PDA

Επιστροφή στο Forum : Εύρεση laser εκτυπωτή



Lykos1986
23-03-06, 23:39
Λοιπόν θέλω να πάρω έναν laser εκτυπωτή για να εκτυπώνω τις διαφάνειες για τα κυκλώματα. Δεν ξέρω τι να ψάξω αναφερόμενος πάντα σε ανάλυση, μάρκα κτλ. Λίγη βοήθεια;;;

Βρήκα τα παρακάτω:
http://www.plaisio.gr/EC_CompareProducts.process?Nav_Section_Id=4&Catalogn_Id=1&Catalog_Id=1&Section_Id=45&Prod_Id=196857&Prod_Id=259233&x=53&y=42
(Με την διαφορά ότι και ο HP είναι στα 600x600dpi σε αντίθεση με αυτό που λέει στην σελίδα στο πλαισιο.)


http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=LaserA4&cp_id=56561

gsmaster
24-03-06, 00:29
Έχω τον HP 1020 και είμαι ευχαριστημένος.
Γενικά συμφέρει ο laser δεν σκέφτομαι το κόστος των μελανιών, και ...κάνω και τις πλακέτες μου....

_ab
26-03-06, 19:21
και ...κάνω και τις πλακέτες μου....

Tι εννοεις????

gsmaster
26-03-06, 19:35
Εκτύπωση σε διαφάνεια (αντί για press n peel) και σιδέρωμα. Περισσότερα θα διαβάσεις στην ενότητα " PCB & Κουτιά Κατασκευών (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=27)"

_ab
26-03-06, 19:36
Eκτυπωση διαφανειας εννοουσες.....Γιατι καποτε ειχε ειπωθει πως περναγαν τις πλακετες μεσα απο τον ετυπωτη και τυπωνωταν απευθειας στη πλακετα...... :shock: :shock:

Lykos1986
26-03-06, 22:20
Όταν λέει κύκλος εργασιών 15.000 ή 5.000 σελίδες/μήνα, τι ακριβώς θέλει να πει;;;

babisko
27-03-06, 08:34
Όταν λέει κύκλος εργασιών 15.000 ή 5.000 σελίδες/μήνα, τι ακριβώς θέλει να πει;;;

Εννοεί ότι μπορεί με ασφάλεια να λειτουργήσει, όταν τυπώνει εως 15.000 ή 5.000 σελίδες τον μήνα. Δηλαδή με αυτές τις συνθήκες δεν υπερλειτουργεί, με αποτέλεσμα να μην έχει πρόωρη φθορά. Με απλά λόγια δείχνει πόσο "βαρέως τύπου" εκτυπωτής είναι. Εννοείται οτι αν τυπώνει λιγότερες σελίδες από τον κύκλο εργασιών, ακόμη καλύτερα.

vayeros
27-03-06, 09:27
Εχω ακουσει,για τους εκτυπωτες laser, οτι ειναι ακριβο το γεμισμα της σκονης(;;;) ή κανω λαθος :?:

Chris Valis
27-03-06, 10:09
Eκτυπωση διαφανειας εννοουσες.....Γιατι καποτε ειχε ειπωθει πως περναγαν τις πλακετες μεσα απο τον ετυπωτη και τυπωνωταν απευθειας στη πλακετα...... :shock: :shock:

Όχι απευθείας, αλλά τυπώνεις σε φωτογραφικο (inkjet) χαρτί και μετά βάζεις την τυπωμένη επιφάνεια πάνω στην πλακέτα και με ένα σίδερο (κοινό για τα ρούχα)σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία τα πατάς και γίνεται θερμική μεταφορά του τόνερ. Η διαδικασία είναι απλούστατη και βγάζει σχεδόν τέλεια αποτελέσματα.

Lykos1986
27-03-06, 12:21
Λοιπόν ο κύβος ριφθεί!!! Θα πάω το Σάββατο το πρωί να τον πάρω. Θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ την παλιά μέθοδο αποχάλκωσης και όχι αυτήν του σιδερώματος, απλά τον παίρνω ώστε να έχω καλύτερη ποιότητα και πολύ πιο λεπτές γραμμές πάνω στις πλακέτες μου. Στον inject, εκτύπωνα την διαφάνεια τουλάχιστον 3 φορές για να καταφέρω να πάρω μια αρκετά mat και συμπαγής απόχρωση των γραμμών ώστε να μπορέσει να βγει στον χαλκό. Ελπίζω στον laser να μην έχω τέτοια προβλήματα. Α, πόσο κοστίζουν οι διαφάνειες για τον laser;;; κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;;;

Chris Valis
27-03-06, 13:22
Με τα χίλια να πας! Δεν θα το μετανιώσεις με τίποτα! εγώ βρήκα την υγεία μου απο τότε που πήρα! οι διαφάνειες δεν ξέρω πόσο κοστίζουν γιατί τώρα πια χρησιμοποιώ Inkjet photo χαρτί.

Κάτι άλλο δεν νομίζω να υπάρχει...

Καλή αγορά Γιάννη, περιμένουμε εντυπώσεις!

gsmaster
27-03-06, 19:32
Εχω ακουσει,για τους εκτυπωτες laser, οτι ειναι ακριβο το γεμισμα της σκονης(;;;) ή κανω λαθος :?:
Είναι όντως ακριβό την ώρα που το πληρώνεις, αλλά αν καλοσκεφτείς ότι με ένα γέμισμα μπορείς να βγάλεις 2-3 χιλιάδες σελίδες συμφέρει. Για να πάρεις καινούριο τονερ υπολόγιζε 60-100 ευρώ (ανάλογα με τον εκτυπωτή), ενώ μπορείς να το ξανα-γεμίσεις με τα μισα.



Eκτυπωση διαφανειας εννοουσες.....Γιατι καποτε ειχε ειπωθει πως περναγαν τις πλακετες μεσα απο τον ετυπωτη και τυπωνωταν απευθειας στη πλακετα...... :shock: :shock:

Όχι απευθείας, αλλά τυπώνεις σε φωτογραφικο (inkjet) χαρτί και μετά βάζεις την τυπωμένη επιφάνεια πάνω στην πλακέτα και με ένα σίδερο (κοινό για τα ρούχα)σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία τα πατάς και γίνεται θερμική μεταφορά του τόνερ. Η διαδικασία είναι απλούστατη και βγάζει σχεδόν τέλεια αποτελέσματα.

Είχα δοκιμάσει με φωτογραφικό χαρτί, σε κάτι χαρτιά-δείγματα που είχε ένας inkjet, και είχα άψογα αποτελέσματα, (γυάλιζε το τονερ μάλιστα...). Έβγαλα 2-3 πλακέτες έτσι αλλά μετά τελείωσε το χαρτί. Πήγα να πάρω άλλο, αλλά όσα πήρα δεν κάναν για την δουλειά μου, και τσάμπα τα λεφτά. Αφήνουν μια κολλώδη ουσία μαζί με το τονερ και μας τα χαλάει.
Πήρα μια 50αδα διαφάνειες για laser "Connect" και έχω καλά αποτελέσματα, και πιο οικονομικά. Η 50άδα νομίζω λιγότερο απο 8 ευρώ, και με μια διαφάνεια μπορείς να βγάλεις περισσότερες απο μια πλακέτες.


Με τα χίλια να πας! Δεν θα το μετανιώσεις με τίποτα! εγώ βρήκα την υγεία μου απο τότε που πήρα! οι διαφάνειες δεν ξέρω πόσο κοστίζουν γιατί τώρα πια χρησιμοποιώ Inkjet photo χαρτί.

Κάτι άλλο δεν νομίζω να υπάρχει...

Καλή αγορά Γιάννη, περιμένουμε εντυπώσεις!
Τι χαρτί χρησιμοποείς? μάρκα/γραμμάρια/glossy?κτλ...????

Lykos1986
27-03-06, 19:43
Κάτσε γιατί έχω μπερδευτεί!!! Χρησιμοποιείτε χαρτί Inject photo σε laser εκτυπωτή;;; Και πώς γίνεται η αποχάλκωση από την στιγμή που ένα τέτοιο χαρτί δεν είναι διαφανές;;;;


Αφού θα πάω να τον πάρω το Σάββατο, λέω να πάρω και κανένα πακετάκι διαφάνειες. Ποια μάρκα να πάρω;;; Καμία ειδική προτίμηση;;; Θα τον πάρω ή από το Πλαίσιο ή από τα Multirama. Εξάλλου ίδια τιμή έχουν.

gsmaster
27-03-06, 19:52
Κάτσε γιατί έχω μπερδευτεί!!! Χρησιμοποιείτε χαρτί Inject photo σε laser εκτυπωτή;;; Και πώς γίνεται η αποχάλκωση από την στιγμή που ένα τέτοιο χαρτί δεν είναι διαφανές;;;;

Σιδερώνουμε....

Lykos1986
27-03-06, 19:55
Α, και αυτό με σιδέρωμα γίνεται. Τι μανία είναι αυτήν με το σίδερο ρε!!! Εγώ τα ρούχα έχω να σιδερώσω και βαριέμαι, που να αρχίσω να σιδερώνω και πλακέτες. Το παραπάνω χαρτί τουλάχιστον είναι πιο φθηνό από την διαφάνεια;;;

gsmaster
27-03-06, 20:01
Όχι ακριβότερο είναι. Εγώ βολέυτηκα με τις διαφάνειες πάντως.

Και μην νομίζεις, κι εγώ περισσότερο πλακέτες σιδερώνω παρά ρούχα...

ΥΓ πριν σιδερώσεις ρούχα, με το ίδιο σίδερο, σιδέρωσε πρώτα ένα παλιό πανί για να καθαρίσει η πλάκα του σίδερου απο τυχόν λεκέδες. Και ΚΑΤΕΒΑΣΕ την θερμοκρασία!!!! (την πάτησα γι αυτό το λέω...)

Panoss
27-03-06, 20:33
Εγώ χρησιμοποιοώ inkjet photo paper (glossy), αλλά το πρόβλημα είναι ότι μαζί με το τόνερ, επικολλάται πάνω στην πλακέτα και ένα διαφανές φιλμ (η κολλώδης ουσία που αναφέρει ο μάστερ), το οποίο πρέπει να αφαιρεθεί, που είναι επίπονη διαδικασία, και κατά κανόνα επιφέρει κάποιες ζημιές στο τόνερ που είναι στην πλακέτα.
Μάστερ, δοκίμασα και διαφάνειες, αλλά λιώνει το τόνερ και γίνεται μια μουτζούρα. Δοκίμασα και inkjet και laser διαφάνειες.
Το σίδερο το βάζω στο μέγιστη θερμοκρασία. Μπας και φταίει αυτο?

gsmaster
27-03-06, 22:23
Όλα παίζουν ρόλο, θερμοκρασία, χρόνος, πίεση που θα βάλεις.... με πειράματα θα το πιάσεις το νόημα.
Το καλό με αυτή την μέθοδο είναι ότι αν δεν σου βγεί καλά το τονερ στο χαλκό μπορείς να το καθαρίσεις και να ξαναδοκιμάσεις, με μοναδικό κόστος αυτό της διαφάνειας. Δεν χρειάζεται να αγοράζεις ακριβές φωτοευαίσθητες....

Αφού το λιώνει δοκίμασε:
-Χαμηλώτερη θερμοκρασία (σε συνδιασμό με περισσότερο χρόνο)
-Λιγότερη πίεση.

Chris Valis
28-03-06, 10:47
Εγώ χρησιμοποιοώ inkjet photo paper (glossy), αλλά το πρόβλημα είναι ότι μαζί με το τόνερ, επικολλάται πάνω στην πλακέτα και ένα διαφανές φιλμ (η κολλώδης ουσία που αναφέρει ο μάστερ), το οποίο πρέπει να αφαιρεθεί, που είναι επίπονη διαδικασία, και κατά κανόνα επιφέρει κάποιες ζημιές στο τόνερ που είναι στην πλακέτα.
Μάστερ, δοκίμασα και διαφάνειες, αλλά λιώνει το τόνερ και γίνεται μια μουτζούρα. Δοκίμασα και inkjet και laser διαφάνειες.
Το σίδερο το βάζω στο μέγιστη θερμοκρασία. Μπας και φταίει αυτο?

Ξεκίνα πρώτα τις δοκιμές σου με απλό κοινό χαρτί και μετά δοκίμασε τα πιο περίεργα. Θα το πιάσεις το νόημα.

Lykos1986
01-04-06, 12:33
Κορυφαίος ο HP!!! Τον εγκατέστησα πριν λίγο. Δοκίμασα μόνο εκτύπωση σε χαρτί και όχι ακόμα σε διαφάνεια αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα στην εκτύπωση. Μάλλον θα πάρω σήμερα μερικές διαφάνειες από διάφορες μάρκες για να δω ποια είναι καλύτερη.

Ρε gsm, πώς με μια διαφάνεια εκτυπώνεις περισσότερα από ένα κυκλώματα;;;

gsmaster
01-04-06, 15:12
- Μπορείς την ίδια διαφάνεια να την περάσεις περισσότερες απο μια φορά, επιλέγοντας κάθε φορά να εκτυπώνεις σε διαφορετικό σημείο της σελίδας (πρέπει να υποστηρίζεται απο το πρόγραμμα εκτύπωσης) Αν όμως η διαφάνεια περάσει πάνω απο 2 φορές μετά δεν πιάνει καλά το τόνερ, και αφήνει κενά.

- Επίσης μπορείς να κόψεις μια διαφάνεια στη μέση και να την βάλεις για εκτύπωση, δεν έχει πρόβλημα, αρκεί να είναι κομμένη σε ευθεία. Και εδώ θα πρέπει να ρυθμίσεις απο το πρόγραμμα να εκτυπώσει στο πάνω μισό της σελίδας.


Για αρχεία εικόνας χρησιμοποιώ το ACDSee που δίνει πολλές δυνατότητες στην εκτύπωση, το orcad έχει επιλογές στην εκτύπωση, μόνο για .pdf δεν έχω βρεί κάτι.

babisko
02-04-06, 10:24
Μπορείς να κάνεις με ένα πέρασμα μια εκτύπωση με πολλά κυκλώματα, αφού τα επεξεργαστείς με το photoshop και τα τοποθετήσεις σε μια σελίδα όλα μαζί.
gsmaster, συγγνώμη δεν κατάλαβα καλά, όταν λες ότι για pdf δεν έχεις βρει κάτι εννοείς, ότι το pcb είναι σε pdf, ή ότι δεν μπορείς να τυπώσεις το pcb από το orcad σε pdf; Και για τα δυο υπάρχει λύση. Δώστε μου λίγο χρόνο και θα δώσω τις απαντήσεις και για τα δυο.
Όσον αφορά τις κατασκευές pcb, χρησιμοποιώ ένα χαρτί που το αγόρασα πολύ πιο φτηνά από διαφάνεις και photo paper από ένα τυπογραφείο, τυπώνω με laser εκτυπωτή HP, και χρησιμοποιώ την μέθοδο του σιδερώματος με πολύ καλά αποτελέσματα. Το χαρτί είναι λίγο πιο χοντρό από το συνηθισμένο, είναι λίγο πιο γυαλιστερό και στο τυπογραφείο το ονόμαζαν "οπαλίνα". Είναι σε μεγάλα μεγέθη, αλλά μου το κόψανε σε μέγεθος Α4.

gsmaster
02-04-06, 14:54
babisko, Πρόβλημα έχω μόνο με τα pdf, αμα είναι το σχέδιο πχ στην μέση δεν γίνεται να εκτυπώσεις πάνω απο μια φορά στην ίδια διαφάνεια.

Θα δοκιμάσω και την οπαλίνα που λες....

Panoss
04-05-06, 12:56
:help: Προσπαθώ τόσο καιρό να τυπώσω κυκλώματα, χρησιμοποιώντας ,αντί για inkjet photo paper (glossy) που χρησιμοποιούσα μέχρι πρόσφατα, διαφανές φιλμ για laser εκτυπωτές (μάρκα Q connect Laser film OHP transparency film. Στα ελληνικά λέει 'Διαφάνεια φωτοαντιγραφικού' ).
Το αποτελέσμα, μετά από τόσο καιρό και τόσες προσπάθειες, είναι να μην μπορώ με τίποτα να τυπώσω ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΡΙΑ με τις διαφάνειες.
Δηλαδή, με το photo paper τυπώνω σχεδόν τέλεια ΑΛΛΑ έχει το πρόβλημα ότι μαζί με το τόνερ, επικολλάται πάνω στην επιφάνεια του τυπωμένου ένα διαφανές στρώμα κολλώδους ουσίας που βγαίνει δύσκολα και μαζί του παρασύρει και κομμάτια του τόνερ...οπότε πρέπει να αλλάξω υλικό και γι αυτό σκεφτομαι τις διαφάνειες.
Επαναλαμβάνω: μάρκα Q connect Laser film (έχω δοκιμάσει κι άλλες) , τυπώνω, σιδερώνω... και:
1.Πολλή πίεση: 'πλαταίνουν' οι γραμμές λόγω πίεσης με το σίδερο. Παρόλη την πίεση, πολύ τόνερ μένει πανω στη διαφάνεια όταν το ξεκολλάω, αντί να κολλάει στην πλακέτα όπως γίνεται με το photo paper.
2.Λίγη πίεση: σχεδόν όλο το τόνερ μένει πανω στη διαφάνεια
Δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος...
Πάντως, σε κάθε περίπτωση, τόνερ μένει πάνω στη διαφάνεια μετά το σιδέρωμα, ενώ ,νομίζω, δε θα'πρεπε να μένει καθόλου.

gsmaster
04-05-06, 18:04
aetosa τι να σου πώ εγώ τις ίδιες διαφάνειες χρησιμοποιώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Την διαφάνεια την τραβάς όταν είναι ακόμα ζεστή η πλακέτα? Εγώ την ψεκάζω με νερό για να κρυώσει, (βαριέμαι να περιμένω) και μετά τραβάω προσεκτικά την διαφάνεια.
Κολλώδης ουσία μένει μόνο αν ζεστάνω για πολύ χρόνο την πλακέτα, οπότε και ζαρώνει η διαφάνεια και έτσι κι αλλιώς χαλάει το σχέδιο.


Το ίδιο πρόβλημα που περιγράφεις το είχα με οποιοδήποτε φωτογραφικό χαρτί δοκίμασα. Με τις διαφάνειες όλα καλά.

Panoss
04-05-06, 19:42
Ρε τι πάθαμεε...και εγώ τις ψεκάζω. Για την ακρίβεια τις βάζω, μαζί με την πλακέτα κάτω από τη βρύση, για να κρυώσει το τόνερ,
και μετά τραβάω τη δαφάνεια...αλλά και πάλι το μισό μένει πάνω στη διαφάνεια...χάλι μαύρο.
Δεν ξέρω...με τι σιδερώνεις ? Stirela? καλά, πλάκα κάνω...