PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΕΛΕΓΚΤΕΣ.



frogman
23-03-06, 17:52
Γειά σας, θέλω να αγοράσω ένα βιβλίο το οποίο να λέει οδηγείες και εντολές για το πως προγραμματίζουμε τα pic.
Από που μπορώ να προμηθευτώ τέτοιου είδους βιβλία.
Και για ποιόν προγραμματιστή να πάρω για το AVR η για τον pic.

:D :lol: :D

gsmaster
23-03-06, 20:21
Δεν είναι ανάγκη να αγοράσεις κάποιο βιβλίο. Υπάρχουν πολλές πληροφορίες και οδηγοί στο ιντερνετ.

Αν όμως θες βιβλίο, υπάρχει η σειρά "Προγραμματίζοντας τον μικροελεκτή AVR" υπάρχει και το ίδιο για PIC και για 8051 νομίζω, απο τις Εκδόσεις Τζιόλα. Επίσης κάνε καμια βόλτα απο τον Παπασωτηρίου συνήθως έχει καλά βιβλία.

Lykos1986
23-03-06, 22:26
Για τον Παπασοτηρίου θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλτατο Gsm!!! Μην πας όμως να πάρεις τα συγκεκριμένα βιβλία του Τζιόλα, είναι ότι πιο άθλιο υπάρχει σε ότι αφορά τους μC. Το μόνο που θα σου παρέχουν είναι η δημιουργία αισθήματος απέχθειας ως προς τους μικρο-ελεγκτές!!! Πίστεψέ με, έψαχνα και εγώ παρόμοιο βιβλίο παλαιότερα και τελικός όταν πήγα σε ένα βιβλιοπωλείο για να δω τα συγκεκριμένα βιβλία απόρησα για το ποιος θα μπορούσε να το πάρει.

Τελικός αυτό που έκανα είναι να βρω μερικά e-books για το θέμα μαθαίνεις αρκετά πράγματα χωρίς την σπατάλη καθόλου χρημάτων.
Φυσικά όσο και να διαβάσεις αν δεν πιάσεις στα χέρια σου τον μC και να αρχίσεις να κάνεις κυκλώματα, ποτέ δεν θα μάθεις.

frogman
24-03-06, 11:49
Ευχαρστώ πολύ!!! :D :lol: