την 807 το πετυχαινω (σχεδον εχω μηδενικο ρευμα όταν την συντονιαω χωρις το κυκλωμα της 813 μετα και χωρις φορτιο άλλο φυσικα). Και όλα αυτά παρολο που εχω βαλει στο συντονιστικο πηνιο με πολλες ληψεις. Καμια ιδεα τι συμβαινει η καποιο άλλο τροπο συντονισμου?????

tzitzikas
22-03-06, 11:11
κανεις?????

KILOBATIKOS
22-03-06, 12:00
Καλημέρα . αυτό μπορεί να το κάνει αν η λάμπα είναι πεσμένη και σιγά σιγά αποδίδει. Μικρές αντίστασης στα πλέγματα. εγώ χρησιμοποιώ την ελ34 χωρίς πρόβλημα

KILOBATIKOS
22-03-06, 12:16
Γιατί όμως χρησιμοποιείς τόσες βαθμίδες . εγώ έβγαλα 813 με ελ34 ταλάντωση ελ519 μπαφερ και οδηγείτε η 813 πολύ καλά χωρίς να τσουλάει

goldeneagle
22-03-06, 12:19
Εχω την εντυπωση πως η el34 δεν κανει για ταλαντωτρια, ασχετα αν πολλοι την χρησιμοποιουν για τον λογο αυτο.
ενω καταλληλοτερη ειναι η 6v6

aeonios
22-03-06, 12:30
Είδα και το μήνυμα σου στο The_Radio_and_Transmitter_Electronics. Γιατί έχεις πρόβλημα με το pll στην πρώτη βαθμίδα;

kostas30
22-03-06, 13:08
τι ταση τρωει η el34 ? κανονικα η ταση της ταλαντωσης δε πρεπει να ξεπερνα τα 200 βολτ κ αν ειναι σταθεροποιημενη ακομα καλυτερα.μετα κοιτα τοπηνειο ταλαντωσεως μηπως ζεστενεται αν ναι εχεις προβλημα φτιαξε αλλο πηνειο με πιο χοντρο συρμα, ακομα κοιτα ολα τα υλικα της ταλαντωσης μηπως εχεις θερμοκρασια σε καποιο και αλαξε το. οσο για την λυχνια θα προτιμουσα μια 6AG7 η μια 6v6 η 6l6. :ok: \:D/ :thinking:

ReFas
22-03-06, 13:45
Εχω ένα πομπο ΑΜ με 4 σταδια (EF-89, 6V6GT, 807, 813). Ταλάντωση κάνει η EF89. Προσπαθησα να αλλαξω το κύκλωμα ώστε ταλάντωση να κάνει η 6V6GT και όχι η EF-89 για πιο ευκολο συντονισμο. Δηλαδη το κυκλωμα μου να αποτελειται μετα από 6V6GT, 807, 813. Ενώ ακολουθησα τα κλασσικα σχεδια ταλαντωσης με λυχνιες τυπου 6V6, 6L6, EL-34 το κυκλωμα παρόλο που λειτουργησε δεν είχε σταθερη συχνοτητα. Δηλαδη το συχνομετρο εδειχνε 1431 KHz μετα (και πολύ γρηγορα ) πηγαινε 1431,6 κ.ο.κ.. Μεταβαλλοταν πολύ γρηγορα. Με την EF-89 εχω πολύ καλη σταθεροτητα. Καμια ιδέα τι συμβαινει????που οφειλεται???
Ετσι αναγκαστικα ξαναεφτιαξα το προηγουμενο κυκλωμα με το οποιο εχω το εξης προβλημα. Όταν παω να συντονισω την βαθμιδα της 6V6GT (εχωντας απομονωσει το υπολοιπο κυκλωμα που ακολουθει) ώστε να τραβάει ελάχιστο ρευμα στη ανοδο αυτή η λυχνια δε μπορω να πεσω κατω από το 27mA (χωρις να εχω φορτιο μετα). Ενώ με την 807 το πετυχαινω (σχεδον εχω μηδενικο ρευμα όταν την συντονιαω χωρις το κυκλωμα της 813 μετα και χωρις φορτιο άλλο φυσικα). Και όλα αυτά παρολο που εχω βαλει στο συντονιστικο πηνιο με πολλες ληψεις. Καμια ιδεα τι συμβαινει η καποιο άλλο τροπο συντονισμου?????

Καλό θα ήταν να είχαμε το σχέδιο της ταλάντωσης…υποθέτοντας ότι είναι το κλασικό θα ήθελα να μου πεις τι πυκνωτή έχεις στο οδηγό της ταλάντωσης τι αντίσταση πηνίο κτλ…
Προκαταβολικά σου λέω πυκνωτή στο οδηγό όσο γίνεται μικρότερο ,περίπου 100pf η και ποιο κάτω…αντίσταση και αυτή μικρή 27Κ η και 18 Κ…και πηνίο καλό είναι αυτοσχέδιο με λήψεις για τη κάθοδο της λυχνίας.

tzitzikas
22-03-06, 15:45
την 6v6 ηθελα να ταλαντωσω οχι ελ-34.
το σχεδιο ειναι αυτο.απλα ταλαντωσα την 6v6.αντισταση δοκιμασα και 22Κ, πηνιο το ιδιο ειναι απο αυτα τα ετοιμα ταλαντωσης μεσαιων, πυκνωτη 100pf (δοκιμασα και 150).απλα σκεφτομαι μηπως παιζει ρολο που στην 6v6 η καθοδος εσωτερικα ειναι ενωμενη με το πλεγμα g3.

επισης αν ξερει καποιος να μου πει πως θα φτιαξω τοροιδη μετασχηματιστη με φεριττη 1:4 για να οδηγησω με πλλ την 807 απο το οδηγο. υπαρχει και η λυση συντονιστικου Π αλλα δεν εχω γεφυρα για χαμηλες συχνοτητες για να προσαρμοσω τα 2 σταδια.καμια αλλη ιδεα για προσαρμογη και κανα σχεδιο ενισχυτη ΜΕ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ που θα το οδηγησω με το PLL για να οδηγησω την 807 η την 813??

Giannis511
22-03-06, 16:20
Τζίτζικα, αυτό το κύκλωμα πόσα βατ βγάζει με την 807?Τί διαμορφωτή θέλει?Δοκίμασε να βάλεις 6V6 ταλάντωση και 6L6 buffer πριν την 807.Έχω δει τέτοια κυκλώματα και έχω την εντύπωση ότι δεν θα έχεις τόσο πρόβλημα!

807
22-03-06, 17:54
Σκετη 6βε6 να οδηγησει την 807,δεν χρειαζεται αλλη λαμπα,ειναι μικρη η ισχυς,μια 6βε 6 μπορει να οδηγησει ακομα και 8...807.

22-03-06, 18:56
την 6v6 ηθελα να ταλαντωσω οχι ελ-34.
το σχεδιο ειναι αυτο.απλα ταλαντωσα την 6v6.αντισταση δοκιμασα και 22Κ, πηνιο το ιδιο ειναι απο αυτα τα ετοιμα ταλαντωσης μεσαιων, πυκνωτη 100pf (δοκιμασα και 150).απλα σκεφτομαι μηπως παιζει ρολο που στην 6v6 η καθοδος εσωτερικα ειναι ενωμενη με το πλεγμα g3.

επισης αν ξερει καποιος να μου πει πως θα φτιαξω τοροιδη μετασχηματιστη με φεριττη 1:4 για να οδηγησω με πλλ την 807 απο το οδηγο. υπαρχει και η λυση συντονιστικου Π αλλα δεν εχω γεφυρα για χαμηλες συχνοτητες για να προσαρμοσω τα 2 σταδια.καμια αλλη ιδεα για προσαρμογη και κανα σχεδιο ενισχυτη ΜΕ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ που θα το οδηγησω με το PLL για να οδηγησω την 807 η την 813??

Καθαρα προσωπικη αποψη...
ο 100pF στο οδηγο προς το πηνειο ταλαντωσεως πρεπει να γινει >1.5nF αφου ολο το κυκλωμα βασιζεται σε τοπολογια Hartley και αυτος απλα πρεπει να απομονωσει το DC component χωρις να μεταβαλει την συνολικη χωρητικοτητα που χρησιμοποιεις (30-500pF) για τον συντονισμο... Κατεβασε επισης την 47Κ σε 33Κ στο οδηγο...
Το PLL που εχεις τι εχει στην εξοδο του? αν απλα θελεις να "φορτωσεις" πανω του την 807 βαλε μια αντισταση 220Ω σε σειρα με εναν 4.7n και ριξτο στο οδηγο...

kostas30
22-03-06, 21:52
αν το πηνειο ειναι του εμποριου αλαξε το τυλιξε 60 σπειρες σε τουμπο 2,5 cm pvc kαι ληψη παρε στις 15 σπειρες βαλε συρμα 0,5-0,6 mm, ο πυκνωτης που παντα εβαζα εγω απο το οδηγο στο πηνειο ειναι 47pf.

Giannis511
22-03-06, 22:53
807, η 6ΒΕ6 δεν είναι επτάοδος?Έχω δυο τέτοιες τη μία την έχω κάνει δέκτη.Αν έχεις και μπορείς να μου στείλεις ένα σχέδιο για τέτοια κόλπα ερασιτεχνικά, θα σου ήμουν υπόχρεος! :D :D :D

tzitzikas
23-03-06, 12:52
fmradio οταν λες να βαλω σε σειρα μια αντισταση με ενα πυκνωτη (....βαλε μια αντισταση 220Ω σε σειρα με εναν 4.7n και ριξτο στο οδηγο... ) πως ακτιβως το ενοεις. το πλλ βγαζει εξοδο μεσω ενος πυκνωτη 10nf.ειναι αυτο που υπαρχει στο σαιτ και εχω κατασκευασει.ψαχνω βεβαια κυκλωμα να το ενισχυσω γιατι βγαζει καμια 50 μιλιβατ. ενοεις σε σειρα με τον 10nf να βαλω αντισταση 220 και παλι σε σειρα 4.7n και μετα συνδεω οδηγο? αυτο κανει προσαρμογη το 50Ω του πλλ με τα Ω της λυχνιας????
παλια ειχα προσπαθησει να οδηγησω την 6v6 με το πλλ αυτο βαζωντας ενδιαμεσα ενα σταδιο με τρανζιστορ που ειχα βρει στο νετ και μολις ανοιξα τασεις στην 6v6 το πλλ ξεκλειδωσε.το συχνομετρο εδειχνε οτι να ναι. γενικα ωαχνω ενα καλο κυκλωμα ενισχυσης και προσαρμογης.

kostas30 για το πηνιο ταλαντωσης που λες 2 ερωτησεις.: 1ον οι σπειρες ειναι τυλιγμενες κανονικα η μια διπλα στην αλλη , οχι η μια πανω στην αλλη.και φανταζομαι η ληψη παει στη καθοδο και οι πολλες σπειρες στον πυκνωτη που συνδεεται με το οδηγο ε, οπως στο σχεδιο.παντως με την ef-89 το συγκεκριμενο πηνιο εμπορειου ταλαντωνε αψογα
2ον οταν λες συρμα 0,5-0,6 ενοεις διαμετρο η διατομμη?μαλλον διαμετρο ε?

23-03-06, 14:47
fmradio οταν λες να βαλω σε σειρα μια αντισταση με ενα πυκνωτη (....βαλε μια αντισταση 220Ω σε σειρα με εναν 4.7n και ριξτο στο οδηγο... ) πως ακτιβως το ενοεις. το πλλ βγαζει εξοδο μεσω ενος πυκνωτη 10nf.ειναι αυτο που υπαρχει στο σαιτ και εχω κατασκευασει.ψαχνω βεβαια κυκλωμα να το ενισχυσω γιατι βγαζει καμια 50 μιλιβατ. ενοεις σε σειρα με τον 10nf να βαλω αντισταση 220 και παλι σε σειρα 4.7n και μετα συνδεω οδηγο? αυτο κανει προσαρμογη το 50Ω του πλλ με τα Ω της λυχνιας????
παλια ειχα προσπαθησει να οδηγησω την 6v6 με το πλλ αυτο βαζωντας ενδιαμεσα ενα σταδιο με τρανζιστορ που ειχα βρει στο νετ και μολις ανοιξα τασεις στην 6v6 το πλλ ξεκλειδωσε.το συχνομετρο εδειχνε οτι να ναι. γενικα ωαχνω ενα καλο κυκλωμα ενισχυσης και προσαρμογης.
Μαλιστα... Εχεις το κυκλωμα των Bias Comm... Αυτο ειχε και εναν ενισχυτη με το VK...
Ετσι οποως το εχεις μονο με το predrive FET ουτε 50mW δεν βλεπω να εχεις... οποτε δεν θα οδηγησεις την 807 με τιποτα! Χρειαζεσαι ενα 4427/3866 ή ακομα καλυτερα βαλε ενα 2219 να ανεβεις στο ~0.5W και στην εξοδο του βαλε το κυκλωμα με την R & C που σου ειπα...
Για το ξεκλειδωμα εχω μια προταση... ΘΩΡΑΚΙΣΕ ΤΟ :idea: αφου δουλευεις σε συχνοτητες που επηρεαζουν ΑΜΕΣΑ το βρογχο του σε περιπτωση RFI...

^Active^
24-03-06, 11:56
Ψαχνοντας στο Google βρηκα αυτη την διευθυνση με το pll του Bias comm δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει anyway

http://radiofono.eng.auth.gr/tiki-index.php?page=PLL+AM

tzitzikas
24-03-06, 14:50
^Active^ το σαιτ ειναι του σταθμου μας. το σχεδιο εμεις το χουμε φορτωσει.

fmradio σιγουρα θελει κυκλωμα ενισχυσης αυτο ψαχνω και μαλλον χρειαζεται και παραπανω απο 0,5 βατ. το θεμα δεν ειναι μονο το τρανζιστορ που θα βαλω αλλα και το υπολοιπο κυκλωμα του.εχεις καμια ιδεα να προτεινεις?
οσον αφορα το κυκλωμα προσαρμογης που προτεινεις το εχεις δοκιμασει? σιγουρα κανει σωστη προσαρμογη? δε μου απαντησες στην εξοδο του πλλ+λενεαρ με τρανζιστορ θα συνδεσω σε σειρα την αντισταση και τον πυκνωτη και με το αλλο ακτο του πυκνωτη οδηγω την 807???

kostas30
24-03-06, 15:46
βαλε ενα IRF540 η IRF640 MOSFET με εισοδο 0,1 βαττ κ εξοδο 40 στα 28 βολτ

24-03-06, 21:53
^Active^ το σαιτ ειναι του σταθμου μας. το σχεδιο εμεις το χουμε φορτωσει.

fmradio σιγουρα θελει κυκλωμα ενισχυσης αυτο ψαχνω και μαλλον χρειαζεται και παραπανω απο 0,5 βατ. το θεμα δεν ειναι μονο το τρανζιστορ που θα βαλω αλλα και το υπολοιπο κυκλωμα του.εχεις καμια ιδεα να προτεινεις?
οσον αφορα το κυκλωμα προσαρμογης που προτεινεις το εχεις δοκιμασει? σιγουρα κανει σωστη προσαρμογη? δε μου απαντησες στην εξοδο του πλλ+λενεαρ με τρανζιστορ θα συνδεσω σε σειρα την αντισταση και τον πυκνωτη και με το αλλο ακτο του πυκνωτη οδηγω την 807???

tzitzikas σου ειπα ακριβως τι πρεπει να κανεις....
"βαλε ενα 2219" ...
Πιστεψε με, 1/2W κανει για οδηγηση...
Κοινες πολωσης σε αυτο, τιποτα το ιδιαιτερο... εξοδος απο συλλεκτη με το κυκλωμα που σου ειπα... Ταση συλλεκτη +15 - 18V με Rc=150Ω

MAKHS
24-03-06, 22:15
Η ταλαντωση χαρτλευ ειναι η κλασικη.Προφανως ζεστενεται το πηνειο ταλαντωσης και αρχιζουν τα προβληματα.Κατασκευασε ενα μονος σου ειναι πολυ απλο.80 σπειρες ψιλο συρμα,στις 60 περνεις ληψη και οι 20 προς τη γη.Κανονικα η μπαφερ δεν χρειαζεται αλλα εαν θελεις σον και καλα κανε μια οδηγηση με ενα απλο σχεδιακι μικροπομπου 100 μιλιβατ που υπαρχει εδω στο φορουμ και απο εκει οδηγησε τη μπαφερ.Οσο αφορα τις λυχνιες δωσε την ελ-34 280 εως περιπου 300 βολτ στην ανοδο και 200 στα σκριν.Στην 807 περιπου 750 στη ανοδο και 250 στα σκριν για να δουλευει ηρεμα και με ισχυ 50 βατ περιπου.

tzitzikas
25-03-06, 11:31
fmradio και την βαση πως θα την πολωσω? εκπομπο στην γη ε? φυσικα θα θελει και τσοκ στον συλεκκτη.τι τσοκ βαζουμε??
MAKHS παντως το ιδιο πηνιο με την EF-89 ταλαντωνει αψογα χωρις ολισθησεις.σιγουρα λες να ειναι αυτο? την 6V6GT ταλαντωσα.

26-03-06, 04:09
fmradio και την βαση πως θα την πολωσω? εκπομπο στην γη ε? φυσικα θα θελει και τσοκ στον συλεκκτη.τι τσοκ βαζουμε??
MAKHS παντως το ιδιο πηνιο με την EF-89 ταλαντωνει αψογα χωρις ολισθησεις.σιγουρα λες να ειναι αυτο? την 6V6GT ταλαντωσα.
Δες το παρακατω το οποιο θα βγαλει 1.5W PEP...

ή το πιο κατω για ~200mW

30-03-06, 13:50
^Active^ το σαιτ ειναι του σταθμου μας. το σχεδιο εμεις το χουμε φορτωσει.

fmradio σιγουρα θελει κυκλωμα ενισχυσης αυτο ψαχνω και μαλλον χρειαζεται και παραπανω απο 0,5 βατ. το θεμα δεν ειναι μονο το τρανζιστορ που θα βαλω αλλα και το υπολοιπο κυκλωμα του.εχεις καμια ιδεα να προτεινεις?
οσον αφορα το κυκλωμα προσαρμογης που προτεινεις το εχεις δοκιμασει? σιγουρα κανει σωστη προσαρμογη? δε μου απαντησες στην εξοδο του πλλ+λενεαρ με τρανζιστορ θα συνδεσω σε σειρα την αντισταση και τον πυκνωτη και με το αλλο ακτο του πυκνωτη οδηγω την 807???
Το υπολοιπο μερος απο το AM PLL απο Bias Comms

sw1jcs
30-03-06, 17:11
μία ερώτηση λίγο πιο άσχετη με το συγκεκριμένο θέμα.
Αυτό το PLL μπορεί να τροποποιηθεί έτσι ώστε να έχει βήμα 1KHz και όχι 9 ή 10?

30-03-06, 17:24
μία ερώτηση λίγο πιο άσχετη με το συγκεκριμένο θέμα.
Αυτό το PLL μπορεί να τροποποιηθεί έτσι ώστε να έχει βήμα 1KHz και όχι 9 ή 10?
οτι γινεται, γινεται! Αλλα τι να το κανεις στα μεσαια το 1KHz :?: Εκτος αυτου το Phase Noise του 4046 ειναι ηδη οριακα, αν οχι προβληματικα, υψηλο, στους 9KHz βημα... Δηλαδη ηδη εχει θορυβο (βρασιμο birdies, Spurious, κλπ) οποτε σκεψου τι θα γινει στο 1KHz :P

ΥΓ Ειδα οτι δεν ανεβηκε το δευτερο μερος, γιατι δεν υπαρχει διαθεσιμος χωρος... Σορρυ :!:

itta-vitta
25-06-06, 22:00
.....................

PiCBuRn3r
26-06-06, 02:59
βαλε ενα IRF540 η IRF640 MOSFET με εισοδο 0,1 βαττ κ εξοδο 40 στα 28 βολτ

Μήπως έχεις το κύκλωμα για αυτό το λινεαρ ?

ok1gr
26-06-06, 03:20
Και εγώ θα το ήθελα...
Το συγκεκριμμένο Fet είναι ΠΑΡΑ πολύ φθηνό και είναι από τα λίγα που βρήσκεις στα Γιαννιτσά...

kostas30
26-06-06, 10:00
οχι παιδια ετοιμο το πηρα :P

ok1gr
26-06-06, 12:45
πόσο?

PiCBuRn3r
27-06-06, 02:20
Σχεδιάκι κανένας για linear με MRF740 ?

kostas30
27-06-06, 10:00
50 ευρο

itta-vitta
05-07-06, 23:55
Εαν ο μεταβλητός της ταλάντωσης βρίσκεται κοντά στη λυχνία της ταλάντωσης, τα φύλλα του μεταβλητού διαστέλλονται από την εκπεμπόμενη θερμότητά της ταλαντώτριας. Έπειτα, ο ταλαντωτής Χάρλεϋ που χρησιμοποιείται συνήθως, δεν είναι τόσο σταθερός (έτσι τουλάχιστον λένε τα βιβλία), βγάζει όμως πιο δυνατό σήμα. Είναι πιο κατάλληλος για μηχάνημα με δυο στάδια, πρέπει όμως να είναι καλής κατασκευής. Αν έχεις μηχάνημα με περισσότερα στάδια, καλύτερο είναι να έχεις ταλαντωτή Κόλπιτς ή Κλαπ. Δες στους "ενισχυτές", "το μηχάνημα ενός παλιού"