PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευη αυτοενισχυομενου γουφερ αυτοκινητου



MicraNinja
23-03-06, 23:28
Γεια σας..ειμαι νεος στο σαιτ και ομολογω οτι ειναι πολυ αξιολογο..
Το θεμα ειναι οτι ειμαι φοιτητης ηλεκτρονικης και θελω να κανω μια κατασκευη(για παρτη μου,οχι για τη σχολη)
γυρω απο τον ηχο..σκεφτομαι να φτιαξω ενα αυτοενισχυομενο γουφερ για το αυτοκινητο...
Θα ηθελα λοιπον καποιες γενικες συμβουλες, καποιο σχηματικο ή και καποιο PCB αν ειναι δυνατον..
Ευχαριστω προκαταβολικα.

kostasfra
24-03-06, 00:36
αν θες μονο για γουφερ ειναι ευκολο αλλα και δυσκολο μαζι γιατι πρεπει να δουλευει σε μια συγκεκριμενη περιοχη συχνοτητων και πρεπει σχεδον σε ολη την μπαντα που θα δουλευει να αποδιδει σωστα εχω ενα σχεδιο νομιζω και pcb θα το ανεβασω να το δεις αλλα ειχα κανει και μονος μου ενα αυτοενισχυομενο με δικο μου σχεδιο.δεν ειναι δυσκολο θα δω τι θα βρω και θα ανεβασω.παντως δεν ξερο αν το γνωριζεις αλλα το αυτοενισχυομενο δεν εχει τιποτα παραπανω απο ενα απλο ενισχυτη χαλημων συχνοτητων.α..και εξαρταται απο τι γουφερ θελεις active η passive.

kostasfra
24-03-06, 13:48
λοιπον βρηκα 2 active subwoofer δηλαδη το μεγαφωνο ειναι κανονικα οπως ολα τα ηχεια δες ενα μικρο εδω http://sound.westhost.com/project48.htm και ενα μεγαλο δηλαδη 300watt εδω http://sound.westhost.com/project68.htm πιστευω να σε καληψα εγω ειχα κανει ενα παρομιο με τον 300watt passive ομως το site που σου δινω εαν ασχολισαι με τον ηχο εχει πολλα να κανεις καλη δουλεια και αν θελεις βοηθεια χτυπα μου...

MicraNinja
24-03-06, 14:55
ευχαριστω για τις απαντησεις kostasfra.Τα κυκλωματα ομως που υπαρχουν στο σαιτ που δινεις ειναι για αυτοκινητο?
Κι ακομα μια ερωτηση..Ποια η διαφορα active & passive στα αυτοενισχυομενα?

kostasfra
24-03-06, 18:06
δεν θυμαμαι την τροφοδοσια που θελουν αλλα δεν ειναι προβλημα γιατι υπαρχουν πολοι τροποι να παρεις την ταση που θελεις απο τα 12 βολτ της μπαταριας.τα active εχουν το μεγαφωνο κανονικα οπως ολα τα ηχεια και οι συχνοτητες που βγαζει ειναι σχετικα χαληλες ενω τα passive το μεγαφωνο το εχουν κλειστο μεσα στην καμπινα και η μοναδικη τρυπα που εχουν ειναι μια μικρη τρυπα απο την οποια αναπνεει το ςουφερ για να μη σκασει και οι συχνοτητες που βγαζει ειναι πιο χαμηλες απο αυτες του active δηλαδη ξεκιναει περιπου απο τα 30hz αυτα αποδιδουν καλητερα στις χαμηλες συχνοτητες αλλα αμα το θελεις για αυτοκινητο να κανεις active γιατι τα passive για να ακουστουν στο αυτοκινητο θελουν καμποσα βατακια.