PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Ταχύτητα Μου (στο Dsl) Είναι Νορμάλ ?



moutoulos
21-03-06, 20:22
Λοιπόν παιδιά μόλις μου έγινε συνδεση απο τον ΟΤΕ η DSL γραμμή.
Εχω πάρει το πακέτο HOL BroadBand 384 (6+6), και εφόσον το ενεργοποίησα, ανακαλύπτω ότι η ταχυτητά του είναι ... (φωτο πιο κάτω).
Το έκανα πολλές φορές, παίζει απο 190 - 220....
Λιγο δεν είναι :( έτσι είναι κανονικά ??.
Κατεβάζει με 20 - 25 :roll: , δεν θα έπρεπε να κατεβάζει με 35 περίπου ...

http://i36.photobucket.com/albums/e19/moutoulos/Clip_158.jpg

hlektrologos000
21-03-06, 22:01
Ναι δεν τρεχει καλα. Εχω ακριβως το ιδιο πακετο και κατεβαζω με 37-39 περιπου . μηπως εχει μπει καποιο spyware στον υπολογιστη σου..? για ψαχτο με κανενα καλο προγραματακι.

leosedf
21-03-06, 22:02
Εχεις πρόβλημα.
Εγώ στο κορδελιό με γραμμή 384 είχα κέντρο της siemens που κλειδώνει πιό πανω απ τα 384 (για να μειώσει απώλειες καλωδίων κλπ) και ειχα ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ 46kbps.
Μόλις ήρθα στο κέντρο έπεσε η ταχύτητα (δεν έχει siemens εδώ) στα 32, μετά ήρθε ο οτέ και μου άλλαξε γραμμή και ανέβηκα στα 42

moutoulos
22-03-06, 00:28
Ναι δεν τρεχει καλα. Εχω ακριβως το ιδιο πακετο και κατεβαζω με 37-39 περιπου . μηπως εχει μπει καποιο spyware στον υπολογιστη σου..? για ψαχτο με κανενα καλο προγραματακι.
Το έχω ψάξει αρκετά, είναι "καθαρό", μάλλον θα φταίει η γραμμή που λέει και ο κώστας ... γιατί πάντα είχαμε πρόβλημα :roll:


Εχεις πρόβλημα.
Εγώ στο κορδελιό με γραμμή 384 είχα κέντρο της siemens που κλειδώνει πιό πανω απ τα 384 (για να μειώσει απώλειες καλωδίων κλπ) και ειχα ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ 46kbps.
Μόλις ήρθα στο κέντρο έπεσε η ταχύτητα (δεν έχει siemens εδώ) στα 32, μετά ήρθε ο οτέ και μου άλλαξε γραμμή και ανέβηκα στα 42
Κώστα θα απευθυνθώ πρώτα στη HOL, και μετά στον ΟΤΕ.

Thnks :wink:

^Active^
22-03-06, 01:26
Εχεις router η μοντεμ? Αν εχεις router κοιτα στα ποσα εχει κλειδωσει . Μετα δοκιμασε να κατεβασεις απο ενα ftp site της ελλαδας κατα προτιμηση απο το ftp://ftp.ntua.gr αν κατεβαζεις με 38 ~40 τοτε δεν εχεις προβλημα. Τα τεστ αυτα δεν παιζουν σωστα παντα υπαρχουν πολλοι παραγοντες που τα επηρεαζουν.

moutoulos
22-03-06, 01:47
Δυστυχώς το έκανα ... σταθεροποιείται κάπου στο 23 :cry:

electron
22-03-06, 21:23
Γρηγορη υπάρχει και η περίπτωση να εισαι αρκετά μακριά απ το κεντρο του οτε,ισχυει κάτι τέτοιο;

FH16
23-03-06, 10:33
Το πακέτο της HOL έρχεται με το Fritz το οποιο κρατα Bandwith για το voip. Εάν έχεις το Fritz μπες και κλισέ το voip. Με 384 κανονικά πρέπει να παίρνεις 48k στην Ελλάδα όμως θα δεις το πολύ μέχρι ~40k

ok1gr
23-03-06, 15:21
Εγώ 50Κ στο κέντρο των Γιαννιτσών (καμιά φορά πάει και παραπάνω)

Γρηγόρη υπάρχει η πιθανότητα να έχει πολλές dsl κοντά σου...
Οι γραμμές είναι κοινόχρηστες άρα επηρεάζεται η ταχύτητα ιδικά κατά τις ώρες αιχμής...
Αν μπείς κατά τις 4 το βράδυ πώς είναι η ταχύτητα???
Αν δεν είναι καλή έχεις πρόβλημα με τη γραμμή σου....
Μην πείς τζάμπα την hol. Αρμόδιος είναι ο ΟΤΕ και μόνο αυτός....
Στην hol πληρώνεις provider στον ΟΤΕ γραμμή!

moutoulos
23-03-06, 18:58
Γρηγορη υπάρχει και η περίπτωση να εισαι αρκετά μακριά απ το κεντρο του οτε,ισχυει κάτι τέτοιο;
Δεν το γνωρίζω αυτό Γιάννη, αν είναι αρνητικό, εγώ πάντως είμαι γύρω στα 3 χλμ απο τα κεντρικά του ΟΤΕ.


Το πακέτο της HOL έρχεται με το Fritz το οποιο κρατα Bandwith για το voip. Εάν έχεις το Fritz μπες και κλισέ το voip. Με 384 κανονικά πρέπει να παίρνεις 48k στην Ελλάδα όμως θα δεις το πολύ μέχρι ~40k
Το δικό μου "πακέτο" είναι με το Intracom netRoute, δεν έχω το Fritz.


Εγώ 50Κ στο κέντρο των Γιαννιτσών (καμιά φορά πάει και παραπάνω)
Γρηγόρη υπάρχει η πιθανότητα να έχει πολλές dsl κοντά σου...
Οι γραμμές είναι κοινόχρηστες άρα επηρεάζεται η ταχύτητα ιδικά κατά τις ώρες αιχμής...
Αν μπείς κατά τις 4 το βράδυ πώς είναι η ταχύτητα???
Αν δεν είναι καλή έχεις πρόβλημα με τη γραμμή σου....
Μην πείς τζάμπα την hol. Αρμόδιος είναι ο ΟΤΕ και μόνο αυτός....
Στην hol πληρώνεις provider στον ΟΤΕ γραμμή!
Η γραμμή είναι σε καλύτερη μοίρα το βράδυ ...
Επικοινώνισα με την HOL και μου είπαν θα στείλουν σήμα στον ΟΤΕ,
να "καθαρίσει" την γραμμή μου.
Εν αναμονή ... κάνα μήνα σίγουρα. :roll:

ok1gr
23-03-06, 19:06
Γρηγορη υπάρχει και η περίπτωση να εισαι αρκετά μακριά απ το κεντρο του οτε,ισχυει κάτι τέτοιο;
Δεν το γνωρίζω αυτό Γιάννη, αν είναι αρνητικό, εγώ πάντως είμαι γύρω στα 3 χλμ απο τα κεντρικά του ΟΤΕ.



Φυσικά και είναι αρνητικό! Μάλιστα αν θυμάμαι καλά, τα 3km είναι το μέγιστο όριο για dsl!!! (ή μήπως 5km) Πάντος είσαι αρκετά μακριά....

moutoulos
23-03-06, 19:46
Φυσικά και είναι αρνητικό! Μάλιστα αν θυμάμαι καλά, τα 3km είναι το μέγιστο όριο για dsl!!! (ή μήπως 5km) Πάντος είσαι αρκετά μακριά....
Ωχ ναι ... δεν το ήξερα :? .

vayeros
23-03-06, 20:16
Και η δικη μου συνδεσει DSL κολλαει που και που,ρωτησα εναν σχετικο με αυτα τα πραγματα, και μου ειπε οτι κολλαει επειδη βρισκομαι μακρυα απο κομβο του ΟΤΕ και ετσι προκαλειται προβλημα στη γραμμη.

electron
23-03-06, 21:03
Όντως έτσι ειναι φίλοι μου,το μέγιστο όριο καλής λειτουργίας μιας dsl συνδεσης ειναι πράγματι τα 5km άρα εισαι οριακά Γρηγόρη και αν σκεφτεις ότι μπορει να υπάρχουν κι αλλοι κοντά σου που έχουν dsl τότε τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο <δυσκολα>.

moutoulos
24-03-06, 09:33
Δηλαδή απ ότι καταλαβαίνω, δεν νομίζω να γίνει τίποτα με αυτό.

Επικοινώνισα με την HOL και μου είπαν θα στείλουν σήμα στον ΟΤΕ,
να "καθαρίσει" την γραμμή μου.Εν αναμονή ... κάνα μήνα σίγουρα. :roll:
εφόσον το πρόβλημα είναι τα 3Km.
Περιμένω να μου καθαρίσουν και την γραμμή ... :? και μετά βλέπουμε . :roll:

Chris Valis
24-03-06, 11:38
Σε κάποια από τις σελίδες του netroute μπορείς να δεις στατιστικά για την γραμμή όπως transmit level, receive level, far/near attenuation ή κάπως έτσι. Πες τα στατιστικά σου να δούμε τι γίνεται. Ισως κάποια συσκευή να σου κάνει πρόβλημα. Επίσης, αν έχει ροζέτες του οτέ (ίσως και άλλες) άνοιξέ τες να δεις μήπως έχει τερματισμό RC- gas arrester γιατί αυτά δημιουργούν πρόβλημα, αν έχεις βάλει την γραμμή του οτέ σε οτιδήποτε αντικεραυνικο-υπερτασικο-προστασια, βγαλτην.

Είχες ποτέ πρόβλημα συνακροάσεων (να ακούγονται καλλα τηλέφωνα έστω και πολύ πολύ σιγα); Αν σηκώσεις το τηλέφωνο σου και πατήσεις ενα μονο ψηφίο (χωρίς να εχεις βάλει φίλτρο και χωρίς το netroute συνδεδεμενο στην γραμμή του οτε) το κενό που ακούγεται (πλάγιος τόνος) είναι καθαρό ή έχει θόρυβο;

Δοκίμασε να βάλεις το netroute κατευθείαν στο δισυρματο του οτέ, χωρίς άλλες συσκευές ή φίλτρα (αν είσαι PSTN) και πες αν κάνει καμμία διαφορά.


Το όριο για 384/128 είναι πολύ μεγαλύτερο απο 5km στην πράξη - συνήθως το πρόβλημα δεν είναι η απόσταση αλλά η κακή ποιότητα καλωδίων και υλικών συνδέσεων και μερικές φορές κάποιοι άχρηστοι που δεν ξέρουν πως πρέπει να συνδεθούν τα καλώδια (τι είναι η SQ πλέξη και γιατί δεν πέρνουμε 2 σύρματα όποια να 'ναι)


Για πιό πολλά, εδώ είμαστε :)
Φιλικά,

Χρήστος

Danza
26-03-06, 01:32
Θα βαλω και εγω dsl σε λιγες μερες.. το ''καφαω'' του οτε που λενε με τα καλωδια του τετραγωνου ειναι περιπου 40μετρα απο το σπιτι μου... εχει προβλημα αποστασης??

babisko
26-03-06, 09:45
Θα βαλω και εγω dsl σε λιγες μερες.. το ''καφαω'' του οτε που λενε με τα καλωδια του τετραγωνου ειναι περιπου 40μετρα απο το σπιτι μου... εχει προβλημα αποστασης??

Το καφαο του ΟΤΕ δεν έχει σημασία πόσο μακριά βρίσκεται απότο σπίτι σου, αλλά πόσο μακριά βρίσκεται το κέντρο του ΟΤΕ που ανήκει η τηλεφωνική του γραμμή, όπου και υπάρχει το DSLAM του ADSL. Προσοχή όμως. Όταν μετράμε την απόσταση, δεν ενοούμε την ευθεία απόσταση, αλλά την διαδρομή του καλωδίου και επειδή μπορεί η διαδρομή του καλωδίου να είναι αρκετά διαφορετική από την ευθεία απόσταση...

Εξάλλου οι ταχύτητες που αναφέρονται σε μια σύνδεση ADSL είναι θεωρητικές και είναι εφικτές κάτω από ιδανικές συνθήκες. Είναι αρκετές οι παράμετροι που επιρρεάζουν την ταχύτητα. Οι σημαντικότερες είναι η απόσταση από το DSLAM (Digital Subsriber Line Access Multiplexer), η ποιότητα της γραμμής, και το contention ratio (με απλά λόγια αναφέρεται στο πλήθος των συνδέσεων που που μοιράζονται το διαθέσιμο εύρος της γραμμής που συνδέει το κάθε DSLAM με το δίκτυο του ISP. Οι γραμμές αυτές έχουν πολύ μεγάλη χωρητικότητα και μοιράζονται σε πολλούς χρήστες ταυτόχρονα. Αν όλοι οι χρήστες είναι ενεργοί και χρησιμοποιούν όλο το διαθέσιμο για αυτούς bandwith (κατεβάζουν στην μέγιστη ταχύτητα που τους επιτρέπει η γραμμή τους συγχρόνως, πράγμα πολύ σπάνιο), τότε η ταχύτητα μειώνεται ασθητά. Το contention ratio (συνήθως είναι 20:1 δηλαδή μοιράζεται σε 20 χρήστες) για το DSLAM που ανήκετε, μπορείτε να το μάθετε από τον ΟΤΕ.

Danza
26-03-06, 18:14
εγω εκανα και το εξής: ξυλωσα ολα τα παλια καλωδια της τηλεφωνικης γραμμης και περασα απο το κουτι που συνδεεται το σπιτι με την κολωνα του οτε UTP καλωδιο για LAN δικτυα... επομενως ολες οι τηλεφωνικες συσκευες στο σπιτι συνδεωνται με UTP καλωδιωσεις... αυτό ειναι καλυτερο για DSL σε σχεση με τις απλες καλωδιωσεις η δεν θα υπάρχει βελτίωση?

PiCBuRn3r
29-03-06, 09:58
Εγώ ευτυχώς με US Robotics 9105 Router , Οτενετ και (π)ΟΤΕ πιάνω σταθερά 46-47 kbytes/s. :D :D

moutoulos
30-03-06, 03:06
Εγώ ευτυχώς με US Robotics 9105 Router , Οτενετ και (π)ΟΤΕ πιάνω σταθερά 46-47 kbytes/s. :D :D

Με κέντρο siemens, φαντάζομαι, και ο λόγος είναι γιατί "κλειδώνουν" στο 465 και όχι 384.

PiCBuRn3r
30-03-06, 19:22
Εγώ ευτυχώς με US Robotics 9105 Router , Οτενετ και (π)ΟΤΕ πιάνω σταθερά 46-47 kbytes/s. :D :D

Με κέντρο siemens, φαντάζομαι, και ο λόγος είναι γιατί "κλειδώνουν" στο 465 και όχι 384.

Κανονικά κάποιος πρέπει να κατεβάζει γύρω στα 48 kbytes/s με 384 γράμμη. Άλλο τώρα να ο (π)ΟΤΕ μας έχει γράψει στα π@π@ρ14 του.

moutoulos
30-03-06, 23:41
Τελικά υποτείθεται μου καθαρίσαν την γραμμή (απο ΟΤΕ ... μην βάλω και το Π μπροστά).
Αλλά ανέβηκε το "κατέβασμα" στο 30-32max, και αυτό σε "περίεργες" ώρες ....
σε ώρες αιχμής .... 20 !!!!!.

PiCBuRn3r
30-03-06, 23:43
Αν είναι δυνατόν! 30 και 20 kb/s ? Που ζούμε ρε παιδιά ? Στην Γαλλία το 1 mbps έχει γύρω στα 5 ευρώ τον μήνα!!!

kostas30
07-04-06, 14:47
και στον καναδα μια συνδεση Τ3 15000Μbbs 23 δολαρια
εγω εχω μια 512 απο vivodi ειμαι απο το κεντρο του οτε 350 μετρα το κεντρο ειναι siemens 3 και πιανω εως 500 με το ζορι με ρουτερ linksys και σε ολη την περιοχη εχει συνολο 80 γραμμες DSL. γενικως ο οτε ειναι για πολλες κλωτσιες :twisted: κατεβαζω με 49εως 55 στην καλυτερη.
αμα δεν φυγουν οι οτεδες απο τα καλωδια δεν θα δουμε ασπρη μερα.

moutoulos
07-04-06, 16:19
Πάντως Κώστα με 512 και 50 περίπου που κατεβάζεις μια χαρα είσαι.

Danza
01-09-06, 22:43
Kαλησπέρα παιδιά.. μόλις χτές με ειδοποιησαν οτι ενεργοποιήθηκε η γραμμή dsl σπιτι μου.. είχα κανει αιτηση για 1024 και γυρνωντας σπιτι με χαρά οτι θα έχω 1024 και "ισως" με επιανε και η αναβάθμιση δειτε τι είδα και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό :shock: :shock: :shock: :shock:

lynx
02-09-06, 00:20
Μια χαρα εισαι....πας γρηγορααααααα! :lol: :lol: :lol: :D :D :D :lol: :lol: :lol: :D :D


sorry για το βλακ χιουμορ! :oops: :wink:

Danza
02-09-06, 00:29
i know Turbaτο ειναι το σύστημα :lol: :lol: :lol: μηπως ειναι καμια ρυθμιση ή να περιμένω?

SeSp
02-09-06, 00:31
χΑΧΑΧαχΑ!! Φίλε Δημήτρη και γω στα ίδια χάλια είμαι, μόλις πριν λίγες ώρες(7) έγινε αναβάθμιση της γραμμής μου σε 768 και (μαντέψτε!!) κατεβάζω με 46.2 απο 40.5μαχ ας ελπίσουμε ότι θα φτιάξουν τα πράγματα.

Danza
02-09-06, 00:33
ε κόντεψα να φλιπάρω! να έχεις κανει συνδεση 1024 και να έχεις μονο 393 :evil: ας ελπίσουμε να φτιάξουν τα πράγματα :roll:

dal_kos
02-09-06, 00:44
Μπουαχαχα!!!! :twisted: :twisted:

Εγω οσο ειχα 384 κατεβαζα με 39kbps και χθες που μου την αναβαθμισανε σε 768 μολις το καταλαβα πηγα κι εκανα τεστ ταχυτητας και κατεβαζε με 682 kbps αν θυμαμαι καλα. Τωρα μπαινω με μοντεμακι απο το σπιτι της sister. Αυριο που επιστρεφω στο σπιτακι μου θα κανω κι αλλα τεστ για να σας την πω :P :P :twisted: :twisted: :psonio: :mrgreen: :hammer: \:D/

Παντως σε καποιες περιοχες ειναι πραγματικα ελεηνο! Πληρωνεις 1024 για να μπεις με καθαρη 384. Η πλακα ειναι πως στην Ελλαδα εχουμε βρει τη φορμουλα και λεμε" 384 ειναι η μεγιστη θεωρητικη υπο ιδανικες συνθηκες..." παπαδιες! Στην Ιταλια η γραμμη ηταν 4096 και κατεβαζε με καθαρα 500kbyte/s δηλαδη 4000. Στην Ελλαδα τετοιες απωλειες εχει η 768!Δηλαδη εδω εχουμε 12-15% απωλεια ενω στην Ιταλια ειχε μολις 2,5%!!!

Και δεν αποκλειεται απλα να μην μπορουσε να δωσει εξτρα ταχυτητα ο server της ιστοσελιδας που ειχα μπει και γι αυτο να επιανε ""μονο"" 4000 κι οχι 4096.

ΥΓ τιμη: Η τιμη αυτης της συνδεσης ηταν [σε προσφαρα μεν αλλα] μονο50ευρωπουλα το μηνα ;)

Danza
02-09-06, 01:45
Μούφα μου μιρύζει τελικά... εδω σε νετ καφε που έχει 8mbps ταχύτητα κατεβαζε με 400kb/s :shock:

Danza
02-09-06, 01:52
A! Μου δώσανε και ενα spliterάκι να δουλεύει ανεξάρτητα το netmod και η DSL... μήπως ειναι απο κεί τιποτα?? :roll:

DT200
02-09-06, 02:13
Σας χαιρετώ από τα Μέγαρα με 384 και έχω πρόγραμμα ογκοχρέωσης από την vivodi ,
είμαι πολύ ευχαριστημένος !

Αυτό που θέλω να αναφέρω είναι ότι η ιδανική ταχύτητα υπολογίζετε ως εξής

Π.χ. 384/8=48 όπου πάνω σε αυτό θα μεταφερθούν και άλλα bit αποσφαλμάτοσεις κ.α. με αποτέλεσμα να μειωθεί ακόμα λίγο

Danza
02-09-06, 12:08
Aρε Ελλαδάρα ποτέ δεν θα πεθάνεις.... λάθος κάνανε και δήλωσαν την γραμμή μου για 384 στον οτέ :evil: :evil: εξού η χαμηλή ταχύτητα :cry: :cry:

Danza
05-09-06, 11:44
Tελικά και ο Αγιος φοβέρα θέλει.... τώρα πιστευω πετάει το εργαλείο :twisted: :twisted:

petros10
06-09-06, 10:31
Tελικά και ο Αγιος φοβέρα θέλει.... τώρα πιστευω πετάει το εργαλείο :twisted: :twisted:
Επειδή και εγώ έχω προβλήματα με την ταχύτηα ADSL μου, σε παρακαλώ κάνεις UPLOAD το πρόγραμμα που έχεις και μετράς την ταχύτητα? Σε ευχαριστώ

Danza
06-09-06, 13:13
Απλά διαλέγεις εναν server και σου βγάζει αποτέλεσμα για download-upload http://www.speakeasy.net/speedtest/

hlektrologos000
06-09-06, 17:26
καλησπερα παιδια ..εκανα και εγω το τεστ απο το server seattle και κοιταχτε αποτελεσματα ....η γραμμη μου ειναι 384 της hol

αυτο ειναι normal..?

dal_kos
06-09-06, 20:44
Normalότατη!!!

Εισαι κι εσυ [οπως κι εγω] απο τους τυχερους που μπηκαμε στην αναβαθμιση ;) Μπαινουμε με διπλασια ταχυτητα! Feel the speed :ok:

Danza
06-09-06, 21:12
Mια χαρά εισαι :twisted: περιμένω και εγω την αναβάθμιση... :roll:

Lykos1986
07-09-06, 21:13
Εδώ μπορείτε να δείτε αν η σύνδεσή σας έχει αναβαθμιστεί ή όχι.


http://www.oteshop.gr/adslupgrade_popup.asp